Bitcoin Yeniden Yükselişe Geçti

Bitcoinin fiyatı Perşembe günü yeniden 10.000 doları aştı. Gün içinde yaklaşık %7,5 değer kazanan bitcoin, 10.137 dolara kadar yükseldi, ABD piyasalarının kapanışında 10.024 dolar civarında işlem gördü. Bitcoinin yükselişiyle, Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi diğer önemli dijital paralar da %2 civarında değer kazandı.

En son 2 hafta önce 10.000 dolar civarında işlem gören Bitcoin, kripto paralarla ilgili negatif yorum ve haberlerin de etkisiyle değer kaybetmeye devam ederek 6.000 doların altına geriledi.

Bitcoin, 10 gün önce 5.920 dolara kadar geriledikten sonra yükseliş trendine girerek %70 değer kazanmasına rağmen Aralık ayında ulaştığı 20.000 dolar seviyesinden çok uzakta.

400 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Kimliği bilinmeyen bir yatırımcının, bitcoin adresinden tespit edildiğine göre, 9 -12 Şubat tarihleri arasında 400 milyon dolar değerinde bitcoin satın aldığı ve hesabındaki bitcoinlerin 55,000’den 96,000’e yükseldiği belirtiliyor.

Sosyal medyada yoğun olarak paylaşılan 400 milyon dolarlık bitcoin işlemi, bitcoin meraklılarını cesaretlendirdi. Analistlere göre bitcoin yatırımcılarının büyük bir çoğunluğu, 6 Şubat’ta 6.000 doların altına inen bitcoinin dibi gördüğüne inanıyor.

2017 yılının sonundan itibaren, düzenleme ve güvenlik ile ilgili endişelerle %50’den fazla değer kaybeden kripto paralar son haftalarda yeniden yükselişe geçerken, 2 hafta önce 6.000 doların altına düşen bitcoin, ABD’li sermaye piyasaları yetkililerinin kripto paralarla ilgili pozitif yaklaşımlarının da etkisiyle yeniden 10,000 doların üzerinde seyrediyor.

“Kripto Para Birimlerine Kaybetmeyi Göze Alabildiğinizden Daha Fazla Para Koymayın”

Kripto para piyasasının en yüksek hacimli ikinci sanal para birimi Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, “Kripto para birimlerine kaybetmeyi göze alabildiğinizden daha fazla para koymayın” uyarısı yaptı.

Buterin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kripto para birimleri piyasalarının risk ve kazanç profilini çıkardı. Ethereum’un değeri 5 Şubat’tan beri yüzde 40 yükselirken, Buterin yatırımcıları olası riskleri tanımlamadan yanlış illüzyonlara kapılmaları konusunda uyardı.

Yalnızca hayati yatırımlar konusunda geleneksel yatırım araçlarının kripto para yatırımlarına göre daha faydalı olabileceğini söyleyen Buterin paylaşımında, “Hatırlatma: Kripto para birimleri, hâlâ yeni ve aşırı değişken bir varlık sınıfıdır ve her an sıfıra düşebilir. Kripto para birimlerine kaybetmeyi göze alabildiğinizden daha fazla para koymayın. Hayat tasarruflarınızı nereye saklayacağınızı bulmaya çalışıyorsanız, geleneksel yatırım araçları hala en güvenli bahsinizdir” dedi.

Hisse senetleri ve menkul kıymetler hakkında yatırım önerileri sunmayan Buterin’in paylaşımı, yeni ve değişken bir varlık sınıfı olan kripto para birimlerine yatırım yapanların risk almasını istemeyen dünya genelindeki yasa düzenleyicilerinin uyarılarıyla örtüşüyor. Buterin, “Ethereum yatırımcıları dahil olmak üzere bütün kripto para birimi toplulukları bu uyarıları dinlemelidir. Dijital para birimlerine milyarlarca dolarlık yatırım yapmakla gerçekten topluma faydalı eylemlerde bulunmak arasındaki çizgiyi belirlemeliyiz” dedi.

Sanal Para Birimleri Sayısı 1541’e Yükseldi

Kripto Para Haberleri: Bitcoin Yeniden Yükselişe Geçti

Kripto para birimleri piyasa hacmi 500 milyar dolara yaklaşırken, sanal para birimlerinin sayısı artıyor.

Kripto para birimlerindeki tepki alımlarıyla piyasa hacmi son 24 saatte 10 milyar dolar artarak 479.6 milyar dolara yükselirken, sanal para birimleri sayısı son 24 saatte 11 adet artarak 1541’e çıktı.

Kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin son 24 saatte yüzde 0.75 düşerek 10 bin dolardan işlem gördü. 169.6 milyar dolarlık piyasa hacmiyle Bitcoin piyasanın yüzde 35.4’ünü oluştururken, piyasadaki 24 saatlik işlem hacmi 20.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kripto para birimlerindeki dalgalanmalar sürerken, ccn.com’da yer alan habere göre New York Menkul Kıymetler Borsası Bitcoin strateji uzmanı Tom Lee, Bitcoin’in Temmuz ayında şimdiye kadarki en yüksek fiyattan işlem göreceğini söyledi. Lee, “Bitcoin’de gözlemlenen yüzde 70’lik düşüş gerçekten çok ciddi fakat en yüksek hacimli sanal para biriminin direnci göz önüne alındığında Bitcoin fiyatının tekrar artacağını gözlemleyebiliriz” dedi.

Kripto para piyasasının en yüksek hacimli dört birimdeki 24 saatlik değişimler ise, Ethereum yüzde 0.63, Bitcoin Cash yüzde 7.68 ve Litecoin yüzde 4.82 artarken, Ripple yüzde 1.40 düştü.

Japon Yatırımcılar Coincheck Borsası Için Yasal Işlem Başlattı

Japonya’nın başkenti Tokyo merkezli kripto para birimi borsası Coincheck, geçen ay bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramış ve borsa 530 milyon dolar değerinde, sanal para birimi NEM kaybetmişti. Olayın ardından platform, ileri bir kaybı önlemek adına yasal para ve kripto para birimleri işlemlerini kapatmıştı.

Ccn.com’da yer alan habere göre yen işlemlerinin Salı günü tekrar açılması fakat kripto para birimleri işlemlerinin halen kapalı olmasıyla yatırımcılar, Tokyo Bölge Mahkemesi’ne başvurarak Coincheck hakkında yasal işlem başlattı. Yatırımcılar ayrıca Coincheck’ten dondurmuş olduğu fonları tekrar işleme açana dek, yılık yüzde beş faiz işletilmesini istedi.

NEM Vakfı başkanı Lon Wong, gerçekleşen saldırıyı “dünya tarihinin en büyük hırsızlığı” olarak nitelendirmiş ve saldırının ardından yapılan araştırma, Coincheck’in çoklu imzalı cüzdanlar ve soğuk depolama kullanmadığı, bunun yerine bütün NEM fonlarını aynı cüzdanda sakladığı ve böylece sanal para birimini siber saldırılara daha savunmasız bir durumda bıraktığı ortaya çıkmıştı. Saldırıdan yalnızca XEM yatırımcıları etkilenmiş ve Coincheck 26 bin yatırımcıya tam geri ödeme sözü vermişti.

Saldırı Japonya’nın diğer yetkili kurumlarının da dikkatini çekerken, Japonya Finans Hizmetleri Ajansı diğer kripto para birimleri borsalarının da konuyla ilgili inceleneceğini duyurdu. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, kripto para birimleri denetlemelerine yapılacak olan yaklaşımı, “Yenilikçiliğin geliştirilmesi ve kripto para birimleri borsalarındaki yatırımcıların korunması arasında düzgün bir denge” olarak tanımladı.

Yasal işlemler devam ederken Japonya’da kripto para birimi yatırımlarında bir azalma gözlemlenmedi. Bugün Tokyo Bölge Mahkemesi’nde başlatılan davanın ikinci aşaması 27 Şubat’ta gerçekleşecek ve yatırımcılar platformda yer alan dondurulmuş fonların taminatını isteyecek.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here