Kılıçdaroğlu: Ergenekon davasında 12 yıllık üretilen yalan çöktü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası için “Tam 12 yıllık üretilen yalan çöktü” dedi.

Meclis grubundaki konuşmasına Sivas Katliamına değinerek başlayan CHP lideri ” 2 Temmuz’da Madımak’ta bir insanlık katliamı yaşandı, insanlar diri diri yakıldı. Bunu unutmayacağız ve asla unutturmayacağız.Kin ve öfke insana yakışmaz. Bir insanın düşüncelerini, yaşam tarzını beğenmeyebilirsiniz. Ama kimsenin kimseyi öldürmeye, yakmaya hakkı yoktur. ” diye konuştu.

Dün sonuçlanan Ergenekon davasına değinen Kılıçdaroğlu ” 2007’de bir evin çatısında bulunan el bombalarıyla Ergenekon, Balyoz olayları başladı. Ne oluyordu da Türkiye’de, bir evde bulunan el bombalarıyla Türk ordusuna operasyon yapılıyordu? Tam 12 yıllık üretilen yalan çöktü” dedi.

12 yıllık çilenin hesabını kim verecek?

CHP lideri “12 yılda bu ailelerin çilesinin hesabını kim verecek? 12 yılda hapiste ölenlerin hesabını kim verecek? Ali Tatar’ın hesabını kim verecek? Türkan Saylan’ın hesabını kim verecek? ülkenin Genelkurmay Başkanı terörist denilerek hapse atıldı, bunların hesabını kim verecek?” sorularını sordu.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zırhlı aracını savcıya verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu O günlerde ‘Ben bu davaların savcısıyım’ diyen kişi bugün en tepede oturuyor. Şimdi soruyorum o kişiye, o davaların savcısı olmaktan hicap mı duyuyorsun, gurur mu duyuyorsun?” dedi.

Getireceğiniz adalet paketinde Eren Erdem’in dışarıya çıkacağına söz veriyor musunuz? diye soran Kılıçdaroğlu “Boşu boşuna yatıyor Eren Erdem. Hangi gerekçeyle tutuyorsunuz? Gizli tanık ifadesiyle tutuklu Eren Erdem. Gizli tanık ‘Benim borcumu silecekler diye ben bu ifadeyi verdim, sonra vazgeçtim’ dedi. Ama Eren Erdem hala tutuklu.” ifadelerini kullandı.

Önder, Altan, Ilcak, Demirtaş hangi gerekçeyle içeride?

Kılıçdaroğlu ayrıca “Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride?” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na da değinen CHP lideri “. Neyi istişare edecekler? Erdoğan’a itiraz mı edecekler? Hayır efendim. Bunlara 13 bin lira para verdiler. Bunlar da dediler ki 13 bin lira veriyorlar. Yükseltin bu parayı. Ne oldu 18 bin lira oldu. Neyin istişaresi bu? Aldığınız para fakir fukaranındır.” dedi.

Akşener: Erdoğan-Trump görüşmesi esir alındığımızı ortaya koydu

Kılıçdaroğlu: Ergenekon davasında 12 yıllık üretilen yalan çöktü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ile yaşanan S-400 gerilimine dair yaptığı açıklamayı eleştirdi.

Akşener, “Elimizde sadece Erdoğan’ın ‘Yaptırım izlenimi almadım’ açıklaması var. Sürekli herkes tarafından kandırılan Erdoğan, içine çekildiği durumun farkında değil” ifadesini kullandı.

Partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen grup toplantısında konuşan Akşener “Trump bizi seviyor, yaptırım olmayacak manşetlerine inanmayın. Türkiye’ye tezgah hazırlayanlara karşı elbette devletimizin yanındayız ancak düne kadar düşman olan Trump’ı cici çocuk ilan eden medyaya bakmayın. Trump’ın Erdoğan’la yaptığı görüşme esir alındığımızı ortaya koydu.” dedi.

“Anlaşılıyor ki S-400’ler alınsa bile bir depoda küflenmeye terk edilecek. Vatandaşın parasıyla gıcır gıcır patriotlar alınmaya devam edilecek.” diyen Akşener “Libya’da olanların iktidarın yaşananlardan ders çıkarmadığının bir başka kanıtı” olduğunu söyledi.

Akşener “İktidar Suriye’deki hatalarını daha küçük ölçekte Libya’da tekrar ediyor. 6 vatandaşımız Libya’da çatışan grupların eline rehin edildi.” diye konuştu.

Bahçeli: Erken seçim yoktur, seçim sayfası 2023’e dek kapanmıştır

Kılıçdaroğlu: Ergenekon davasında 12 yıllık üretilen yalan çöktü

MHP lideri Devlet Bahçeli “erken seçim yoktur, seçim sayfası 2023’e dek kapanmıştır” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan “CHP Genel Başkanı, tarafsızlık referandumuna hazırız diyor. Türkiye durup durup referandum mu yapacak? Aklı varsa kendine saklasın.” ifadelerini kullandı.

“Parlamenter sistemle daha fazla mesafe alamayacağımız 15 Temmuz’da belli olmuştu. Devletin etkin ve verimli çalışması lazımdı. 3 erk arasındaki demokratik ayrımın belirginleşmesi büyük zorunluluktu. İç ve dış sorunlarımız tırmanıyordu.Devlet yönetimindeki fiili düğümün çözülmesi gerekiyordu.” diyen Bahçeli, “16 Nisan 2017’de halkoylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne evet denildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 9 Temmuz 2018’de üçüncü evreye geçtiğini” belirtti.

Bahçeli “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi keyfi olarak kurulmadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti’nin devamıdır. Siyasi istikrarın teminatıdır. Yeni sistemle barajın yüzde 50 + 1’e çıkması müstesna biz uzlaşmayı sağlamıştır.” dedi.

‘CHP’den bir halt olmayacak’

“CHP Genel Başkanı, tarafsızlık referandumuna hazırız diyor. Türkiye durup durup referandum mu yapacak? Daha neyin referandumundan bahsediliyor?” ifadelerini kullanan Bahçeli, Kılıçdaroğlu içine düştüğü tehlikeli savrulmayı düşünsün. Aklı varsa kendine saklasın. HDP ile aynı tarafta olandan bizim duyacağımız hiçbir şey yoktur.” diye konuştu.

CHP’yi “FETÖ’ye itiraz edemeyen, S-400 konusunda Türkiye’yi savunamayan, belaya kucak açan CHP Genel Başkanı’nın referandum önerisi, tükenmişlik sendromudur. CHP önce suyu bulandırmakta, bundan rahatsız olduğunu açıklamaktadır. Bu siyaset tarzı çürüktür.” sözleriyle eleştiren Bahçeli “CHP’den hiçbir halt olmayacaktır. CHP, kriz demektir, kaos demektir, kargaşa demektir. Durmayıp papatya falı açsınlar ne yapsalar boştur, ne etseler nafiledir. Türkiye’nin geleceği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir.” dedi.

“1 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden hemen sonra siyaset borsasının hareketlendiğini” söyleyen Bahçeli, ” Bir dönem başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış isimler kamuoyu hazırlamaya başlamıştır. İktidar partisinin göbeğinde yer alan isimleri bir çelişki yaratmaktadır. Zamanlama itibariyle manidardır.” dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlunu hedef alan Bahçeli “Bugüne kadar susma orucu tutmuş gibi sızlanan siyasetçinin ülkemizin başına ne çoraplar örttüğü malumdur. Yeni bir halden bahseden eski başbakanın sistem eleştirileri trajikomiktir.” diye konuştu.

Hatırlayacağımız üzere terör örgütü başı Öcalan’dan gelen mektup için ılımlı yanıtlar vererek o mektuba tercümanlık etmişti Bahçeli.

Haberler


 

  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here