Obama: Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil

Washington’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Barack Obama, demokrasi ve özgürlükler konusunda Türkiye’yi eleştirdi.

Obama, gazetecilerin “Erdoğan’ın otoriter bir lider olarak görüyor musunuz?” sorusuna verdiği cevabın başında, “Türkiye bir NATO müttefiki, IŞİD’le mücadelemizde olağanüstü önemli bir ortak. Uzun ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke” dedi.

ABD lideri ortaklıklara vurgu yaptıktan sonra hükümeti eleştirdi:

“Gerçek olan bir şey var ve bunu kendisine doğrudan da söyledim: Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, din özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum.”

Obama: Türkiye'deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil
Obama ve Erdoğan Cuma günü ikili görüşme yapmıştı.

Beyaz Saray’ın görüşmeyle ilgi yaptığı yazılı açıklamada, ‘bölge güvenliği için ABD-Türkiye işbirliği, terörle mücadele ve göç konuları görüşüldü’ ifadesi kullanılmıştı.

Obama, basın özgürlüğü konusunda Türkiye’ye önerilerde bulunmayı sürdüreceklerini de söyledi:

“Basına yönelik sergilemekte oldukları yaklaşımın Türkiye’yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum ve biz onlara önerilerde bulunmayı sürdüreceğiz.”

‘Türkiye’nin İslam inancı ve modernliği geçmişten bu yana birlikte yaşattığını’ belirten Obama, ‘Erdoğan’ın bilgiyi baskı altına alan ve demokratik tartışmaya son veren bir stratejinin değil bu mirasın takipçisi olması gerektiğini’ söyledi.

Erdoğan, ABD ziyareti sırasında TV CNN’e konuşmuş ve basın özgürlüğüyle ilgili sorulara, “Bugüne kadar basın özgürlüğüne son vermeye dönük hiçbir şey yapmadık” yanıtını vermişti.

Obama: Türkiye'deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil
Erdoğan, Brookings Ensitüsü’nde yaptığı konuşmada da benzer sözler sarfetmiş ve Türkiye’de habercilikleri nedeniyle tutuklu gazeteci bulunmadığını söylemişti.

Erdoğan, “Maruz kaldığı terör tehdidiyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından Türkiye’den daha ileri standartta bir ülke yoktur” diye konuşmuştu.

Brookings Enstitüsü’nde yapacağı konuşma öncesinde, enstitü binası önünde Erdoğan’ın korumalarının bazıTürk gazetecilere ve bina önünde toplanan protestoculara müdahalede bulunması tartışma yaratmıştı.

1 NİSAN: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama görüşmüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama görüşmüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’a girerken görüntü alan gazetecilere poz verdi.

Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’yla bir araya geldi.

Beyaz Saray’ın görüşmeyle ilgi yaptığı yazılı açıklamada ‘bölge güvenliği için ABD-Türkiye işbirliği, terörle mücadele ve göç konuları görüşüldü’ dendi.

Güvenlik ağırlıklı yapılan görüşmede ayrıca her iki ülkenin IŞİD’le mücadele çabaları da ele alındı.

Beyaz Saray’ın açıklamasında ayrıca, Başkan Obama’nın “Diyarbakır’da dün 7 polisin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili taziyelerini ilettiği ve ABD’nin Türkiye’nin güvenliğine ve teröre karşı ortak mücadelelerine olan desteğini dile getirdiği” kaydedildi.

Açıklamada, “Liderler ayrıca, IŞİD’in yok edilmesi ve zayıflatılması için ortak çabalarımızın nasıl ilerletileceğini görüştü” dendi.

Anadolu Ajansı (AA), Erdoğan ve Obama görüşmesinin yaklaşık 50 dakika sürdüğünü bildirdi.

AA’nın cumhurbaşkanı kaynaklarında dayandırdığı habere göre ikili görüşme, Obama’nın Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Beyaz Saray’da verdiği yemek sonrasında gerçekleşti.

31 MART- Erdoğan: Teröriste özgürlük olur mu? demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Maruz kaldığı terör tehdidiyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından Türkiye’den daha ileri standartta bir ülke yoktur.” dedi.

Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da, düşünce kuruluşu Brookings Entitüsü’nde bir konuşma yaptı.

