Küresel piyasalarda, ABD-Çin ticaret savaşı endişeleri ve ABD ile Çin ve diğer ülkeler arasında açıklanan korumacı gümrük vergilerine paralel Asya ve Avrupa’nın ardından ABD borsaları da düşüşle açıldı.

Dolar endeksi bir yıldan fazla bir sürenin zirvesini görürken, euro/dolar paritesi 1.13’e kadar geriledi.

DOLAR endeksi günlük yüzde 0.26 artışla 96.91 düzeyinde. Endeks 96.92 düzeyine kadar yükselerek Haziran 2017’den bu yana en yüksek düzeyini gördü.

EURO/DOLAR, dolardaki güçlenişe bağlı yüzde 0.25 düşüşle 1.1316 düzeyine geriledi. Parite gün içinde 1.1309’a kadar indi.

ABD’de perakende satışlar Temmuz’da yüzde 0.5 artışla 507.5 milyar dolara yükseldi. Beklenti yüzde 0.1’lik bir artıştı.

ABD’de haftalık mortgage başvuruları yüzde 2 düşerken, yıllık düşüş yüzde 19 oldu.

ABD sanayi üretimi Temmuz’da yüzde 0.1 artışla beklentilerin altında kaldı. Beklenti sanayi üretiminin yüzde 0.3 artmasıydı.

ABD’de işgücü verimliliği ikinci çeyrekte yüzde 2.9 artarken, tarım dışı sektörün birim işçi maliyetleri ikinci çeyrekte yüzde 0.9 azaldı.

New York eyaleti ABD Merkez Bankası (NewYork Fed) tarafından yapılan Empire State İmalat Anketi ile oluşturulan Empire State İmalat Endeksi, Temmuz’da üç puan artışla 25.6 düzeyine yükseldi.

WALL STREET – Küresel ticaret endişelerine paralel, Salı günü dolardaki yükselişle birlikte yükselişle kapanan Wall Street’te Çarşamba günü;

· Dow Jones yüzde 1.07,

· S&P 500 yüzde 1.10,

· Nasdaq yüzde 1.49,

· Russel 2000 yüzde 1.33 düştü.

AVRUPA – Avrupa’da da endeksler ticaret savaşı endişeleriyle düşmeye devam ediyor.

BİRLEŞİK KRALLIK’ta yıllık TÜFE Temmuz’da beklentilere paralel yüzde 2.5 arttı. Haziran’da enflasyon yüzde 2.4 düzeyindeydi.

Gelişmelere paralel Avrupa borsalarında;

· DAX yüzde 1.55,

· FTSE yüzde 1.42,

· CAC yüzde 1.68,

· FTSE MIB kapalı.

· Stoxx 600 ise yüzde 1.32 düştü.

ASYA – Asya’da da endeksler ticaret savaşı endişelerine paralel Shanghai öncülüğünde düştü. Güney Kore’de resmi tatil nedeniyle KOSPI kapalı. MSCI endeksi son bir yıldaki tüm kazançlarını sildi ve getiri yıllık bazda yüzde 0.04 düştü.

· Nikkei yüzde 0.68,

· Shanghai yüzde 2.06,

· HSI yüzde 1.55 düştü.

· KOSPI ise yüzde 0.47 yükseldi.

MSCI – Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ise yüzde 1.49 düşerken, endeksin son bir yıldaki tüm getirisi silindi ve yıllık kayıp yüzde 0.35 oldu.

TAHVİL piyasalarında, ticaret savaşı endişelerine paralel 10 yıllık ABD tahvil getirileri yüzde 2.846 düzeyine gerilerken, iki yıllıklarda getiri yüzde 2.60 düzeyine geriledi.

DOLAR/YEN, doların güvenli liman Japon yeni karşısında yüzde 0.49 değer kaybetmesiyle 110.61 düzeyine geriledi.

STERLİN/DOLAR ise yüzde 0.33 düşüşle 1.2682 düzeyine geriledi.

KÜRESEL PETROL piyasalarında Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullandığı Brent ham petrolü günlük yüzde 2.37 düşüşle varil başına 70.74 dolardan, ABD hafif petrolü de günlük yüzde 2.64 düşüşle 65.27 dolardan işlem görüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) referans fiyat olarak belirlediği sepet fiyatı Pazartesi günü 0.37 dolar artışla 70.97 dolara yükseldi. Cuma günü OPEC sepet fiyatı 70.60 dolar düzeyindeydi.

Swap İzninde Oran Geri Çekildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) swap işlemlerde özkaynak sınırının yüzde 50’den yüzde 25’e çekildiğini duyurdu.

BDDK’dan yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı lira olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”

Dövizdeki Düşüş Kapalıçarşı ve Tahtakale’yi Hareketlendirdi

DÖVİZ, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası’nın hamlelerinin etkisiyle düşüşe geçti. Dövizdeki düşüş Kapalıçarşı ve ‘Ayaklı borsa’ olarak bilinen Tahtakale’yi hareketlendirdi. Döviz bozdurma çağrısına destek verenlerin yanı sıra yastık altındaki altınlarını bozduranlar oldu.

Tahtakale esnafı Reşat Yılmaz, “Merkez Bankası’nın dünkü kararı gerçekten piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Piyasalar devamını bekliyor. Henüz tehlike geçmiş değil. Vatandaşlar iyi niyetle yastık altı altınlarını bozdurmaya başladı. Ancak henüz bozdurma konusunda büyük firmaları göremedik piyasada. Eğer büyük firmalarda olaya dahil olursa TL biraz daha güçlenir” dedi.

Kapalıçarşı’da kuyumcu olan Cemil Alemdar ise ekonomiye olan güvenin arttığını belirterek, “Muhtemelen önümüzdeki günlerde dolar yine düşecek. Vatandaşın devletine güveni, devletin de vatandaşına güveni çok güzel koordineli gidiyor. Cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın açıklamaları güzel. Bu da Kapalıçarşı’ya yansıyor” şeklinde konuştu.

ABD Sanayi Üretimi Temmuz’da Arttı

ABD’de sanayi üretimi Temmuz’da beklentilerin altında yüzde 0.1 arttı. Beklenti sanayi üretiminin yüzde 0.3 artmasıydı. Kapasite kullanım oranı ise Temmuz’da değişmeyerek 78.1 düzeyinde gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre;

“ABD sanayi üretimi Temmuz’da yüzde 0.1 arttı. Haziran sanayi üretimi verisi ise yüzde 0.6 artıştan yüzde 1.0 artışa revize edildi.

“ABD ekonomisinin yüzde 12’sini oluşturan imalat sektörü üretimi Temmuz’da beklentilere paralel yüzde 0.3 arttı.

“Madencilik sektörü üretimi Temmuz’da yüzde 0.3 düştü. Petrol ve doğalgaz sektörü kuyu sayısı ise yüzde 4.3 düştü.

ABD Ürünlerine Ek Vergi

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İthalatında ek mali yükümlülük düzenlemesi yapılan ürünler ve yeni oranlar şöyle sıralandı:

– “Diğer sert kabuklu meyveler (taze veya kurutulmuş) (kabuğu çıkarılmış veya soyulmuş olsun olmasın) yüzde 20,

– pirinç yüzde 50, diğerleri yüzde 20,

– alkol derecesi hacim itibarıyla yüzde 80’den az olan tağyir (denatüre) edilmemiş etil alkol; damıtım yoluyla elde edilen alkollü içkiler, likörler ve diğer alkollü içecekler yüzde 140,

– yaprak tütün ve tütün döküntüleri yüzde 60,

– taş kömürü; taş kömüründen elde edilen briketler, topak ve benzeri katı yakıtlar yüzde 13,7, taş kömürü, linyit ve turbadan elde edilen kok ve semikok (aglomere edilmiş olsun olmasın); karni kömürü yüzde 10, kalsine edilmemiş yüzde 4,

– güzellik veya makyaj müstahzarları ve cilt bakımı için müstahzarlar (ilaçlar hariç) (güneş kremleri veya güneşlenme müstahzarları dahil); manikür ve pedikür müstahzarları yüzde 60,

– poli (vinil klorür) (diğer herhangi bir maddeyle karıştırılmamış), (PVC) yüzde 50,

– poliamid -6, -11, -12, -6,6, -6,9, -6,10 veya -6,12 yüzde 10, plastikten diğer eşya ve 39.01 ila 39.14 pozisyonlarında belirtilen diğer maddelerden eşya yüzde 60,

– yakmaya mahsus ağaçlar (kütük, odun, çalı-çırpı demetleri halinde veya benzeri şekillerde); ince dilimler veya yongalar halinde ağaç; testere talaşı ve odun, döküntü ve artıkları (kütük, briket, topak veya benzeri şekillerde aglomere edilmiş olsun olmasın) yüzde 10,

– sıvanmamış kağıt ve karton (yazma, basma ve diğer grafik işlerinde kullanılan türden) ve her boyutta perfore edilmemiş delikli kart ve delikli şerit kağıt (rulo veya dikdörtgen -kare dahil- tabaka halinde), (48.01 ve 48.03 pozisyonundaki kağıt hariç); el yapısı kağıt ve karton yüzde 20, birincil elyaf (kraft) kağıt ve kartonları (kuşe edilmemiş, sıvanmamış, rulo veya tabaka halinde, 48.02 ve 48.03 pozisyonundakiler hariç) yüzde 20,

– kağıt, karton, selüloz vatka ve selüloz liften tabakalar (sıvanmış, emdirilmiş, kaplanmış, yüzeyleri boyanmış, yüzeyleri dekore edilmiş veya baskı yapılmış, her boyutta rulo veya dikdörtgen (kare dahil) tabaka halinde, 48.03, 48.09, 48.10 pozisyonundakiler hariç) yüzde 50,

– suni filament demetleri selüloz asetattan olanlar yüzde 60, diğerleri yüzde 60, diğer santrifüj pompalar yüzde 20, diğerleri yüzde 20, binek otomobilleri ve esas itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç), (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil) yüzde 120, diğer amaçlarla kullanılanlar yüzde 10.”

Yayınlanan kararda, Geçici Madde 1’de, “Bu maddenin yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın, bu Kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi dahilinde, bu değişiklik Kararı’ndan önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanır” denildi.

[divider]

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın