Kripto para birimleri piyasalarındaki dalgalı seyir devam ederken, dünkü düşüş eğiliminin yerini artışa bırakmasıyla piyasa hacmi yeniden 300 milyar doların üzerine çıktı.

Toplam 11,332 adet piyasada işlem gören 1,628 kripto para biriminin oluşturduğu piyasanın belirleyicisi Bitcoin son 24 saatte yüzde 1.32’lik bir artışla 6,876 bin dolara yükseldi. Bitcoin 117 milyar 509 milyon dolarlık piyasa hacmiyle piyasanın yüzde 39’unu oluşturdu.

Piyasanın en yüksek hacimli ilk 100 kripto para biriminden yalnızca 35’i gerilerken, en yüksek hacimli ilk 10’un tümü arttı.

En yüksek hacimli ilk 100’de son 24 saatte yüzde 22.46 ile en çok artış 18’inci sıradaki Etheruem Classic’te, ilk 10’da ise yüzde 1.75 ile Ripple’da görüldü.

Piyasadaki genel artış eğiliminin etkisiyle piyasa hacmi 300 milyar 736 dolar olarak gerçekleşirken, piyasadaki 24 saatlik işlem hacmi ise 15 milyar 115 milyon dolar olarak hesaplandı.

En yüksek hacimli ilk 10 kripto para birimindeki değişiklikler;

– Bitcoin yüzde 1.32
– Etheruem yüzde 0.05
– Ripple yüzde 1.75
– Bitcoin Cash yüzde 0.85
– EOS yüzde 0.86
– Litecoin yüzde 0.04
– Stellar yüzde 0.47
– Cardano yüzde 1.61
– IOTA yüzde 1.51
– TRON yüzde 0.89 arttı.


Rusya’da Mahkeme Kripto Madenciliği Aygıtlarının İthalatını Yasakladı

Rusya’da bir yerel mahkeme, kripto para madenciliği aygıtlarının ülkeye ithalatını yasakladı.

Rusya’nın Tümen Oblastı bölgesinde bulunan Tobolsk kentinde bir yerel mahkeme, bölgede yaşayan bir kişinin kişisel kullanımı için kripto para madenciliği taygıtları satın almaya çalışmasının ardından, söz konusu aygıtların ülkeye ithalatını yasakladı.

Rusya gümrük Yönetimi’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, “vatandaş, kendi ihtiyaçları için bir internet sitesinden çeşitli sunucu aygıtları” satın aldı. Konuyla ilgili söz konusu vatandaş şöyle konuştu: “Satın aldığım aygıtlar, matematiksel ve bilimsel hesaplamalar olmak üzere kişisel kullanım içindir.”

Gümrük yönetimi, “Avrasya Ekonomik Birliği’nde yer almayan vergi düzenlemeleri önlemleri bu varlıkların (kripto para madenciliği aygıtları) yönetiminde de geçerlidir” açıklamasında bulunurken, vatandaşın “bu tip alışverişler yapmadan önce Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından onaylı olan izni alıp yönetimi bildirmesi gerektiği” uyarısında bulundu.


Güney Kore Kripto Para Borsası Coinrail’e Siber Saldırı

Kripto Para: Piyasa Hacmi Yeniden 300 Milyar Doları Aştı

Güney Kore merkezli kripto para birimleri borsası Coinrail, kimliği belirsiz bilgisayar korsanlarının gerçekleştirdiği bir saldırı sonucu, borsadan 40 milyon dolar kripto para çalındığını açıkladı.

Yerel medya haberlerine göre saldırıda, kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli biri Bitcoin dışındaki diğer birimler olan altcoin’lerden Pundi X, Aston ve Nper çalındı. Saldırı sonrası çalındığı açıklanan Pundi X, Aston ve Nper yüzde 10 değer kaybetti.


“Bitcoin Asla Yasal Paranın Yerini Alamayacak”

Kripto Para: Piyasa Hacmi Yeniden 300 Milyar Doları Aştı

Kriptopara birimi borsası Bitcoin Mercantile Exchange (Bitmex) son raporunda, Bitcoin’in “asla kağıt paranın yerini alamayacağını” ve Bitcoin’in yalnızca “kullanılabilir bir niş” olduğunu açıkladı.

Bitmex, hissedarlarına yönelik yayınladığı araştırma raporunda ayrıca, “Bitcoin’in daha refah bir ekonomi sistemine yol açacağını” düşünenleri, “naif” olarak tanımladı. Raporda konuyla ilgili şöyle denildi: “Bitcoin, yeni ve hatta beklenmeyen ekonomik problemlere yol açacak yeni ve eşsiz bir sistemdir.”

Raporun ana odağının “Bitcoin’in deflasyonal doğasını incelemek ve söz konusu deflasyonun Bitcoin’in zayıflıklarından ötürü neden gerekli olduğunu açıklamak” olarak belirleyen Bitmex araştırmacıları, Bitcoin’in borca dayalı bir birim olmadığını fakat devlet yönetimindeki yasal paranın öyle olduğunu vurguladı. Araştırmacılar bu esas farklılıkla, Bitcoin ve deflasyon tabanlı bir ekonomide, ekonominin gerileme döneminde “borcun gerçek değerindeki artış etkisinin düşünülenden daha önemsiz olabileceğinin” altını çizdi.


Brezilya’da Kripto Para Birimleriyle Otobüs Bileti Alınabiliyor

Kripto Para: Piyasa Hacmi Yeniden 300 Milyar Doları Aştı

Brezilya’nın önde gelen iki otobüs firması, bilet ödemelerinde kripto para birimlerinini kabul etmeye başladıklarını duyurdu.

Brasil Sul ve Viação Garcia isimli otobüs firmaları, 6 Haziran’dan bu yana internet üzerinden yapılan otobüs bileti ödemelerinde Bitcoin kabul ettiklerini belirtirken, kripto para birimi ödeme seçeneğinin de resmi internet sitelerine eklendiğinin altını çizdiler.

Firmaların konuyla ilgili açıklamasında, kripto para birimleriyle yapılan ödemeleri “kabul eden, ülkedeki ilk ulaşım grubu oldukları” belirtilirken, şöyle denildi: “Ödemelerde öncelikle grup, dünyanın en çok bilinen sanal para birimi Bitcoin’i kabul etti ve Temmuz sonuna kadar da Bitcoin Cash ve Litecoin’i de kabul edecek.”

İki şirket de resmi internet sitelerinde müşterilerin, “Bitcoin ödeme seçeneğini seçtikten sonra cüzdanlarındaki kodu okutmaları gerektiği” belirtildi. İşleme ait makbuzun ise müşteri ödemeyi onayladıktan sonra email adresine gönderileceği vurgulandı.

 


Tüm haberler

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here