Yapılan bir araştırma çocukların anaokulundaki sosyal becerileri ile yetişkinliklerinin ilk yılları arasında bağlantıyı ortaya çıkardı. Araştırmaya göre anaokulundayken paylaşmayı seven çocuklar üniversiteden mezun olmaya meyilli.

Penn State Üniversitesi ve Duke Üniversitesi araştırmacılarının 800 çocuk üzerinde, 20 yıl süren araştırmalarına göre anaokulundaki davranışlar çocukların yetişkinlik çağını etkiliyor. Anaokulu yıllarından yirmili yaşların ortalarına kadar çocukları takip eden araştırmacılar anaokulunda yardımsever olan, paylaşan çocukların üniversiteden mezun olmaya ve 25 yaşında tam zamanlı bir işe girmeye daha fazla meyilli olduklarını ortaya koydu.

Araştırmaya göre anaokulu öğrencisi olarak çatışmaları çözme, paylaşma, işbirliği yapma ve dinleme konusunda problemler yaşayan çocuklar ise lise ve üniversiteden daha az mezun oluyor, daha fazla madde bağımlılığı problemi yaşıyor, yasalara daha çok karşı geliyor.

Araştırmada takip edilen çocuklar paylaşma, problem çözme, başkalarını dinleme gibi kıstaslarla değerlendirildi. Çocukların bu davranışları için sıfır ile dört arasında puanlama sistemi geliştirildi.

Araştırmaya göre anaokulundaki sosyal yetkinlik puanı yükseldikçe üniversite mezunu olma ve 25 yaşında tam zamanlı işe sahip olma oranı yükseliyor. Puanı düşük olan çocukların yüzde 67’sinin daha fazla tutuklanma, yüzde 52’sinin ise içki problemi yaşama riski mevcut.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın