Libya’ya İki Ülke Bakanlarınca Sürpriz ziyaret

Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, Libya’da BM desteğindeki yeni hükümete destek belirtmek için bu ülkeye sürpriz bir ziyaret yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Birliği’nin Libya güvenlik güçlerini eğitmeye hazır olduğunu söyledi.

2014’ten bu yana Libya’da iki rakip yönetim var.

Birleşmiş Milletler’in çabalarıyla kurulan yeni ulusal birlik hükümeti Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011’den bu yana kargaşanın hüküm sürdüğü ülkede yeniden barışı tesis etmeyi amaçlıyor.

Batılı ülkeler, Başbakan Fayiz el Sarac liderliğinde kurulan Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin ülkeyi yeniden birleştirmesini ve Irak Şam İslam Devleti’yle bağlantılı gruplarla mücadele etmesini umuyor.

Steinmeier, “Hükümetin yasal güvenlik güçlerinin desteğini sağlamasının ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Daeş illetiyle savaşı hafife almıyoruz. Ve Libyalıların başarılı bir şekilde bu görevin üstesinden kendilerinin gelebileceğini biliyoruz” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Libya güvenlik güçlerinin eğitiminin ülke dışında başlayabileceğini belirtti. Alman Bakan, ülkede yeniden istikrar sağlanması halinde, eğitimin Libya’da devam edebileceğini söyledi.

Libya'ya İki Ülke Bakanlarınca Sürpriz ziyaret

Libya’da 2011’den bu yana kargaşa hakim.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da “Aynı davayı, aynı çıkarları savunuyoruz. Her ülkenin bağımsızlığına, bütünlüğüne ve kimliğine saygılıyız. Sarac hükümetine destek belirtmek için buradayız ve tüm ülkelerden, başarılı olabilmesi için bu meşru, ulusal birlik hükümetine gerçek bir şans vermelerini istiyoruz” dedi.

Sarac hükümeti bu ay başlarında Trablus’a vardı. Hükümetin merkezi kentteki donanma üssünde.

Hükümet henüz Tobruk’taki, meşru kabul edilen parlamentodan henüz onay almış değil. Güvenoylamasının Pazartesi yapılması bekleniyor.

Güçlü milislerin desteğindeki rakip hükümetin merkezi ise Trablus’ta.

Obama: “En büyük hatam Libya’ydı” demişti 11 Nisan’da

ABD Başkanı Barack Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonrası için hazırlıklı olmamanın başkanlık döneminde yaptığı en büyük hata olduğunu söyledi.

Fox News’a verdiği mülakatta başkanlık dönemini değerlendiren Obama, yine de Libya’ya müdahalenin doğru olduğunu kaydetti.

ABD ve NATO müttefikleri Libya’da 2011 yılındaki isyan sırasında sivilleri korumak gerekçesiyle hava saldırıları düzenlemişlerdi.

Ancak Kaddafi devrilip öldürüldükten sonra Libya tam bir kaosa sürüklendi ve birbirine rakip iki parlamento ve hükümet kuruldu.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü’nün de etkinliğini artırdığı bir yer haline gelen Libya, artık Afrika’dan Avrupa’ya göçmen akınının çıkış noktalarından biri.

ABD Başkanı Barack Obama Libya konusunda duyduğu pişmanlığı ilk kez ifade etmiyor.

Geçen ay bir dergiye verdiği mülakatta da Libya operasyonunun umduğu kadar iyi gittiğini söylese de ülkenin şu anda karışıklık içinde olduğunu söylemişti.

‘Cameron’ın dikkati dağıldı’

Obama Atlantic dergisine verdiği mülakatta, Libya konusunda Fransa ve İngiltere’yi de eleştirmiş ve özelikle de İngiltere Başbakanı David Cameron’un, müdahale sonrasında ‘dikkatinin dağıldığını’ kaydetmişti.

ABD Başkanı, Fox’a verdiği mülakatta başkanlık döneminin en büyük başarısını ise “ekonomiyi büyük buhrandan” çıkarmak olduğunu söyledi.

Obama’ya göre, başkanlık döneminin en iyi günü sağlık reformlarını geçirdiği gün, en kötü günü de Sandy Hook ilkokuluna ateş açıldığı gün oldu.

Başkan Obama geçen yıl İngiliz basını BBC’ye başkanlık dönemini değerlendirmiş ve yaşadığı en büyük sıkıntının daha sıkı silah kontrol yasaları geçirememek olduğunu ifade etmişti.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here