spinningglobe2

AN BE AN GÜNCELLENEN GÜNDEM DEN BAŞLIKLAR VE ÖZETLER SAYFASI

18:19

Selahattin_demirtas

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani’de yaşananları protesto etmek için başlayan, ardından da üç günde 50’den fazla kişinin öldüğü çatışmalara dönüşen olaylar nedeniyle HDP eş başkanlarından Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Demirtaş hakkındaki soruşturma “Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, tahrik etmek” suçlamasıyla yürütülüyor.
Savcılık, hakkında dava açılması sonucuna varırsa Demirtaş’ın dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye fezleke gönderecek.

Soruşturmaya konu suç iddiası, 24 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

17:53
HDP: Barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymak gerek

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu PKK’nın saldırıları ve TSK’nın operasyonları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada “çatışma politikasını bir kenara bırakmak gerek” denildi. Açıklamanın satır başları şöyle;
Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız.

Çözüm üretmeyen geçici Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır. Geçici statüdeki Başbakan’ın görevi, bu çatışmaları ve ölümleri durduracak bir süreci bir an önce acilen başlatmaktır.
Parlamentonun görevi tatile çıkmak değil çözüm üretmektir.

AKP, parlamentonun işlemesini engelleyerek, çatışmalı süreci derinleştirmektedir. Çözüm süreci bizzat devleti ve ülkeyi yönetenler tarafından durdurulmuş durumdadır.
Her gün can kayıpları yaşanırken, devreye girerek çözüm bulması gereken parlamentoyu AKP ve MHP elbirliğiyle tatile çıkarmıştır. Üstelik Meclis’te AKP ve MHP oylarıyla Suruç katliamının araştırılması için komisyon önerisi reddedilmiş, eller IŞİD vahşetinin üstünün örtülmesi için kaldırılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı makamını temsil etmesi gereken kişi Çin’den HDP’ye saldırıyor, Eş Genel Başkanımıza yönelik en ağır hakaretleri yapıyor. Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı HDP’den hesap sormaya çalışıyor, bedel ödetmekle tehdit ediyor.

Dün Yalçın Akdoğan çıkıp, “Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor” diyerek, çözüm sürecini neden bitirdiklerini açıkça itiraf etti. Tüm Türkiye kamuoyu bu gerçeği görmelidir. AKP tek başına iktidar olamadı, Saray’dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor.

Şemdinli'de askeri konvoya düzenlenen ve birisi subay üç askerin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından Kuzey Irak'a yönelik kapsamlı bir hava operasyonu başlatıldı. Zap, Metina ve Haftanin'deki PKK hedeflerinin vurulduğu ifade ediliyor. Hürriyet gazetesi, 30 F-16'nın operasyon için havalandığı bilgisini geçerken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın haber kuruluşu Rudaw, bombardımanda bir sağlık merkezinin de isabet aldığını belirtti.
Şemdinli’de askeri konvoya düzenlenen ve birisi subay üç askerin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından Kuzey Irak’a yönelik kapsamlı bir hava operasyonu başlatıldı.
Zap, Metina ve Haftanin’deki PKK hedeflerinin vurulduğu ifade ediliyor.
Hürriyet gazetesi, 30 F-16’nın operasyon için havalandığı bilgisini geçerken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yakın haber kuruluşu Rudaw, bombardımanda bir sağlık merkezinin de isabet aldığını belirtti.

15:53
Reuters: Ankara ve Moskova arasındaki ‘Türk Akımı’ görüşmeleri donduruldu

Reuters haber ajansına bilgi veren Türkiye’den yetkililer, Rusya’nın talep edilen doğalgaz fiyat indirimini yapmaması üzerine Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Yunanistan sınırına kadar taşıyacak olan Türk Akımı boru hattı projesine dair görüşmelerin dondurulduğunu söyledi.
Reuters haber ajansına bilgi veren Türkiye’den yetkililer, Rusya’nın talep edilen doğalgaz fiyat indirimini yapmaması üzerine Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Yunanistan sınırına kadar taşıyacak olan Türk Akımı boru hattı projesine dair görüşmelerin dondurulduğunu söyledi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız Şubat ayında 28 ila 30 milyar metreküp Rus doğalgazı için yüzde 10,25’lik indirim alındığını açıklamıştı. Ancak söz konusu indirime dair imzalar hâlâ atılmış değil.
Görüşmelerde anlaşmazlık yaratan bir diğer konunun ise Rusya’nın aynı güzergah üzerinde 4 hattın inşası için lisans çıkarılması konusunda ısrarcı olması. Türkiye şu ana kadar tek hat için lisans vereceğini söylemişti.

15:28
Dolar siyasi risklerle 2,80’e yaklaştı

PKK ile IŞİD'e yönelik operasyonlar ve art arda gelen saldırıların yanı sıra yatırımcılar arasında koalisyon görüşmelerinin verimli geçmediği endişeleriyle Dolar yükselişe geçti.
PKK ile IŞİD’e yönelik operasyonlar ve art arda gelen saldırıların yanı sıra yatırımcılar arasında koalisyon görüşmelerinin verimli geçmediği endişeleriyle Dolar yükselişe geçti.

Dolar/TL kuru bugüne 2,76 seviyesinden başlarken sabah saatlerinde 2,78’e yaklaştı. Ancak Merkez Bankası Erdem Başçı’nın ‘Para politikasının çerçevesini değiştirebiliriz’ açıklamasının ardından kur tekrar geri çekildi.
Günün ikinci yarısında ise siyasi riskler tekrar etkili oldu ve Dolar/TL 2,79 seviyesini aştı.
ABD’li yatırım bankası JP Morgan bugünkü araştırma notunda bir yandan IŞİD ve PKK’ya yönelik operasyonlar devam edereken erken seçim olasılığının güçlenmesi nedeniyle TL’nin satış baskısı altında kaldığını ifade ediyor.

14:48
BAHÇELİ: CHP, HDP ÖZENTİLİ MİLLETVEKİLLERİNİN TAHRİKİNDEN KURTARILMALIDIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bir toplantısına katılmak için gittiği Tokat'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bir toplantısına katılmak için gittiği Tokat’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP”nin “toplumsal barışı tehdit eden, artan olaylarının nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına” ilişkin önergesini eleştiren Bahçeli şöyle komuştu:
“Bununla ilgili olarak da TBMM’de dün bir terörün tekrar gözden geçirelim, teröre bazı konularda yeni ilkeler, yeni tedbirler ilave edelim diyerek CHP ve HDP’nin işbirliğinin ne kadar yanlış olduğunu bugünkü acı haberle milletimiz bir daha görmüş oldu. Özellikle CHP’ye sesleniyorum. HDP özentili milletvekillerinin tahrikinden kurtarılmalıdır Cumhuriyet Halk Partisi.”

Bahçeli, Demirtaş’ın dokunulmazlıklarla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:
“O Yargıtay Başsavcılığının başlatacağı bir yargı süreci sonrasındadır. Hiç kimse kalkıp kahramanlık yapmasın. Günü geldiğinde, dokunulmazlık meclise geldiğinde MHP ne yapacağını bilir.”

14:28
HDP, CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİYLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödenek harcamalarıyla ilgili meclis araştırılması açılmasını talep etti.
Buldan ve Baluken’in TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması açılması için sunduğu dilekçe şöyle:
“Cumhurbaşkanlığının yaptığı örtülü ödeneklerdeki harcamalarının ve miktarlarının açığa çıkarılması, bu ödeneğin hukuki meşruiyeti ile ilgili kaygıların dikkate alınması ve örtülü ödeneğin kaldırılması için yol haritasının belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederiz.”

13:52
İSTANBUL’DA ASKERİ TABUR BİNASINA SİLAHLI SALDIRI
İstanbul’da, Maltepe Cezaevi’nin içinde bulunan Askeri Koruma Taburu binasına bir otomobilden ateş edildi.
Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtiliyor.
Olay yerine çok sayıda polis ekinin yönlendirildiği bildiriliyor.

13:14
NUSRA CEPHESİ TÜRKİYE’DEN GELEN ‘EĞİT-DONAT BİRLİĞİNİ’ KAÇIRDI
Büyük bir bölümü eğit-donat programı kapsamında Türkiye’de eğitim gören bir grup Suriyeli silahlı muhalifin, Halep kenti yakınlarında Nusra Cephesi tarafından kaçırıldığı bildirildi.

12:49
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NDAN HDP’YE VE DEMİRTAŞ’A TEPKİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP İl Başkanları toplantısında konuşuyor.

Davutoğlu'nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar :
Davutoğlu’nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar :

Türkiye’yi kaosa götürecek bir hükümetsizliğe izin vermeyiz.

Kutuplaştırmaya karşı birleştirme ve uzlaştırma siyaseti izleyeceğiz.
Hem DEAŞ hem PKK üzerinde yapacağımız çalışmaları yürütürken, üçüncü maşa ortaya çıktı. İstanbul sokaklarında yüzleri maskeli ve silahlı şekilde gösteri yapmaya kalktılar. O zaman zihnimizde aylardır zaten her türlü senaryoya hazırlıklı olan güvenlik görevlilerimize talimat verdim.

Ama bardağı taşıran son damla, bir gün sonra 22 temmuz’da bir sabah erken bir vakitte, İçişleri Bakanımızın aramasıyla geldi. İki polisimiz Ceylanpınar’da gece uyurken enselerinden vurulurken şehit edildiler.
Dün hala barıştan söz eden HDP sözcüleri var ya, bunun hesabını versinler. Verecekler, verecekler… Çatışmasızlık diyorlar ya… Polislerimiz çatışma fırsatı bulamadan şehit edildiler.

HDP tahrik edici üslupla, AK Parti IŞİD ile işbirliği yapıyor dedi. Haddini bilmez bu eşbaşkanlardan biri bütün bu oyunlar diyor saray Gladyosunun eseridir diyerek, cumhurbaşkanımıza hakaret etmeye cüret ediyor.
Ama sizler terör gladyosunun unsurlarısınız terör gladyosunun. PKK’nın soğuk savaş döneminde kimler tarafından kullanıldığını iyi biliriz, niçin kullanıldığını da iyi biliriz. PKK’nın Asala ile nasıl işbirliği yaptığını Lübnan’da biz biliriz.

12:26
ŞIRNAK’TA SALDIRI

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şırnak’taki saldırıda üç bir subay, bir erbaş ve bir erin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“30 Temmuz 2015 günü saat 09.10 sularında, Kara Kuvvetleri 6ıncı Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına (Şırnak/Akçay) ait Görmeç ve Seslice Üs Bölgelerine izinden dönen personeli götürmek üzere planlanan konvoyun yol emniyetini almak için görevlendirilen unsurlarımıza, Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından yapılan saldırı neticesinde; bir subay, bir erbaş ve bir er olmak üzere üç kahraman personelimiz şehit olmuştur.”

11:55
‘ABD 480’İNCİ HAVA FİLOSU’NU İNCİRLİK’E KAYDIRACAK’

Times gazetesi, Türkiye’nin IŞİD ile mücadele kapsamında hava üslerini açma kararının ardından, ABD’nin Almanya’daki 480’inci Hava Filosu’nu Adana’daki İncirlik Hava Üssü’ne kaydıracağını yazdı.

10:45
CUMHURİYET: CHP’DE 14 İLKE BEŞE İNDİ
Cumhuriyet gazetesi, AKP ile koalisyon görüşmelerine 14 ilke ile başlayan CHP, “olmazsa olmaz” 5 yeni hedef belirledğini yazdı.
Gazetenin haberinde şu ifadeler yer aldı:
“CHP, AKP ile görüşmeler sürerken, olası bir koalisyonda, gerçekleşmesini istediği hedefleri güncelledi. 5 yeni hedef belirleyen CHP yönetimi bu hedeflerin gerçekleşmesinde ısrarlı olma kararı aldı.
“Edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu 5 hedefi, “Eğitim, dış politika, Kürt sorunu, anayasa ve ekonomi” diye saydı.”

