Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken seçimin bütçeye ek bir maliyet getirmeyeceğini söyledi. Şimşek, “Genel seçim için hiçbir partiye ek bir ödeme yapılmayacak” dedi.

Soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken seçimin bütçeye ek maliyet getirip getirmeyeceğine ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

Bakan Şimşek, Siyasi Partiler Kanunu gereğince, hazine yardımı ödemesinin, ilgili şartları taşıyan partilere her yılın ocak ayında, katlı ödemelerin ise Yüksek Seçim Kurulunun seçim takvimine dair kararını izleyen 10 gün içinde yapıldığını ifade etti.

Bu kapsamda, Ocak 2015 itibarıyla gereken şartları taşıyan AK Parti, CHP ve MHP’ye, yılın ilk iki ayında toplamda 531,1 milyon lira ödeme yapıldığını anlatan Şimşek, 7 Haziran’da yapılan seçimlerin sonucunda hazine yardımı almaya hak kazanan siyasi partilere ise hazine yardımının ancak 2016 yılının ocak ayında yapılabileceğini bildirdi.

Bakan Şimşek, söz konusu kanunda ayrıca, bir yıl içinde birden fazla genel seçim yapılması halinde siyasi partilere hazine yardımı yapılabileceğine dair bir düzenlemenin bulunmadığını da vurguladı.

Söz konusu gerekçelerle, 2015 yılı içinde herhangi bir tarihte yapılacak genel seçim için hiçbir partiye hazine yardımında bulunulmasının mümkün olmadığının altını çizen Şimşek, “Böylece, kasım ayında veya yıl içerisinde herhangi bir tarihte yapılacak olası bir erken seçim, bütçeye ek bir maliyet getirmeyecek” dedi.

Öte yandan, genel seçime ilişkin gerçekleştirilecek katlı ödemelerin, ocak ayında yapılan ödemenin katı olarak belirlendiğine işaret eden Şimşek, “Dolayısıyla, ancak ilgili yılın ocak ayı itibarıyla hazine yardımı alan siyasi partilere katlı ödeme yapılabilmektedir. 2015 yılı için kanunun öngördüğü üst sınırda ödeme de tamamen yapılmıştır” diye konuştu.

******

Editörün Yorumu

Söz erken seçime dayandı,Durumların ibresi’nin erken seçim gösterilebilmesi adına,tüm imkanlar zorlandı ve nihayetinde bazılarının istedikleri olabilmesi yönünde tüm olanaklar sağlandı, buna belkide geriletilen çözüm süreci pkk işıd süreçleri de kullaınldı diye düşünüyorum.

Bu yol da herşey mübahtır diyebilen bir anlayışın yönetimi söz konusu.
Türkiye’yi kimlerin yada kimin yönettiği konusun da ise ciddi kaygılarım var,bu benim özgür irademe dayalı özgür görüşüm başkaları ve kim yada kimler nasıl düşünüyor orasını bilemem.

Sözün Özü değil,Özün Sözü konuşuyor Türkiye’de.
Bu arada AKP’nin bu seçimlerde galip gelemeyeceğini daha önceden anlamış olma ihtimalleri senaryoların bir parçası olarak görülmekte olsa da,B planı olan erken seçim için anlaşılan bir çok ‘Açılış falan filanlar da’ b planı için hazır kıta beklediğinin bir göstergesi aslında…

Açılışlar olsun tabiki de olmalı olacaktır da lâkin bu açılışlar Türkiye Cumhuriyeti Milleti nin olsun,İktidar ve koltuk sevdalıların emellerine alet olabilen (hayali) açılışlar olmasın..

Hı bu arada hayali dememde sebep, hani şu seçimlere ramak kala açılışı yapılan temeli atılan ve 30 gün sonra temelinden eser bulunamayan açılışlardan bahsediyorum..
E- burası Türkiye dedirten çok fazla senaryomuz var hatta vizyonda oynayan çok fazla film…

Çerez paralarını,Zırhlı mercedesleri vs vs vs bunları hiç katmıyorum bile bu filmlerin içine,zira millet izleyip geçti milletin de hoşuna gidiyor gibi vizyonu takip edip izlemek..
iyi seyirler…

Editör’ün yorumu

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın