Koronavirüs: Türkiye’de pozitif olan kişi sayısı 18’e yükseldi

Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 170’in üzerinde ülkeye yayılan koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı 169 bini, virüsün yol açtığı #Covid19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 6 bin 400’ü aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de tespit edilen koronavirüslü hasta sayısının 15 Mart itibariyle 18 olduğunu açıkladı.


Çin’de başlayan koronavirüs salgını tüm dünyayı kaygı ve belirsizliğin içine attı. Koronavirüs haberlerini durmak bilmeden dünyanın dört bir yanından geliyor. Tüm bunlar insanların akıl sağlığını da etkilemeye başladı. Özellikle kaygı bozukluğu ve panik atak hastalığı olanları daha fazla etkiliyor. Peki bir yandan virüsten korunmaya çalışırken bir yandan akıl sağlığımızı nasıl koruruz?

Bazı haberlerin bizi endişelendirmesi gayet normal bir durum ancak aralıksız olarak gelen kaygı verici haberler, zaten akıl sağlığıyla ilgili sorun yaşayanlar insanların durumunu daha da kötüleştirebiliyor

Dünya Sağlık Örgütü bu sebeple virüsten korunmanın yollarını paylaşırken, akıl sağlığını korumak için de sosyal medya üzerinden tavsiyeler verdi.

İngiltere Kaygı Bozukluğu merkezinden Nicky Lidbetter, kontrolü kaybetmenin ve belirsizliği kabullenememenin getirdiği korku, birçok farklı kaygı bozukluğu rahatsızlığının ortak noktası.

Akıl sağlığı kurumu Mind’ın sözcüsü Rosie Weatherley de bu görüşte

“Birçok kaygı bozukluğu bilinmezlikle ilgili duyulan kaygıdan ve bir şeyin olmasını beklemekten kaynaklanıyor. Koronavirüste şu an makro seviyede bunu yaşıyoruz.”

Peki böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Hangi haberi okuduğunuz konusunda dikkatli olun ve okuduğunuz haberlere bir sınır getirin
Koronavirüsle ilgili çok fazla haber okumak kaygıyı artırıyor. Örneğin İngiltere’de Kent şehrinde yaşayan iki çocuk babası Nick, bu haberleri okurken panik atak geçirdi:

“Endişeli şekilde haberleri okurken düşüncelerimin kontrolümden çıktığını ve korkunç şeyler olacağı fikrini aklımdan çıkaramadığımı fark ettim. Daha önceleri bunu yaşadığımda başka şeyler düşünüp rahatlıyordum. Ama bu kez kontrolü kaybettim.”

Nick, uzun süre haber okumamayı denedi. Sosyal medyadan da uzak durdu. Bu sayede kaygılarını kontrol altına almayı başardı.

Size iyi gelmeyen haberleri okumayı ve izlemeyi bir süre bırakabilirsiniz. Gelişmeleri merak ediyorsanız kendinize gün içinde belli zamanlar belirleyip, sadece o zaman aralığında haberlere bakabilirsiniz.

Ortalıkta çok fazla yanlış bilgi de dolaşıyor. Bu sebeple takip edeceğini kaynaklar önemli. Sosyal medya ya da arkadaşlarınız olduğu mesajlaşma platformları yerine bakanlık, devlet kurumları ya da konuyla ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının paylaştığı bilgilere bakabilirsiniz.

Sosyal medyaya ara verin

Manchester’da yaşayan 24 yaşındaki Alison da, koronavirüsle ilgili neler olup bittiğini aralıksız takip etme takıntısı geliştirmişti. Ama sosyal medyada sürekli takipte kalmak kaygılarını tetikliyordu:

“Bir ay önce koronavirüs etiketine tıkladığımda bir dolu komplo teorisi görüyordum. Hepsinin saçmalık olduğunu bildiğim halde daha da kaygılanıyordum ve büyük bir umutsuzluğa kapılıp ağladığım bile oluyordu.”

Şimdi sosyal medyada takip ettiği hesapları sınırladı, etiket üzerinden haberleri takip etmiyor. Sosyal medyada her eli gittiğinde de bakmıyor. Bu süreyi kısıtlamak için eli telefonuna gittiğinde kendisine engel oluyor ve onun yerine bir kitap okumaya başlıyor.

Twitter’da ‘koronavirüs‘ etiketine gidip her hesaptan yapılan paylaşımlara bakmamaya çalışın. Komplo teorisi paylaşan hesapları engelleyin.

Whatsapp gruplarını sessize alın, Facebook paylaşımlarını saklayın. Sadece almak istediğiniz veriye dayalı bilgi paylaşımı yapan kaynaklara bakın.

Ellerinizi yıkayın ama abartmayın
İngiltere’de koronavirüs salgınını takıntı haline getiren birçok kişinin Obsesif Kompulsif Bozukluk yaşadığı ortaya çıktı.

Bu rahatsızlığı zaten yaşayan kişilerin hayatları, el yıkama uyarılarıyla daha da zorlaşıyor. Çünkü bu kez sabun ve dezenfektanlar bu kişilerde bağımlılık yapabiliyor.

Elinizi nasıl yıkadığınıza dikkat edin. Virüsten korunmak için gerekli süre kadar ve yeterli sıklıkta mı yıkıyorsunuz? Yoksa gereğinden çok fazla, bağımlılık halini alacak ritüeller şeklinde mi yıkıyorsunuz?

Özellikle karantinadaysanız ve lavaboya yakınsanız, sürekli el yıkamak sizi rahatlatır hale geldiyse, bunu takıntı haline getirmiş olabilirsiniz demektir.

İnsanlarla iletişimi kesmeyin
Kendi kendini karantinaya alan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Böyle durumlarda sevdiğiniz insanlarla iletişimi kesmeyin. Telefon ya da çok uzaktaysa elektronik posta yoluyla birbiriniz kontrol edin, evdeki durumunuzu paylaşın.

Eğer dışlanmış hissetmezseniz, birilerinin size merak ettiğini bilirseniz aslında bu dönem sizin için kendinizi iyi hissedeceğiniz yaratıcı bir ya da iki hafta bile olabilir.


Guardian’ın ulaştığı gizli rapor: ‘Virüs İngiltere’nin yüzde 80’ine bulaşabilir, salgın 2021 baharına kadar sürebilir’

Koronavirüse Bağlı Olarak Akıl sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

İngiliz Guardian Gazetesi, diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak koronavirüse karşı radikal önlemler almayan İngiltere’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı İngiliz Kamu Sağlığı Birimi’nin (PHE) hazırladığı belgeye ulaştı. Belgeye göre halkın 5’te 4’üne virus bulaşması bekleniyor, salgın 2021 bahar aylarına kadar sürebilir ve 7.9 milyon kişi hastaneye yatırılabilir.

Gazeteye göre PHE, hazırladığı dosyayı gizli bir bilgilendirme toplantısında Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) yetkililerine aktardı. Guardian, kaynağını gizli tutarak belgeye ulaştığını belirterek koronavirüsle ilgili İngiliz Sağlık Bakanlığı’nın öngörülerini haberleştirdi.

Buna göre virus 12 ay daha yayılmaya evam edebilir ve NHS hastanelerinde şimdiden oluşan yoğunluk daha artarak yönetilmesi çok zor bir duruma gelebilir.

Bu süreçte İngiltere’de yaşayanların yüzde 80’inde koronavirüse rastlanması bekleniyor.

Hükümetin en üst düzey tıbbi danışmanı Profesör Chris Whitty, daha önce bu oranı “en kötü senaryo” diye nitelendirmiş ve gerçek sayının bundan daha az olacağını söylemişti. Ancak NHS’e sunulan belgede “Önümüzdeki 12 ay boyunca halkın yüzde 80’ine virüsün bulaşmasının beklendiği ve yüzde 15’inin [7.9 milyon kişi] hastaneye yatırılmasının gerekeceği” belirtiliyor.

Belgede, polis, itfaiye, sağlık hizmetleri, ulaşım gibi kritik birimlerde çalışanların virüsten ne oranda etkileneceğine dair tahminler de yer alıyor.

Son birkaç gün içinde PHE’nin “acil durum hazırlığı” birimi tarafından hazırlanan ve koronavirüs salgınıyla mücadele biriminin başındaki en üst düzey yetkili olan Doktor Susan Hopkins tarafından imzalanan belge, İngiltere’deki hastanelerin başhekimleriyle paylaşıldı.

Gazeteye konuşan East Anglia Üniversitesi’nden Profesör Doktor Paul Hunter, “virüsün yazın insanlar kapalı alanlarda daha az vakit geçirdiğinde daha az yayılacağını, ancak sonbaharla birlikte yeniden yükseleceğini ve sonsuza dek hayatımızda olacağını, ancak artık toplumsal bağışıklık geliştirilmiş olacağı için daha kolay atlatılacağını” söyledi.

Belgeye göre sağlık çalışanlarının 1 milyonu ve sosyal hizmetlerde görev alan 1,5 milyon kişi de, toplamda bir aylık süreyle virus sebebiyle çalışamayabilir.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında öksürük şikayeti olanların 1 hafta kendi kendilerini karantinaya almalarını söylemişti.

Belgede bu sözler hatırlatılarak, İngiltere’nin en az yüzde 10’unun aynı anda öksürük şikayeti olacağı ve bu durumun çalışma hayatına ciddi bir etkisi olacağı belirtiliyor.

Laboratuvarların çok fazla taleple uğraştığını ve baskı altında olduğunu yazan raporda, artık sadece koronavirüsün tespit edildiği bakım evlerinde, cezaevlerinde ya da hastanede yatan kritik durumdaki hastalara test yapılacağı yazıyor. Virüsü kolayca kapma ve bulaştırma ihtimali olan sağlık çalışanlarına bile test yapılmayacağı bilgisine de yer veriliyor.

Üst düzey bir NHS çalışanı, halkın yüzde 80’ine koronavirüs bulaşması halinde ölü sayısının 500 binin üzerine çıkabileceğini söylüyor.

Şu an koronavirüsün yol açtığı ölüm oranı, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yüzde 3,4. Bu oran İngiltere’de yüzde 1’de kalsa bile bu, nüfusun yüzde 80’ine virüsün bulaşması durumunda 531 bin kişinin öleceği anlamına geliyor.

Eğer ölümler, hükümete danışmanlık yapan Prof. Whitty’nin tahmini olan yüzde 0,6 oranında kalırsa, 318,660 kişi hayatını kaybedebilir.

Whitty’ye göre İngiltere’de koronavirüs vakaları 10 ile 14 hafta arasında, yani Mayıs sonu- Haziran ortasında en üst noktasına ulaşacak.

Diğer ülkeler bu tarihi geciktirmeye, böylece sağlık sistemlerini iyileştirmeye çalışıyor. Bu sırada daha etkili bir tedavi bulunması beklentisi de var.

Sonraki 10 haftada ölüm oranlarının sıfıra yakına düşmesi bekleniyor. Ancak vírus henüz tam anlamıyla tanınmadığı için sonbahar ve kış aylarında yeniden çok yüksek rakamlara çıkma ihtimalinden de korkuluyor.

İngiltere basınında ‘koronavirüs’

İngiltere merkezli i gazetesine göre, İngiltere’nin NATO müttefiki olan ülkelerin topraklarında kurulan saha hastanelerindeki tüm ekipman, malzemeler ve görevliler ülkeye geri getirilecek.

İngiliz Savunma Bakanlığı, koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında tüm NATO ülkelerindeki sağlık çalışanlarının geri dönmesi emrini verirken, bunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yürütülen en geniş kapsamlı askeri plan olduğu belirtildi.

Şimdiye kadar Almanya ve Polonya’daki sağlık ekiplerine dönme emri verildi. Diğer NATO ülkelerinde görev yapan ekiplere de “emir gelmesi halinde en hızlı şekilde İngiltere’ye dönebilecek şekilde hazır olmaları” çağrısı yapıldı.

Gazetede, ABD için olabilecek en kötü senaryoya da yer verildi. Bir yıl kadar sürebileceği tahmin edilen salgından 160 ile 214 milyon arasında Amerikalının etkilenebileceği verisi, ABD Salgın Hastalık Kontrol ve Önleme merkezi tarafından paylaşıldı. Amerikan New York Times gazetesi de, ABD’de 200 bin ile 1,7 milyon arasında insanın hayatını kaybedebileceğini, 2.4 milyon ile 21 milyon arasında kişinin de hastaneye tedavi görmek zorunda kalabileceğini yazmıştı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere’de Cezaevi Yetkilileri Birliği, düşük risk oluşturan mahkumların salınmasının koronavirüs salgınına karşı cezaevlerinde alınacak önlemler konusunda adalet bakanlığının elini rahatlatacağını söyleyerek, yakın gelecekte böyle bir önlem alınabileceği önerisinde bulundu.

Derneğin genel sekreteri Steve Gillan, ülke genelinde 113 cezaevi çalışanının karantinada olduğunu söyledi.

Gazetede, İngiltere’de koronavirüs sebebiyle ölen en genç kişi olduğu tahmin edilen 59 yaşındaki Nick Matthews’ın eşinin sözlerine de yer verdi. “Ruh eşimi kaybettim” diyen Mary Matthews’a göre, eşi ağır bir zatürre geçirdiği gerekçesiyle Perşembe günü hastaneye kaldırıldı. Koronavirüs testinin sonucu ise eşi hastanede hayatını kaybettikten sonra çıktı, pozitifti.


Koronavirüs: Türkiye’de pozitif olan kişi sayısı 18’e yükseldi

Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 170’in üzerinde ülkeye yayılan #koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı 169 bini, virüsün yol açtığı #Covid19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 6 bin 400’ü aştı. Sağlık Bakanı #FahrettinKoca, Türkiye’de tespit edilen koronavirüslü hasta sayısının 15 Mart itibariyle 18 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, daha önce 6 olarak açıklanan koronavirüs vaka sayısının 18’e yükseldiğini, bunların 7’sinin Avrupa’dan, 3’ünün de Amerika’dan Türkiye’ye giriş yapan kişiler olduğunu söyledi.

Koronavirüs: Türkiye'de pozitif olan kişi sayısı 18'e yükseldiAralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 170'…

Akademi Portal paylaştı: 16 Mart 2020 Pazartesi


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here