Murat Özdemir’in işkence ettiği papağanın türü hakkında bilinenler

Yemekteyiz ve MasterChef yarışmalarında yer alan Murat Özdemir’in dün sosyal medyada paylaştığı videoda bir gri papağana yaptığı işkence büyük tepki çekmiş, Özdemir gözaltına alınmasının ardından da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi.

Murat Özdemir’in işkencesine maruz kalan papağan, dünyanın en zeki kuş türlerinden birisi olarak bilinen Afrika Gri Papağanı.

Avusturya’da yapılan bir araştırma, ileri zekası nedeniyle “Kuşların Einstein’ı” olarak da adlandırılan gri papağanlarının üç yaşındaki bir çocuğun muhakeme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Viyana Üniversitesi’ndeki araştırma, altı gri papağanla yapılmış ve biri boş, diğeri cevizle dolu iki teneke kutu kullanılmıştı.

Araştırmacılar teneke kutuları papağanların önünde salladığında papağanlar, cevizle dolu teneke kutudan gelen sesi ayırt etmeyi başarmış ve dolu kutuyu bulabilmişti.

'Kuşların Einstein'ı' Murat Özdemir'in işkence ettiği papağan

Uzmanlara göre hayvanlar cevizle ses arasında bağlantı kurmayı başarmışlardı.

Hayvanların muhakeme yeteneklerinden emin olmak isteyen uzmanlar deneyi başka bir şekilde de tekrarladı.

Araştırmacılar bu kez bileklerine sallama sesi çıkaran minik cihazlar taktı. Sağ elle boş kutu sallanırken sol elden dolu kutu sesi çıkarıldı.

Kuşlar bu şaşırtmacaya rağmen, sadece görsellik ya da sese göre karar vermeden, ikisi arasındaki doğru bağlantıyı kurarak her defasında dolu kutuyu buldu.

Primatlardan sonra bir ilk

Araştırmacılar, birçok kişinin bu deneyi etkileyici bulmayabileceğini ancak sonucun gri papağanların primatlar dışında soyut ya da çıkarımsal muhakeme yeteneği olan nadir hayvanlardan olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

İnsanlar, bu tür bir bağlantıyı üç yaşına geldiklerinde kurabiliyor.

'Kuşların Einstein'ı' Murat Özdemir'in işkence ettiği papağan

Papağan Alexa’dan üzüm, ampul ve uçurtma siparişi verdi

Bu arada İngiltere’de yine bir Afrika gri papağanı, Amazon’un sanal asistanı Alexa’dan sesli talimatla kavun, üzüm, brokoli, dondurma, ampul ve uçurtma siparişi vermişti.

Rocco adlı papağanın sahibi, hayvanın kavun, üzüm, brokoli ve dondurmayı sevdiğini ancak ampul ve uçurtma siparişini verdiğini anlayamadığını söylemişti.


Murat Özdemir’in ifadesi ortaya çıktı: Katıldığım yarışmada haksız yere diskalifiye edildim, psikolojim bozuldu

Sosyal medya hesabından papağana yaptığı işkence videosunu paylaştıktan sonra büyük tepki gören Murat Özdemir’in ifadesi ortaya çıktı.

Murat Özdemir dün akşam İstanbul’daki evinden gözaltına alınmış, geceyi Beşiktaş Asayiş Büro Amirliği’nde geçirmişti. Özdemir, sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevkedilmişti.

Adliyede basın mensuplarının sorularına, “Elimi ısırdı. Ben bir şey yapmadım” diyen Özdemir’in, emniyetteki ifadesinde de “Katıldığım yarışmada haksız yere diskalifiye edildim. Daha sonra kendimi toparlayamadım. Psikolojim bozuldu. Dün de alkol aldım. Onun da etkisiyle ne yaptığımı bilmiyorum” dediği öğrenildi.

'Kuşların Einstein'ı' Murat Özdemir'in işkence ettiği papağan

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here