Hem parasetamol hem de ibuprofen, grip benzeri belirtiler gösterenlerde ateşi düşürüyor.

Fakat ibuprofen ve diğer NSAID ilaçlar (Steroid Olmayan Anti-inflamatuar İlaçlar) herkes için uygun değil ve özellikle astım, kalp ve dolaşım sorunları olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabiliyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in internet sitesinde daha önce hastalara hem parasetamol hem de ibuprofen öneriliyordu.

Fakat kurum bir süre önce bu tavsiyesini değiştirdi. NHS’in internet sitesinde şimdi “Halihazırda iboprufenin koronavirüsü daha da ağırlaştırabileceğine dair güçlü bir bulgu olmamasına rağmen, doktorunuz size aksini söylemedikçe, koronavirüs semptomları için parasetamol alın” deniyor.

‘İlk tercih parasetamol olmalı’

Ibuprofenin koronavirüsün yol açtığı rahatsızlıkların – hem sağlıklı hem de başka sağlık sorunu olan kişiler için- şiddet ve süresini etkileyip etkilemediği bilinmiyor.

Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi’nden Dr. Charlotte Warren-Gash risk grubundaki hastalar için “İlk tercih olarak parasetamole sadık kalmak mantıklı” diyor.

Koronavirüs salgını ve ibuprofen: hurafeler ve gerçekler

WhatsApp, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında ibuprofenle ilgili şöyle söylentiler dolaşıyor:

Cork Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde dört genç hasta var. Bu hastaların başka hiçbir sağlık sorunları yoktu. Ama hepsi anti-inflamatuar ilaçlar alıyordu. Hastalıklarını bunlar ağırlaştırdı. (Yanlış)

Viyana Üniversitesi koronavirüs belirtileri gösteren kişileri ibuprofen almamaları konusunda uyardı.
 Çünkü bu ilacın vücutta koronavirüsün çoğalmasını hızlandırdığı ortaya çıktı.
 İtalya'da salgının bu kadar çabuk bu noktaya gelmesi bu yüzden. (Yanlış)

Fransa’da Toulouse Üniversitesi Hastanesi’nde dört ağır koronavirüs vakası var. Hepsi genç ve başka sağlık sorunları yok. Hepsi belirtiler ortaya çıktıktan sonra ibuprofen gibi ağrı kesiciler almıştı. (Yanlış)

Bu iddiaların hiçbiri doğru değil.

İrlanda Enfeksiyon Hastalıkları Birliği Cork Hastanesi’ne atfedilen iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

Toulouse Üniversitesi de sosyal medyada dolaşan iddiaları yalanladı.

Şimdiye kadar koronavirüste ibuprofen kullanımıyla ilgili yapılmış bir araştırma yok.

Ancak daha önce diğer solunum yolu hastalıklarıyla ilgili olarak yapılan araştırmalarda ibuprofen daha fazla komplikasyon ve daha ciddi hastalıklarla ilişkilendiriliyor.

Southampton Üniversitesi’nden Prof. Paul Little “Buna ibuprofenin kendisinin yol açıp açmadığını bilmiyoruz” diyor.

Bazı uzmanlar, ibuprofenin anti-inflamatuar etkisinin vücudun bağışıklık sistemi tepkisini etkileyebileceğine inanıyor.

Reading Üniversitesi’nden Prof. Parastou Donyai şunları söylüyor:

“Solunum yolu hastalıkları sırasında ibuprofen kullanımının hastalığı ağırlaştırdığı ve başka komplikasyonlara yol açtığına ilişkin pek çok çalışma var.”

Fransa’daki söylentiler, Toulouse Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Jean-Louis Montastruc adlı bir doktorun “Koronavirüsün bu aşamasında ateş ve enfeksiyon vakalarında NSAID ilaçların komplikasyon riskini unutmayın” dediği Twitter mesajından sonra başladı.

Sonrasında bir nörolog olan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Twitter mesajında “anti-inflamatuar ilaçlar enfeksiyonu ağırlaştırabilir” dedi.

Ancak Veran 43 bin kez paylaşılan bu mesajında, hastaların doktorlarına danışmadan ilacı bırakmamalarını tavsiye etti.

Twitter’da ibuprofenin başka hastalığı olmayan genç ve orta yaşlı kişilerde bile hastalığı ağırlaştırdığına dair başka mesajlar da on binlerce kez paylaşıldı.

Uzmanlar, söylentilerin artmasında ibuprofen konusunda açık bir görüş birliği olmamasından kaynaklandığına dikkat çekiyor.


 

 

İngiltere'de ölü sayısı 100'ü aştı, okullar Cuma günü tatil ediliyor

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti NHS, 32 yeni teyitli ölüm vakasıyla birlikte İngiltere’de koronavirüsten ölenlerin sayısının 104’e çıktığını duyurdu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kritik görevdeki kamu çalışanlarının çocukları dışında diğer çocuklar için okulların Cuma gününden itibaren tatil ilan edildiğini söyledi. Diğer yandan Türkiye’de de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde yapılan Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası ulusa seslenişte “Mecburiyeti olmayan evden çıkmasın” dedi.

Koronavirüs salgını ve ibuprofen: hurafeler ve gerçekler

İngiltere’deki sendikalardan hükümete çağrı: İşçilerin ihtiyacı olan koruyucu önlemleri de acilen artırmak gerekiyor

İngiltere Sendikalar Konfederasyonu (TUC), koronavirüs salgını nedeniyle zorlaşan ekonomik koşullarda istihdamın ve ailelerin gelirinin korunması için beş taleple hükümete çağrıda bulundu:

1. İşini kaybeden kişilere ücret yardımı ödeneği. Almanya, Danimarka ve İsveç’te olduğu gibi İngiltere hükümeti de çalışma saatleri azaltılan kişilere ücret takviyesi yapmalı;

2. Hastalık ödeneği herkese ödenmeli ve şu anda haftada 94 sterlin (700 Tl) olan ödenek artırılmalı;

3. Çocuklarına bakmak için işten izin almak zorunda kalan ebeveynlere daha fazla destek sağlanmalı;

4. Ekonomiyi canlandırıcı tedbirlerin kapsamı genişletilmeli. Hükümet, insanların kirasını, ev ipotek borçlarını, kredi borçlarını ödemelerine yardımcı olmalı, sosyal yardım ve emeklilik aylığıyla geçinen kişilere gelir desteğinde bulunmalı;

5. Kitlesel işsizliği önlemek için işverenler ile sendikaların ortak çalışacağı bir özel komisyon kurulmalı.

TUC Başkanı Frances O’Grady, “Maliye Bakanı’nın şimdiye dek yaptığı açıklamalar işverenlere yardımcı olmayı hedefliyor. İşçilerin ihtiyacı olan koruyucu önlemleri de acilen artırmak gerekiyor” dedi.


Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde neler?

Koronavirüs salgını ve ibuprofen: hurafeler ve gerçekler

Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.
İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Erdoğan: 100 milyar liralık kaynağı devreye alıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “100 milyar liralık kaynağı devreye sokacaklarını” söyledi.

“Gelişmelere göre, LGS ve üniversiteye giriş sınavlarını ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz.” diyen Cumhurbaşkanı “Bu sıkıntılı süreci tökezlemek bir yana, daha da güçlenerek atlatacağımıza tüm kalbimle inanıyorum.” dedi ve “Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek, evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan “Bu süreçte en çok hassasiyet gösterilmesi gereken hususun, bireysel temizliğe diğer insanlarla olan mesafeye dikkat etmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı “Kültürümüzde musafahalaşmak, sarılmak, küçüklerin yüzlerinden, büyüklerin ellerinden öpmek elbette önemli bir yer tutar Zira sevgisini dokunarak göstermeyi seven bir milletiz.” dedi.

‘Salgın ortadan kalkana kadar sevgimizi yüreğimizle göstermekle yetineceğiz’

Ancak Erdoğan “Yaşadığımız süreç, bir müddet buna ara vermemizi gerektiriyor. Salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkana kadar, sevgimizi yüreğimizle göstermekle ve dilimizle ifade etmekle yetineceğiz.” diye konuştu.

‘Mecburiyeti olmayan evden çıkmamalı’

“Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar, evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“İşlerine giden vatandaşlarımız, mesai bitimiyle birlikte hemen evlerine dönmeli, kapıdan girer girmez de, kimseyle temas etmeden ilk iş sabunla ellerini, yüzünü yıkamalıdır. İster kamu, ister özel olsun tüm işyerlerinde de virüsün yayılma ihtimalini en aza indirecek tedbirlerin tamamı alınmalıdır.” dedi.

65 yaş üzerine koruyucu maske ve kolonya

“En büyük risk grubunu oluşturan yaşlılarımızın, sadece evden çıkmamakla yetinmeyerek, bir süre, ailenin dışarıyla irtibatı olan diğer fertleriyle de mesafeli şekilde hayatlarını sürdürmeleri daha doğru olacaktır.” diyen Cumhurbaşkanı Bilim Kurulumuzun önerisiyle, önce İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan kamu bankalarının da 76 yaş üzeri emeklilerin maaş ödemelerini, istelerse evlerinde yapacaklarını belirtti.

‘100 milyar liralık kaynağı devreye alıyoruz’

“Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken desteği vereceğiz.” diyen Cumhurbaşkanı “Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, KOVİD-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan daha sonra önlem planını madde madde sıraladı;

Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.
Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz
KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız

İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz

Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz

Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız
Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz

Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz
İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz
Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz

Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

WHO Türkiye Temsilcisi Ursu: 
Türkiye ve komşu ülkelerde vakaların artacağını söylemek mümkün

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koronavirüs salgını ve ibuprofen: hurafeler ve gerçekler

Teknik bilgilendirme yaptık. Özellikle bu virüsün yeni bir virüs olduğu konusu üzerinde durduk. Bu virüsün küresel ve bölgesel olarak daha önce eşi ve benzeri görülmemiştir. Uluslararası Sağlık Tüzüğü gereğince Türkiye dahil, bütün ülkeler karşılıklı bilgi paylaşımı kapsamında en son bilimsel gelişmelerin paylaşılması konusunda üzerine düşeni yapıyor.

Quote Message: Vakaların yüzde 90’ı dört ülkede bulunuyor. Salgınla başarılı olmak için tüm toplumların işbirliği yapması gerekiyor ve bu kapsamda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz. Salgının ne kadar süreceğini kestirmek çok zor. DSÖ, tüm şüpheli ve şüphelilerle temas eden kişilerin test edilmesini, kaynakların en uygun durumda kullanılması anlamında herkese test yapılmasını tavsiye etmiyor.

Vakaların yüzde 90’ı dört ülkede bulunuyor. Salgınla başarılı olmak için tüm toplumların işbirliği yapması gerekiyor ve bu kapsamda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz. Salgının ne kadar süreceğini kestirmek çok zor. DSÖ, tüm şüpheli ve şüphelilerle temas eden kişilerin test edilmesini, kaynakların en uygun durumda kullanılması anlamında herkese test yapılmasını tavsiye etmiyor.

Türkiye’de şu an halihazırda 100’den az vaka var. Ancak diğer ülkelerin yaşadıklarından bizim de çıkarttığımız dersler mevcut. Şu an salgın durumunda olduğumuz için Türkiye ve komşu ülkelerde vakaların artacağını söylemek mümkün. Sağlık Bakanlığı, gerekli önlemleri alıyor. Bunun yanında kısıtlama önlemleri de alınmalı ki virüsün hızlı artışı önlensin.

Türkiye’de şu an halihazırda 100’den az vaka var. Ancak diğer ülkelerin yaşadıklarından bizim de çıkarttığımız dersler mevcut. Şu an salgın durumunda olduğumuz için Türkiye ve komşu ülkelerde vakaların artacağını söylemek mümkün. Sağlık Bakanlığı, gerekli önlemleri alıyor. Bunun yanında kısıtlama önlemleri de alınmalı ki virüsün hızlı artışı önlensin.

Virüse karşı değişik tedavi yöntemleri kullanılıyor ancak WHO’nun virüse yönelik özel bir tedavi yönteminin bulunmuyor. Farklı ülkelerde kullanılan ilaçlar, test ve deneme aşamasında. O yüzden şu anda WHO olarak ‘bu ilaç kullanılabilir’ şeklinde öneri verebileceğimiz durumda değiliz.”


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here