10:42
DİYARBAKIR’DA SALDIRI
Dün akşam saatlerinde DİYARBAKIR’ın Çınar İlçesi’nde devriye görevi yapan polis otomobiline düzenlenen silahlı saldırıda bir polis ve yoldan geçen bir kişi öldü.
Olay ardından saldırganın yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldığı bildirildi.

10:38
ERDOĞAN’DAN DEMİRTAŞ’A: FIRSATI BULDUĞUNDA DAĞA KOŞAR
Çin’in başkenti Pekin’deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Suruç’u Saray’a bağlı gladyo yaptı” açıklamasına tepki gösterdi.
Erdoğan şunları söyledi:
“Bu, aslı astarı olmayan kusura bakmayın biraz ağır olacak terbiyesizce bir ifadedir. Bir defa cumhurbaşkanlığı makamının bu tür densizliklere alçaklıklara düşmeyecek kadar yüksek bir makam olduğunu özellikle ifade etmek isterim.

“Her şeyden önce bu ifadeleri kullana şahıs, 6-7-8 Ekim, 50 kişinin öldüğü o katliamın baş sorumlusudur. Şu anda dokunulmazlık zırhı altında bugüne kadar süreci ne yazık ki süreci getirmiştir, lekelemiştir, gölgelemiştir.
“E zaten abisi malum, dağda yetişmiş dağda bugüne kadar gelmiş olan bir kişi. Kendisi de fırsatı bulduğunda herhalde oraya koşar. Zaten zaman zaman talimatları oradan alan tipler bunlar.”

17:50

HDP: Barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymak gerek

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu PKK’nın saldırıları ve TSK’nın operasyonları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada “çatışma politikasını bir kenara bırakmak gerek” denildi. Açıklamanın satır başları şöyle;
Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız.

Çözüm üretmeyen geçici Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır. Geçici statüdeki Başbakan’ın görevi, bu çatışmaları ve ölümleri durduracak bir süreci bir an önce acilen başlatmaktır.
Parlamentonun görevi tatile çıkmak değil çözüm üretmektir. AKP, parlamentonun işlemesini engelleyerek, çatışmalı süreci derinleştirmektedir. Çözüm süreci bizzat devleti ve ülkeyi yönetenler tarafından durdurulmuş durumdadır.
Her gün can kayıpları yaşanırken, devreye girerek çözüm bulması gereken parlamentoyu AKP ve MHP elbirliğiyle tatile çıkarmıştır. Üstelik Meclis’te AKP ve MHP oylarıyla Suruç katliamının araştırılması için komisyon önerisi reddedilmiş, eller IŞİD vahşetinin üstünün örtülmesi için kaldırılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı makamını temsil etmesi gereken kişi Çin’den HDP’ye saldırıyor, Eş Genel Başkanımıza yönelik en ağır hakaretleri yapıyor. Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı HDP’den hesap sormaya çalışıyor, bedel ödetmekle tehdit ediyor.

Dün Yalçın Akdoğan çıkıp, “Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor” diyerek, çözüm sürecini neden bitirdiklerini açıkça itiraf etti. Tüm Türkiye kamuoyu bu gerçeği görmelidir. AKP tek başına iktidar olamadı, Saray’dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor.

18:19

Selahattin_demirtas

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani’de yaşananları protesto etmek için başlayan, ardından da üç günde 50’den fazla kişinin öldüğü çatışmalara dönüşen olaylar nedeniyle HDP eş başkanlarından Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Demirtaş hakkındaki soruşturma “Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, tahrik etmek” suçlamasıyla yürütülüyor.
Savcılık, hakkında dava açılması sonucuna varırsa Demirtaş’ın dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye fezleke gönderecek.

Soruşturmaya konu suç iddiası, 24 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın