New York Times: Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Suudi muhalifleri takip eden, kaçıran, hapseden ve işkence eden gizli bir operasyon birimi oluşturulmasına onay verdi.

New York Times’ın yazısına göre operasyonlar Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı öldürülmeden yaklaşık bir sene önce başlamıştı.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi de aynı “muhalifleri susturma kampanyasının” bir parçası. Zira operasyonların bazıları, “Cemal Kaşıkçı‘yı öldürüp parçalara ayıran ekibin üyeleri” tarafından yürütüldü.

Gazetede çıkan haber, operasyonlarla ilgili yazılan gizli Suudi istihbarat raporlarını okuyan Amerikalı yetkililere ve bazı operasyonlar hakkında doğrudan bilgi sahibi olan Suudi yetkililere dayandırılıyor.

Gazeteye konuşan Amerikalı yetkililer, 2 Ekim günü İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğunda Cemal Kaşıkçı‘yı öldüren ekibe “Suudi Hızlı Müdahale Ekibi” adını veriyor. Bu ekibin, 2017’den bu yana 10’dan fazla operasyon yürüttüğüne inanılıyor.

Bu operasyonlardan bazılarında farklı Arap ülkelerinde yaşayan Suudi muhalifler zor kullanarak ülkeye geri getirildi, gözaltına alınarak Muhammed bin Selman ve babası Kral Selman’a ait saraylarda alıkonuldu, işkence gördü.

Aynı grup tarafından gözaltına alınan bir Suudi üniversite öğretim üyesi, Suudi Arabistan’daki kadınlarla ilgili bir blog yazıyordu. İstihbarat raporlarında yer alan bilgiye göre, gözaltında psikolojik işkence de gören kadın intihara teşebbüs etti.

Habere göre “Hızlı Müdahale Ekibi” Ramazan’da da çalışacak kadar yoğun olduğu için, ekibin lideri, Muhammed bin Selman’ın en yakın danışmanına “Ramazan Bayramı’nda prim alıp almayacaklarını” sordu.

Suudi Arabistan: İddiaları çok ciddiye alıyoruz

Gazetenin ulaştığı Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden bir sözcü, krallığın, yargılama sürecindeki tüm sanıklar ya da cezasını çeken mahkumlarla ilgili kötü muamele iddialarını çok ciddiye aldığını söyledi.

Suudi kanunlarına göre işkencenin yasak olduğunu söyleyen büyükelçilik sözcüsü, işkence altında alınan ifadelerin de hiçbir hakim tarafından kabul edilmediğini belirtti. Suudi Arabistan Başsavcısının bu iddiaları araştırdığını söyledi.

Suudi Arabistan, bir süredir ABD’de yaşayan ancak nikah işlemleri için Türkiye’deki Suudi Arabistan Konsolosluğuna giden Kaşıkçı’nın katli emrinin Riyad yönetimi tarafından verilmediğini açıklamıştı. Suudi yetkililer, 11 sorumluların gözaltında olduğu ve yargılandığı bilgisini veriyor. Ancak isim vermiyor.

Amerikan Senatosu ve Türkiye’ye göre ise cinayet Riyad’daki üst düzey hükümet yetkilileri tarafından emredildi ve önceden planlandı.

Suudi yetkililer, istihbarat servisinin yurt dışında yaşayan muhaliflerin ülkeye geri getirilmesi için çalıştığını kabul etmiş ancak bunun için bir ekip oluşturulduğunu reddetmişti.

Yetkililer, istihbarat raporlarını gören Amerikalılara dayandırılan bu haberle ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Böyle bir ekibin olduğunu ve operasyonlar yürütülüğünü ne doğruladı ne de yalanladı.

New York Times: Suudi Veliaht Prens Muhammed’in, Kaşıkçı için ‘Eğer ülkeye dönmezse kurşunla peşine düşün’ dediği ortaya çıktı (8 Şubat 2019)

Kaşıkçı cinayeti Veliaht Prensin Muhalifleri Susturma Operasyonunun Bir parçasıydı

Amerikan New York Times gazetesi, Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2017’de söylediklerine ulaştığını yazdı.

