Anasayfa / Manşet / Kendi Kendine Damarda eriyen sensörlü stent geliştirildi

Kendi Kendine Damarda eriyen sensörlü stent geliştirildi

Seul Üniversitesi, bilim dünyasında bir ilke imza attı. Prof. Kim Tae-hyung ve ekibi, damarlarda eriyen sensörlü stent geliştirdiklerini duyurdu.

Güney Kore’nin en iyi üniversitesi olarak bilinen Seul Üniversitesi’nin Biyokimya Fakültesi’den Prof. Dr. Kim Tae-hyung ve araştırma ekibi, damarlarda eriyen sensörlü stent geliştirdi. Damar tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan stentlerin kanda eriyen tipleri geliştirilmişti. Fakat sensörlü olanlar ilk defa icat edilmiş oldu.

Prof. Kim ve ekibinin yaptığı açıklamaya göre sensörün yapımında magnezyum kullanıldığı, ve sensörde hem sıcaklık hem de kanın akış hızını algılayan iki tip sensörün bulunduğu ifade edildi. Geliştirilen sensörler sayesinde, kanın durumu algılanıp, olası bir tepkimeden damar kalınlığı ayarlanabiliyor.

İNSANLARDA 5 YIL SONRA KULLANILABİLİR

Stentlerin deneylerde başarılı sonuç verdiğini kaydeden bilimciler, söz konusu stentlerin tedavi amaçlı kullanılması için bir takım tetkiklerden geçmesi gerektiğini belirtiyor. Şimdilik hayvanlar üzerinde denenen sensörlü stentlerin 5 yıl sonra insanlarda da kullanılabileceği ifade ediliyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *