Kripto para birimleri piyasasına getirilen yeni düzenlemeler ve kısıtlamalar kapsamında piyasada gözlemlenen genel düşüş eğilimi devam ederken, en yüksek hacimli ilk 100 sanal para biriminin 99’u düşerken, NEM yükseldi.

ABD’nin New York eyaletinde yer alan Plattsburg ilçesindeki yetkililerinin, bölgedeki kripto para birimi madenciliği operasyonlarını yürüten kurumların bölgeden ayrılması gerektiğiyle ilgili yayınladığı bildirinin de etkisiyle en yüksek hacimli ilk 100 kripto para biriminden yalnızca 13’üncü sırada yer alan NEM son 24 saatte yüzde 8.51 arttı.

Toplam 1,548 adet sanal para biriminin oluşturduğu kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin ise son 24 saatte yüzde 13.11 düşerek 8 bin 577 dolardan işlem görürken, piyasa hacmi 344 milyar 939 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bitcoin 145 milyar 27 milyon dolarlık piyasa hacmiyle piyasanın yüzde 42’sini oluştururken, piyasadaki 24 saatlik işlem hacmi 18 milyar 278 milyon dolar olarak hesaplandı.
En yüksek hacimli ilk 10 kripto para birimindeki değişiklikler;

– Bitcoin yüzde 13.11,
– Ethereum yüzde 13.02,
– Ripple yüzde 12.13,
– Bitcoin Cash yüzde 12.79,
– Litecoin yüzde 11.32,
– NEO yüzde 16.13,
– Cardano yüzde 16.72,
– Stellar yüzde 15.05,
– EOS yüzde 15.37 ve
– Monero yüzde 21.19 düştü.

[divider]

AB Merkez Bankası Faizleri Açıkladı!

NEM Yükseldi, İlk 100 Kripto Paradan 99'u Düştü

AB Merkez Bankası Yönetim Konseyi, Perşembe günü yaptığı toplantıda, beklentiye paralel olarak politika faizini %0,00, marjinal borçlanma faizini %0,25 ve mevduat faizini ise -%0,40 olarak bıraktı.

AB Merkez Bankası’nın toplantı sonrasında yayımladığı basın bülteninde, bankanın Yönetim Konseyi’nin temel faiz oranlarının, net varlık alımlarının sona ermesinden sonra da uzun süre bu seviyesini korumasını beklediği belirtilirken, daha önceki mesajlardan farklı olarak, varlık alım tutarlarının gerektiği kadar artırılmasından söz edilmemesi, piyasalar tarafından bankanın parasal genişleme programını 2018 yılının sonuna kadar tamamlama kararında olduğuna işaret ettiği şeklinde algılandı.

Bültende, “Yönetim Konseyi’nin, enflasyonun hedeflenen seviyeye yaklaşma yolunda kalıcı bir değişim gösterdiğini tespit edene kadar, mevcut aylık 30 milyar euro düzeyindeki net varlık alımı programını Eylül 2018’e veya gerekirse daha ileri bir tarihe kadar devam etmesini onayladığı,” belirtilerek, “Euro Sistem’in varlık alım programında satın alınan ve vadesi dolan menkul kıymetlerin ana paralarıyla, programının sona ermesinden sonra da gerektiği kadar uzunca bir süre yeniden varlık alımı yapılacağını, böylece ihtiyaç duyulan likidite şartlarının ve uygun para politkasının korunmasına destek sağlanacağı,” ifadelerine yer verildi.

AB Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin toplantının ardından düzenlediği basın toplantısı sürüyor.

Açıklamanın ardından 1,2446 seviyesine yükselen euro /dolar paritesi EUR/USD 1,2406 dolar seviyesinde islem görüyor. Euro /TL paritesi ise yeni rekor seviye 4,7440 TL’ye kadar yükseldikten sonra 4,7260 TL’ye geriledi.