Gazetenin haberinde, Veliaht Prens Muhammed’in Washington Post yazarı Suudi Arabistan vatandaşı Kaşıkçı için “Eğer muhalefet etmeyi kesip ülkeye dönmezse kurşunla peşine düşün” dediğini aktarıyor.

ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Prens Muhammed’in bu sözleri üst düzey bir yardımcısına söylediği de ifade ediliyor.

Veliaht Prens Muhammed’in ABD’li istihbarat birimlerinin dinlemesine takılan görüşmesi için “Suudi Prens’in Kaşıkçı’nın öldürülmesini planladığının en detaylı kanıtı” yorumu yapılıyor.

New York Times haberinde Prens Muhammed ve yardımcısı Turki Aldakhil arasındaki görüşmenin Eylül 2017’de gerçekleştiği belirtiliyor.

Gazete, “O dönemde Riyad yönetimi Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan hükümetini eleştiren açıklamaları karşısında giderek daha fazla rahatsız oluyordu. Kaşıkçı, söz konusu telefon görüşmesinin gerçekleştiği ay Washington Post’a yazmaya başlamıştı” diyor.

Haberde üst düzey Suudi yetkililerin Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a döndürecek planlar üzerinde çalıştıkları yönünde ses kayıtları olduğu da belirtiliyor.

New York Times telefon görüşmesinin detaylarını şöyle aktarıyor:

“Prens Muhammed Kaşıkçı’nın ülkeye dönmeye ikna edilememesi durumunda zorla getirilmesini söylüyor. Veliaht Prens’in Eğer bu yöntemlerin hiçbirisi işe yaramazsa, ‘Bu işi kurşunla çözün’ dediği belirtiliyor.”

Kaşıkçı cinayeti Veliaht Prensin Muhalifleri Susturma Operasyonunun Bir parçasıydı

Bu telefon görüşmesinden günler önce Prens Muhammed’in başka bir yardımcısı olan Suud el Kahtani’ye “Kaşıkçı’nın etkisi çok arttı” dediği belirtiliyor.

Kahtani’nin Prens Muhammed’e ‘Kaşıkçı’ya karşı bir girişimde bulunmamız büyük uluslararası tepki çeker’ uyarısında bulunduğu, Veliaht Prens’in ise “Suudi Arabistan kendi vatandaşları konusunda uluslararası tepkilere kulak asmaz” dediği aktarılıyor.

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 15 kişilik bir ekip gitmiş, üst düzey Suudi güvenlik ve istihbarat yetkililerinin de bulunduğu bu ekip Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra binaya gelen Cemal Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamamıştı.

Suudi Arabistan daha sonra Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmiş ve olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Ancak Riyad yönetimi Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiği iddialarını hiçbir zaman kabul etmedi.

New York Times gazetesi, Kaşıkçı cinayeti üzerinde çalışan ABD istihbaratının 2017’de dinlemeye takılan görüşmeyi yeni analiz ettiğini ifade ediyor. Haberde, “Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve diğer istihbarat birimleri Veliaht Prens’in dinlemelere takılan telefon görüşmelerini ve yazılı mesajlarını incelemeye almış durumda. Elde edilen teknik takip içerikleri yıllarca geriye gidiyor” diyor.

Gazete Veliaht Prens Muhammed’in yıllarca NSA’in rutin takibindeki isimler arasında kaldığını da yazıyor.

Aralık ayında hazırlanan ve New York Times’ın ulaştığı istihbarat raporu konusunda NSA ya da CIA’in açıklama yapmadığı belirtiliyor.

Veliaht Prens’in yardımcısı Aldakhil ise “Bu iddialar kategorik olarak yalandır. Veliahy Prens Muhammed bin Selman ile bu korkunç cinayet arasında bağlantı kurmak için çabalayan farklı grupların ortaya attığı asılsız iddialardan ibarettir. Bu çabaların hepsi boşa çıkacaktır” diyor.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here