“Türkiye’nin bir çok terör örgütün ortak hedefi durumunda olduğunu” söyleyen Erdoğan, “Buna rağmen demokrasiden, özgürlüklerden, hukuk devletinden taviz vermeden mücadelemizi sürdürüyoruz.”

İslam’ın terörle ilişkilendirilmesini eleştiren Erdoğan şöyle devam etti:

“Antisemitizme karşı olduğumu başbakanlığımın ilk yılında açıklamış bir liderim. Aynı şeyi Batı’dan bekliyorum.
Onların da İslamofobiayı aynı şekilde insan suçu olarak açıklamaları gerekir. Bu dinin bir mensubu, bir Müslüman olarak bütün bu iddiaları reddediyoruz.”

“Esasen hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz. Terör gibi dünyanın her yerinde insanları hedef alan bir vahşetin hangi dinde yeri olabilir? Lunapark’ta oyun oynayan, annesinin elinden tutup pazara giden çocukları öldüren bir anlayışın hangi dinde yeri olabilir?”

“Teröriste özgürlük olur mu?”

“Güçlü bir iş adamımızı öldüren bir terörist, şu anda Brüksel’de elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor. On yıl oldu, biz kendisini istedik ve bu isim hala bize teslim edilmedi, teslim edilmiyor. Bunu, kendileriyle bir araya geldiğimizde söylediğimizde aldığımız cevap şu; ‘Biz, özgürlüklerden yanayız’. Bu nasıl özgürlük? Teröriste özgürlük olur mu? O, öldürülen insanın hakkını kim alacak, kim savunacak? Nasıl bir özgürlük bu? Bunu, düşünce özgürlüğü olarak bize tanımlıyorlar.”

“Erdoğan’a karşı illegal bir görüntü sergiliyorlar”

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, bir soru üzerine, “Türkiye’de cezaevlerinde anayasayla teminat altına alınan basın hürriyeti kapsamında hükümlü ve tutuklu hiçbir gazeteci bulunmadığını” söyledi.

Erdoğan, “Bunlar, buralarda çok farklı şekilde ifade ediliyor. İçeri girerken, orada bazı bağıran çağıranları gördüm. O bağıran çağıranlar da bu işi bildikleri için bağırıp çağırmıyorlar. Türkiye’de ilk defa yapılmış, halkın seçtiği cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’a karşı burada illegal bir görüntü sergiliyorlar” dedi.

31 MART- Erdoğan: Batı terörle yeterince mücadele etmiyor. demişti

Erdoğan: Batı terörle yeterince mücadele etmiyor. demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok Avrupa ülkesinin “terör tehdidinin” önemini kavrayamadığını ve “terörle yeterince mücadele etmediğini” söyledi.

Nükleer Güvenlik Zirvesi için gittiği ABD’de CNN televizyonunun sunucusu Christiane Amanpour’a özel bir mülakat veren Erdoğan, Avrupalı ülkeleri yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçladı.

Çok sayıda cihatçının Avrupa ülkelerinden Suriye’ye gittiğini hatırlatan Erdoğan, Brüksel saldırılarılarını düzenleyen eylemcilerden Brahim el-Bakraoui ile ilgili olarak da benzer bir ihmalin söz konusu olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Batılı ülkeler bizi yalnız bıraktı. İstihbarat paylaşımı konusunda beklentilerimiz karşılanmadı” dedi.
Türkiye’nin IŞİD’le mücadele konusunda kararlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, aynı kararlılığı Batılı ülkelerden de beklediklerini kaydetti.

ABD’deki yatırımcılara davet

Dün akşam ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşen ve bazı düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelen Erdoğan daha sonra Andrew Mellon Auditorium’da düzenlenen DEİK-Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı gala yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikan şirketlerinden Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmalarını istedi.

“Türkiye, yatırımcıların aradığı özelliklere fazlasıyla sahip, güçlü ve istikrarlı bir ülkedir” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar ülkemize yatırım yapıp da pişman olan, hukuka aykırı uygulamalara maruz kalan, kazandığı parayı istediği gibi tasarruf etmekte zorlanan hiçbir iş adamı yoktur veyahut parası Türkiye’de kalan yoktur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün St. Regis Oteli’nde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da katıldı.

Erdoğan ayrıca ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray’da devlet ve hükümet başkanları onuruna düzenlenecek akşam yemeğine katılacak.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here