Koronavirüs vaka sayısında dünya genelinde rekor artış

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) son 24 saatte dünya genelinde 230 bin 370 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Bu günlük bazda yeni rekor anlamına geliyor.

En çok artış ABD, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’da kaydedildi.

Günlük 5 bin kişi dolayındaki ölümler ise sabit seyrediyor.

Bir önceki rekor artış 228 bin 102 kişiyle 10 Temmuz’da kaydedilmişti.

Reuters haber ajansının verilerine göre dünya genelindeki toplam vaka sayısı 13 milyona yaklaştı. Son 7 ayda virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 565 bini aştı.

Florida, ABD’de en çok yeni vakanın görüldüğü eyalet

ABD’nin Florida eyaletinde de son 24 saatte vaka sayısında rekor artış yaşandı. 1 gün içinde 15 bin 299 kişide koronavirüs tespit edildi.

ABD nüfusunun yüzde 7’sinin yaşadığı eyaletteki bu artış, ABD’deki günlük toplam vakanın dörtte birine denk geliyor.

Eyalette son 24 saatte 45 kişi de hayatını kaybetti.

Koronavirüs önlemlerini Mayıs ayında kaldırılmaya başlayan Florida yaşlı nüfus yoğunluğu ve turizm nedeniyle salgın karşısında hassas bölgelerden biri.

Reuters Florida’da bulunan 40’tan fazla hastanenin hepsinin yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolu olduğunu bildirdi.

Eyalette bulunan Walt Disney World parkı da önceki gün yeniden ziyaretçilere açılmıştı.

Günün önemli gelişmeleri

Heybeliada’da orman yangını: 3 kişi gözaltına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul Heybeliada’da bu akşamüstü ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Yaklaşık 5 hektar alanın zarar gördüğü orman yangını kontrol altına alındı.

Heybeliada’daki orman yangını kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Heybeliada’da akşamüstü saatlerinde ormanlık bölgede çıkan yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli yaklaşık 5 hektar alanın zarar gördüğü orman yangınına ilişkin 3 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Pakdemirli saat 17.33 itibarıyla çıkan yangına 17.36 itibarıyla müdahale edilmeye başlandığını söyledi.

Saat 19:45 civarında tamamen kontrol altına alınan yangının ardından soğutma çalışmalarının yarın öğlen saatlerine kadar devam edeceği belirtildi.

Bakan Pakdemirli, “Her yangında söylediğimiz gibi hep insan hatasından oluyor, yüzde 90’ı insan hatasından oluyor bunların. Artık bu insan hatalarına bir son verelim diyoruz. Bu yangınla alakalı 3 gözaltımız var. Çok yönlü soruşturmamız Valilik tarafından devam ediyor.” dedi.

Pakdemirli, kundaklama şüphesi olup olmadığı yönündeki soruyu “Çok yönlü soruşturma devam ediyor. Soruşturma Valilik tarafından devam ettiriliyor” diye yanıtladı.

Bakan Pakdemirli: Heybeliada’daki yangınla ilgili olarak 3 kişi gözaltına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul Heybeliada’da bu akşamüstü ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

İstanbul Valiliği “Adalar İlçemizde bugün saat 17.07’de Heybeliada Aşıklar Yolu mevkiindeki ormanlık alanda iki farklı noktada orman yangını çıkmıştır” açıklamasını yapmıştı.

Bakan Pakdemirli yangına 2 uçak, 5 helikopter, 6 arazöz, 40 personel sevk edildiğini belirtmişti.

Hava söndürme uçakları, helikopter ve yerden itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangında halk da zincir oluşturarak çalışmalara yardım etti. Ada halkı ellerinde bidonlar, kovalarla yangına su taşıdı.

Öte yandan yangın nedeniyle Heybeliada’da deniz seferleri de iptal edildi. Haftasonu tatili için Heybeliada’da bulunan çok sayıda kişi iskeleye akın etti. Seferlerin başlamasını bekleyenler iskelede uzun kuyruk oluşturdu.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: Azerbaycan ordusundan 2 asker hayatını kaybetti

Haberler

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here