Rueters: Türk bankalarının kısa vadeli döviz fonlamasına bağımlılığı yatırımcıda endişe yaratıyor

Reuters’ın haberine göre Türk bankalarının kısa vadeli yabancı para fonlamasına olan bağımlılığı, salgın sonrasında bankacılık sistemi ve azalan rezervler üzerindeki baskıyı artırması riski nedeniyle yatırımcılar için endişe yaratıyor.

Habere göre Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının en büyük kaynaklarından olan bankacılık sektörü, her yıl çevrilmesi gereken kısa vadeli yabancı para fonlamasına bağımlı.

Buna göre dış finansman zayıfladıkça, bankaların bu borcu finanse edebilme yeteneği daha yakından izlenmeye başladı.

Türkiye’nin dış borç yükümlülükleri 168 milyar dolar seviyesinde, cari dengenin ise zayıf ihracat ve turizm gelirleri nedeniyle nisan ayında 4,5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Legal&General Investment Management gelişmekte olan ülke borçları bölüm başkanı Uday Patnaik, “Türkiye genelindeki sorun aslında ülkenin kendisi değil, ancak bankacılık sektöründeki bütün kısa vadeli kredilerin potansiyel olarak ülkenin üzerindeki etkisi olacak. Bu da bizi endişelendiren bir şey” dedi.

Patnaik “Türk bankalarının çok düşük ihtimalle olsa da, kredilerini çevirememesi durumunda, dövize ihtiyaç duyulursa, bu durum bankacılık sisteminde ve merkez bankası döviz rezervleri üzerinde baskı yaratabilir” dedi.

Bugün açıklanan verilere göre Merkez Bankası’nın (TCMB) net döviz rezervleri 5 Haziran itibarıyla bu yılın başındaki 41 milyar dolardan 31,55 milyar dolara düştü.

“Kurun dengelenmesine ihtiyaç var”

Reuters’ın haberinde birçok bankanın yılın başından şu ana kadar sendikasyon kredileri dahil olmak üzere kaydadeğer miktarda dış borcuyeniden finanse etmiş olmasına rağmen önümüzdeki aylarda vadesi gelen başka borçlarla yüz yüze olduğu belirtiliyor.

Hermes Investment Management üst düzey analisti Filippo Alloatti, yaklaşık 80 milyar dolarlık kısa vadeli döviz borcunun şu an ve 2021’in ilk çeyreği arasında vadesi geleceğini belirtti; borçların çevrilmesi sürecinin kolay olmayacağına, ancak nihayetinde yapılacağına dikkat çekti.Alloatti, “Dolar/TL kuruna yönelik dengelenmeye ya da ekonomi açısından dengelenmeye ihtiyaç var. Türkiye’de daha ortodoks bir ekonomi politikası olmalı” dedi.

Moody’s ise Reuters’e gönderdiği yazılı yanıtında “Bazı küçük veya zayıf oyuncuların toptan fonlamaya erişmesinin zor olacağına inanıyoruz” dedi.

DİĞER GÜNCEL HABER

Zara’nın sahibi olan İspanyol tekstil devi Inditex, yıl sonuna kadar Türkiye’deki mağazalarını kapatmayı planlamıyor

Rueters: Türk bankalarının kısa vadeli döviz fonlamasına bağımlılığı yatırımcıda endişe yaratıyor

İspanya’nın tekstil devi Inditex, koronavirüs krizi yüzünden dünya çapında 1.000-1.200 mağazasını kapatmayı planladığını açıkladı.

Inditex Türkiye yetkilileri ise Bloomberg HT ekonomi kanalına Türkiye’de bulunan 229 mağazadan bu yıl sonuna kadar kapatmayı plnaladıkları olmadığını söyledi.

Inditex, 1 Şubat- 30 Nisan’ı kapsayan ilk çeyrekte 409 milyon euro ile tarihinde ilk zararını açıklamıştı.

Inditex’in satışlarının Covid-19 nedeniyle yüzde 44 düştüğü belirtildi.

Geçtiğimiz yıl ise aynı dönemde 734 milyon Euro kar elde etmişti.

Bloomberg HT’nin Türkiye Inditex yetkililerinden edindiği bilgiye göre dünya genelinde kapanan mağazaların yerine belirli bir plan dahilinde 450 yeni mağaza 2022’ye kadar açılacak.

Açılacak mağazaların büyük alanlarda yer alacağı ve teknolojik olarak gelişmiş mağazalar olacağına vurgu yapıldı.

Mağazaların teknolojik altyapıları için ise 1,7 milyar euro yatırım yapılacağı belirtildi.

Inditex, internet satışlarında ise yüzde 50 artış kaydedildiğini açıkladı.

Önümüzdeki 3 yıl içinde 1 milyar euroluk yatırımla e-ticareti ikiye katlamayı planladıkları da aktarıldı.

Inditex Türkiye yetkilileri, Türkiye genelinde faaliyette bulunan 229 mağazanın performanslarından memnun olduklarını ve yıl sonuna kadar Türkiye’deki hiçbir mağazanın kapatılmayacağını açıkladı.

Inditex bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho markaları bulunuyor.


  

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here