[divider]

Dolar Tırmanıyor, BİST 100 İlk Yarıda Yükseldi

NEM Yükseldi, İlk 100 Kripto Paradan 99'u Düştü

BİST 100 endeksi güne bir önceki kapanışa göre %0,31 veya 360,22 puan artışla 116.927,30 puandan başladı. Endeks, saat 13:00’te kapanan günün ilk yarısında 116.773,11 – 117.056,98 aralığında seyrettikten sonra % 0,40 veya 468,11 puan artışla 117.035,19 puanla ilk yarıyı bitirirken, toplam işlem hacmi 2 milyar TL oldu.

İlk yarıda BİST Hizmet endeksi %1,34, Sanayi endeksi %0,31, Teknoloji endeksi %0,21, Holding endeksi % 0,02 yükselirken Bankacılık endeksi %0,12 ve Mali endeks %0,08 geriledi. İlk yarıda en çok işlem gören hisse senetleri; Türk Hava Yolları, Koza Altın, Gersan Elektrik, İhlas Gayrimenkul ve Kardemir (D) oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Çarşamba günü Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesine karşın endeks, Perşembe günü bir önceki kapanışa göre %0,01 veya 119,90 puan artışla 116.962,34 seviyesinden açıldı ve %0,10 veya 395,26 puan kayıpla 116.567,08 puandan kapandı.

Trump’ın gümrük vergisi karanamesini imzalaması, Kuzey Kore Başkanı Kim Jong Un ile Mayıs ayında görüşme davetini kabul etmesiyle güçlenen dolar bugün açıklanacak ABD isitihdam verileri öncesinde TL ve diğer para birimleri karşısında değer kazanırken, dolar endeksi DXY %0,12 artışla 90,2333 yükseldi.

Serbest piyasada dolar/ TL paritesi USD /TRY, halen bir önceki kapanışın %0,07 gerisinde, 3,8215 TL’den işlem görüyor. Parite gün içinde 3,8099 -3,8287 TL aralığında seyretti. Euro /TL paritesi, EUR/TRY ise bir önceki kapanışın %0,32 gerisinde 4,6973 TL ‘den işlem görüyor. Parite gün içinde 4,6971 – 4,7150 TL aralığında seyretti.

Euro/dolar paritesi EUR/USD bir önceki kapanışın %0,14 gerisinde 1,2295 dolar düzeyinde seyrediyor.

Altının onsu %0,15 kayıpla 1.320,19 dolardan işlem görüyor seyrediyor. Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasasında işlem gören 13 Kasım 2019 vadeli gösterge tahvili getirisi ise % 13,10 seviyesinde seyrediyor.

[divider]

Ons Altın ve Gram Altın Nedir? Gram Altın mı, Ons Altın mı?

NEM Yükseldi, İlk 100 Kripto Paradan 99'u Düştü

Her geçen gün gelişen teknoloji ve bankacılık işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleşmeye başlaması, yatırımların da sanal ortamda işleme geçmesini kolaylaştırmaya başladı.

Günümüzde geleneksel yöntem olarak kabul edilen kuyumcudan altın alma halen devam ediyor olsa da, bankacıların kuyumcularla olan altın rekabetinde, bankacıların daha önde olduğu gözlemleniyor.”

Bankalarda gerçekleştirilen altın işlemlerinin büyük çoğunluğu Gram Altın bazında değerlendirilmektedir.

Ons Altın ve Gram Altın bazında gerçekleştirilen altın işlemleri aynı etkiye sahip değildir. Bu nedenle birçok yatırımcının aklında “Gram Altın mı, yoksa Ons Altın mı?” sorusu beliriyor.

Gram Altın nedir?
Gram Altın, 1 gram altın ile temsil edilen değer miktarıdır. Gram Altın, İstanbul Altın Rafinerisi’nin (İAR) tescilli markası olmakla birlikte, 1 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, ve 100 gr olarak, 995 veya 999.9 saflıkta üretilen, standart ağırlık ve standart saflıktaki, garantili işlenmemiş altın külçeleridir. Gram Altın’ın tasarlanması ve çeşitlendirilip üretilmesinin sebebi, para birimleri gibi ayrılarak kullanılmasının kullanımı kolaylaştırmasıdır.

Ons Altın nedir?
Altın, platin, gümüş, elmas yakut gibi değerli taş ve madenlerin fiyatlarının hesaplanması Ons birim birimi fiyatı ile hesaplanır. Ayrıca sabit birim fiyatları da Ons birim fiyatı ile değerlendirilir. Ons’un sembolü OZ’dur ve aslen bir kütle birimidir.

Gram Altın mı, Yoksa Ons Altın mı?
Ons Altın dünyadaki tüm yatırımcıları ve merkez bankalarını ilgilendirirken ve uluslararası platformda işlem görürken, Gram Altın sadece Türkiye bazında hareketlenmelerde değişim göstermektedir. Ons bazında gerçekleşen yükseliş ya da düşüşlerin Gram Altına çok sert yansımadığını gözlemlenebilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; ons bazında altın fiyatı yükseldiğinde Gram Altının da yükselebilmesi için Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ya da ons bazında çıkacak değerlendirmenin Türk Lirası’ndaki değerlenme oranından daha yüksek olması gerekmektedir. Buna paralel olarak, çoğu zaman Ons bazında gerçekleşen yükselişler ya da düşüşler aynı oranda Gram Altına da etki etmektedir. Kısaca, Ons Altındaki değişimler Gram Altındaki değişimden daha kalıcıdır. Buna bağlı olarak kazanç oranları daha tatmin edicidir.

Gram Altın Sertifikası Nedir?
Gram Altının dünya standartlarına uygun ayarda ve gramajda, mini bir külçe olduğunu garantileyen sertifikadır. Gram Altın standartlarını, paketlenmiş Gram Altınların üzerinde görmek mümkündür.

Gram Altın Aldıktan Sonra Satılır mı, Nasıl Satılır?
Gram Altın Türkiye sınırlarındaki bütün kuyumculara, sarraflara ve döviz bürolarına satılabilir ve nakit paraya çevrilebilir. Türkiye dışında, bankalar ve Dubai Altın Borsası’nda da değerlendirmeye açıktır.

Gram Altın’ın Avantajları Nelerdir?
-Gram Altında işçilik olmadığı için alırken de satarken de işçilik ücreti muaf tutulur; satarken zarar edilmez. (İşçilik maliyeti en düşük seviyededir.)

-Banka hesabına yatırılabilir.

-Gram Altında tarih problemi yoktur.

-Her bütçeye uygundur.

-Saklanması kolaydır.

-Nakite çevirmesi en kolay altın çeşididir.

Ons Altın ve Gram Altın Arasındaki Fark Nedir?
Gümüş, Altın, paladyum ve platin gibi kıymetli metallerin veya Elmas, yakut gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılan bir ağırlık ölçü birimidir.

Çeyrek Altın’da Kaç Gram Has Altın Bulunur?
Ulusal piyasalarda 1 Ons Altının karşılığı 31,10 gram has altındır. Örneğin; Ons Fiyatı 1.350 dolar seviyesinde olsun. Dolar kuru da 3,81 lira olarak baz alalım ve iç piyasalardaki Gram Altının Türk lirası karşılığını hesaplayalım. Ons Altın fiyatını 31,10’a bölüp, Dolar kuruyla çarptığımızda çıkan sonuç bize has altın fiyatını verir. 1.350/31,10 x 2,96 = 128,48 Lira has altın demektir.

Altın fiyatları değişken bir yapıya sahiptir. Uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar Ons Altın fiyatını doğrudan etkileyecektir. Genellikle uluslararası piyasalar olumsuz günler geçirirken altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketler görülebilir. Bunun sebebi ise; altın, ticaretin başladığı yıllardan beri para veya değerli mal olarak kabul edildiği için piyasalarda güvenli mal algısı yaratmıştır. Ancak altını gram bazında değerlendiren yatırımcılar hem Ons Altını hem de Dolar/Lira paritesinin genel durumunu takip etmesi ve değerlendirmesi daha güvenilir olacaktır.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here