Orgazm

Seks sırasında çorap giyen kadınlar, çıplak ayakla seks yapanlardan daha fazla haz duyup Orgazm olabiliyor.

Çorap cinsel ilişki sırasında kadınlara güven duygusu veriyor.

Kadınlar ayrıca erkek kardeşlerine benzeyen, büyük burunlu, parlak tenli ve utangaç görünümlü kişilere ilgi duyuyor.

Hiç büyük burunlu bir erkeği çekici bulduğunuz oldu mu?

Birinin kokusundan etkilendiniz mi?

Ya da eşinizin erkek kardeşinizi andırdığını düşündünüz mü?

kadınların orgazma ulaşması veya bir erkeği çekici bulmasının arkasında bu ve bunun gibi birçok ilginç etken yer alıyor.

Hollandalı bilim insanlarının yaptığı bir araştırmanın aktarıldığı haberde, seks sırasında çorap giyen kadınların, çıplak ayakla seks yapanlardan daha fazla haz duyduğu belirtiliyor.

Araştırmada çıplak ayaklı kadınların yalnızca yüzde 50’si orgazm olurken, çoraplı kadınların yüzde 80’inin orgazma ulaştığı ortaya çıkmış.

Araştırmanın lideri Gert Holstege, bu durumun çorabın kadınlara güvenlik duygusu vermesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Burun büyüklüğünün testestoronun fazla miktarda olduğunu düşündürüyor.

Evrim ve İnsan Davranışı (Evolution And Human Behaviour) dergisindeki bir makaleye göre, kadınlar büyük burunlu erkekleri çekici buluyor. Zira büyük burun, testestoron düzeyinin daha yüksek olduğu algısı yaratıyor.

Parlak ciltli olmak ve erkek kardeşe benzemek

İskoçya’daki Stirling Üniversitesi’nden bilim adamlarının gerçekleştirdiği bir araştırmada ise kadınların erkek kardeşlerini andıran partnerler seçtiği belirtildi. Bunun nedeni ise genetik olarak birbirine daha uyumlu kişilerin doğurganlık şansının artması.

St. Andrews Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırmaya göre de parlak ciltli erkekler kadınlara daha çekici geliyor. Zira parlak ten erkeğin sebze ve meyvelerde bulunan karotenoid bakımından zengin bir beslenme biçimi olduğunu gösteriyor.

Mahçup olmak kazandırıyor mu?

İngiltere’deki Columbia Üniversitesi’nden Profesör Jeccica Tracy’nin araştırmasında ise mahcup veya suçlu görünümlü erkeklerin seçilme şansının daha yüksek olduğu belirtiliyor. Kadınlar yalan söylediklerinde suçluluk duygusu hisseden erkeklerin bir daha aynı hatayı yapmayacağını düşündüğünden, bu kişileri kendilerine daha yakın görüyor.

İnsanlığın geleceği kadınların orgazm olmasına bağlı

İtalya’da yürütülen bir araştırma kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasının, yüksek miktarda oksitosin hormonu üretilmesini sağladığını gösterdi. Bu hormonun doğum sırasındaki kasılma ve süt üretimininin kaynağı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu sebeple orgazmın insanlığın geleceği konusunda kilit önem taşıdığı sonucuna vardı.

Catania Üniversitesi’nden bilim insanları, 63 kadının katılımıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Orgazm sıklıkları gibi seksle ilgili soruların sorulduğu araştırmada kadınların adet döneminden 12-15 gün önce kan örnekleri alındı, daha sonra bunlardaki cinsel ilişki öncesi ve sonrası oksitosin seviyesi ölçüldü.

Sonuçları Gynecological Endocronology dergisinde yayınlanan araştırmada oksitosin hormonunun miktarının orgazmla arttığı, cinsel aktivite sırasında orgazm yaşanmamasının bu hormonun seviyesinde bir değişikliğe yol açmadığı gözlendi.

