Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan talep üzerine İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık AŞ’ye üç kayyum atanması kararı aldı.

Haberde, “Hâkimlik, atanan kayyumların Feza Gazetecilik A.Ş’ye atanan kayyumlarla aynı olduğuna, bu nedenle yeni bir ücret takdirine yer olmadığına hükmetti” dendi.

Feza Gazetecilik, Gülen Hareketi’nin ilk yayın organlarından biri olan Zaman gazetesini de bünyesinde bulunduruyor.

Zaman'a kayyum atanmasından sonra çıkan ilk sayısı böyle basılmıştı...
Zaman’a kayyum atanmasından sonra çıkan ilk sayısı böyle basılmıştı…

Geçen hafta Cuma günü de Zaman gazetesine “Paralel Devlet Yapılanması/Fethullah Gülen Terör Örgütü faaliyetleri kapsamında, örgüte destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuvvetli deliller bulunması” gerekçesiyle kayyum atanmış, polis gazete önünde toplanan kalabalığa tazyikli suyla müdahale etmişti.

‘Orantısız müdahale yok’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Zaman Gazetesi’nin önünde toplananlara yönelik polis müdahalesine ilişkin açıklamasında ‘orantısız güç kullanılmadığını’ savundu.

Salihoğlu’nun açıklamasında, “gazete önünde yaşlı kişilerin ve özellikle tesettürlü bayanların şirket yönetimi tarafından bina önünde toplanmalarının sağlandığı” belirtildi ve bina kapılarınn zincirlenerek kayyumların içeri girmesinin engellendiği ifade edildi.

"SAVCI'NIN ORANTILI GÜÇ ANLAYIŞI" * İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, Zaman gazetesi önünde toplanan kalabalığa yapılan müdahalenin 'orantılı' olduğunu ifade etti.
“SAVCI’NIN ORANTILI GÜÇ ANLAYIŞI”
*
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, Zaman gazetesi önünde toplanan kalabalığa yapılan müdahalenin ‘orantılı’ olduğunu ifade etti.

Açıklamada ertesi gün de benzer bir durum yaşanması ve kalabalığın ‘uyarılara uymaması’ nedeniyle yapılan müdahale de şu sözlerle dile getirildi:

“…kalabalığın su sıkılarak ve orantılı bir güç kullanılmak suretiyle dağıtıldığı, bu esnada kaçan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralanmalar olduğu…”

Başsavcılık açıklamasında "kaçan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralandığı" belirtildi.
Başsavcılık açıklamasında “kaçan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralandığı” belirtildi.

“kolluk görevlilerinin orantısız bir güç kullanarak cebir uyguladıklarına dair bir delilin ve yakınmanın bu aşamada mevcut olmadığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Feza Gazetecilik A.Ş.’ye atanan kayyumların Sezai Şengönül, Avukat Tahsin Kaplan ve Avukat Metin İlhan olduğu bildirildi.

“Paralel Yapı’ya mali kaynak sağlama” suçlamasıyla yönetimine geçen yıl el konularak kayyum atanan İpek Grubu’na ait Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo geçen hafta içinde kapatılmıştı.

https://vimeo.com/157870948

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here