Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul, dünyada salgının görüldüğü kentlerden çok farklı özelliklere sahip

İstanbul, dünyada salgının görüldüğü kentlerden çok farklı özelliklere sahip. 20 Milyon. Yoğun bir yerleşim yapısı var. Birkaç kuşak iç içe yaşıyor. Buna rağmen, 5. haftada, vakaların %60’ının görüldüğü İstanbul’u kontrol altına aldık. Bu, 83 milyon için büyük önem taşıyor.

Türkiye’deki yatak oranı 10 binde 28. Adana’da 32. Türkiye ortalamasının üzerinde. Yoğun bakım yatağında oran ne? Türkiye’de 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 49 iken, Adana’da 63. Adana, avantajlı. Konu gündeme taşınırken bu açık bilgiler maalesef ihmal edilmiştir.

İsviçre’de yaşayan, 7 Nisan’da COVID-19 tanısı konan hanımefendi ve ailesinin durumu, talimatımızla, konsolosluğumuzca takip edilmiştir. Görevlendirilen Türk hekimi, hastalığın pek çok örnekte olduğu gibi, tıbben hafif seyrettiğini tespit etmiş ve evde tedaviyi uygun görmüştür.

Doktor Fahrettin Koca’nın Açıklamalarıİstanbul, dünyada salgının görüldüğü kentlerden çok farklı özelliklere sahip. 20 Milyon. Yoğun bir yerleşim yapısı var. Birkaç kuşak iç içe yaşıyor. Buna rağmen, 5. haftada, vakaların %60’ının görüldüğü İstanbul’u kontrol altına aldık. Bu, 83 milyon için büyük önem taşıyor.Türkiye’deki yatak oranı 10 binde 28. Adana’da 32. Türkiye ortalamasının üzerinde. Yoğun bakım yatağında oran ne? Türkiye’de 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 49 iken, Adana’da 63. Adana, avantajlı. Konu gündeme taşınırken bu açık bilgiler maalesef ihmal edilmiştir.

Akademi Portal paylaştı: 30 Nisan 2020 Perşembe

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here