Bilim insanları, oksitosin hormonu doğum sırasında rahim kaslarındaki kasılmaların ve göğüslerde süt üretimini sağlaması açısından gerekli olduğunu ve insanlığın başarılı bir şekilde türlerini devam ettirebilmesi için kadın orgazmının kilit önem taşıdığını vurguladı.

Bilim insanları cinsel tatminin neye bağlı olduğunu bulmuşlar

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, cinsel açıdan tatmin olmanın neye bağlı olduğunu araştırdı. Araştırmada, çiftlerin partnerlerinin orgazm olmasından tatmin olduğu ortaya çıktı.

Hollanda, Portekiz, Brezilya ve Kanadalı bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, cinsel tatminin sebeplerini inceledi. Araştırmanın sonuçları Seks Araştırmaları Dergisi’nde (The Journal of Sex Research) yayınlandı.

Araştırmada 124 heteroseksüel çift yer aldı ve her biri cinsel aktiviteden duydukları tatmin duygusunu, ereksiyon sürecini, orgazm gücünü puanlandırdı.

16 ilâ 69 yaş arasındaki erkekler ve 18 ilâ 62 yaş arasındaki kadınların yer aldığı araştırmaya göre, erkeklerin seksin sonunda tatmin olması daha çok ereksiyon süresine ve kadının isteği ve orgazm olmasına bağlı. Kadınlarda ise tatmin olma duygusu, erkeğin çekiciliği ve yine partnerlerinin orgazm olmasından kaynaklı.

Düzenli seks insanı gençleştiriyor

Coventry Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, düzenli bir cinsel hayatın insanları gençleştirdiği, demansı ve yaşlı insanlarda sık görülen başka akıl hastalıklarının ilerlemesini engellediğini öne sürdü.

İngiliz Birmingham Mail gazetesinin haberine göre, sonuçları The Journals of Gerontology dergisinde yayınlanan araştırmaya 28’i erkek ve 45’i kadın 50-83 yaşlarındaki toplam 73 kişinin katıldı. Katılımcılara, son 12 ay içerisinde ne kadar sık seks yaptıkları, sürdükleri yaşam tarzı ve sağlık durumu ile ilgili sorular soruldu.

Sık seks yapan katılımcıların sözel akıcılık testlerini diğer katılımcılara kıyasla daha iyi sonuçlarla geçtiği ortaya çıktı.

Uzmanlar, ileride yapılacak araştırmaların dofamin ve oksitosin gibi hormonların aktif seks hayatı ile beyin aktivitesi arasında bağların sağlanmasında oynadığı rolün saptanmasına yardımcı olacağını umuyor.

Seks bağımlılığının nedeni

Avustralya ve Kanadalı bilim insanları hiperseksüalite ve seks bağımlılığı olarak anılan, kişide sürekli seks yapma isteğinin olması durumu kişinin cinsel davranışlarını kontrol edememesine yönelik psikolojik rahatsızlığın nedenini açıkladı.

Avustralya ve Kanadalı bilim insanları, hiperseksüalite ve seks bağımlılığı olarak anılan rahatsızlığın nedenlerini ortaya çıkarmaya yönelik bir araştırma gerçekleştirdi.

Sonuçları Sexual Behaviour Archives (Cinsel Davranış Arşivleri) dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim insanları incelemeleri sonucunda ‘hiperseksüel döngü’ isimli bir kavram geliştirdi.

Bu döngüde cinsel arzu, sürekli aktif davranış, doygunluk ve cinsel yorgunluk dönemi gibi aşamalar yer alıyor.

Cinsel yorgunluk dönemine gelindiğinde hasta vücudunu dinlendirmeye alıyor. Bir süre sonra hastanın yeniden ‘uyanması’ ile de döngü tekrarlanıyor. Bunun nedenlerinden biri olaraksa bellek bozuklukları olarak tanımlanan kognitif yetersizlik gösteriliyor.

Orgazm ve Cinsellikle alakalı diğer makaleler için tıklayın

 

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest |

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here