Anasayfa / Haberler / İstanbul’un fethinin 562. yılı kutlamalarından kareler

İstanbul’un fethinin 562. yılı kutlamalarından kareler

İSTFTH1

 

İstanbul’un fethinin 562. yılı kutlamaları mehter takımının konseriyle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İstanbul Yenikapı’da İstanbul’un Fethi’nin 562. yılı kutlama törenlerinde konuştular. Konuşmalardan sonra Türk yıldızlarının uçuş gösterisi yapıldı.

 

Fetih şöleninde ses ve ışık gösterisi yapılıyor.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “CASUSLUKTUR, AJANLIKTIR, BUNUN HESABINI VERECEKLER”
İstanbul’un fethinin 562. yıldönümü kutlamalarının yapıldığı Yenikapı’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Fetih inşallah 7 Haziran’dır. Yeni Türkiye yolunda bu önemli dönüm noktasında birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde başarıyla geçmektir. Fetih yeniden diriliş için, yeniden yükseliş için bir olmaktır, diri olmaktır. kardeş olmaktır ve hep birlikte Türkiye olmaktır” dedi.

“YASAKLARIN TÜRKİYE’SİNDEN ÖZGÜRLÜKLERİN TÜRKİYE’SİNE GEÇİŞİ BU ANLAYIŞLA BAŞARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimizde, bizde aynı anlayışla hareket ettik. Darbecilerle bunun için mücadele ettik. Cuntacılarla bunun için mücadele ettik, vesayetçilerle bunun için mücadel ettik. Yasakların Türkiye’sinden özgürlüklerin Türkiye’sine geçişi bu anlayışla başardık” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“ZAFER KORKAKLARIN İŞİ DEĞİLDİR”

“Şunu unutmayın, fetih nasıl bitmeyen bir süreç ise buna karşı mücadele de bitmeyen bir süreçtir. Şair ne diyor gençler? ‘Zafer seni uçuracaktır. Fakat bilki iradende sarsıntı varsa, gönlünü bilhassa korku sararsa, ya gözlerin kararısa veya biraz mest olursan zafer seni birden bire sırtından atar’. İrademizde sarsıntı olmayacak. O zaman zafer bizi sırtından atar. Çünkü zafer korkakların işi değildir. Türkiye güçlü olmak zorunda. Biz güçlü olacağız ki tüm, kardeşlerimize, tüm dünyaya el uzatacağız. Veren elin alan elden hayırlı olduğu inancı ile tüm kardeşlerimizin yanında olacağız” Medyaya yönelik eleştirilerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times’ı paçavra olarak nitelendirdi.

“CASUSLUKTUR, AJANLIKTIR, BUNUN HESABINI VERECEKLER”

“Gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcını çalar” diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Yeter artık bu millete kılıç çalıdığını. KPSS sorularını çaldınzı. Millet zekatını, sadakasını, kurbanını çaldılar. Milletin çoluğunun , çocuğunun rıskını çaldılar. Suriye’deki kardeşlerimize gönderdiğimiz yardımların önünü kesip, onların hayatlarını çaldılar. Utanmadan, sıkılmadan bayır bucak Türkmenlerine gönderilen yardımlarla ilgili spekülasyonlara girdiler. Casusluktur, ajanlıktır, bunun hesabını da verecekler. Düşün artık milletin yakasından. Kamikaze gibi saldırıp durduğunuz yer, bilesiniz ki, hani Yahya Kemal diyor ya, ‘Galip et çünkü bu son ordusudur İslam’ın’ nidasıyla sıkı sıkıya sarıldığımız Türkiye’dir. Bu vatan toprağın kara bağırında sıra dağlar gibi duranlarındır, bunu bilesiniz.Yolumuza karalılıkla devam ediyoruz. Devam edeceğiz ve asla bunlara böyle bir tavizi vermeyeceğiz”

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: "İSTANBUL'A SÖZ VERİYORUZ..." Başbakan Davutoğlu, "AK Parti iktidarları olarak bizler sadece büyük ideallere yürümüyoruz, devletimizi kudretli kılmak için yürüyoruz" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yenikapı'da düzenlenen İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamalarındaki konuşmasında "Devlet öylesine bir kudrete sahip olmalı ki kendi silahını kendi yapsın, kendi vatandaşını kendi beslesin, kendi ekonomisini kendi kursun, kendi uçağını kendi yapsın. İşte AK Parti iktidarları olarak bizler sadece büyük ideallere yürümüyoruz, devletimizi kudretli kılmak için yürüyoruz" dedi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: “İSTANBUL’A SÖZ VERİYORUZ…”
Başbakan Davutoğlu, “AK Parti iktidarları olarak bizler sadece büyük ideallere yürümüyoruz, devletimizi kudretli kılmak için yürüyoruz” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yenikapı’da düzenlenen İstanbul’un fethinin 562. yılı kutlamalarındaki konuşmasında “Devlet öylesine bir kudrete sahip olmalı ki kendi silahını kendi yapsın, kendi vatandaşını kendi beslesin, kendi ekonomisini kendi kursun, kendi uçağını kendi yapsın. İşte AK Parti iktidarları olarak bizler sadece büyük ideallere yürümüyoruz, devletimizi kudretli kılmak için yürüyoruz” dedi.

Kendi piyade tüfeğini yapamayan bir ülkeden kendi ATAK helikopterini yapan bir ülke haline gelindiğini belirten Davutoğlu, “Size söz veriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu semada uçan uçaklar yüzde yüz Türk yapımı olacak” diye konuştu.

Davutoğlu, “Şimdi yeni bir seçime giderken bütün İstanbul’a söz veriyoruz. Diyoruz ki İstanbul tarihte olduğu gibi dünyanın merkez şehri olacak. Dünya İstanbul’a bakacak, İstanbul’a göre adım atacak” ifadelerini kullandı.

ÇİÇEK: "KARANLIK BİR ÇAĞ KAPANDI" TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul'un fethiyle 562 yıl önce karanlık bir çağın kapandığını belirterek, "İlme, ilmi düşünceye, insani değerlere açılan bir kapı var. Yeni bir çağ açıldı. Eğer bu kapı açılmasıydı, bu çağ açılmasaydı, bugün insanlar, insanlığın uğruna mücadele verdiği değerlerin önemli bir kısımını kazanamamış olacaktı" dedi.

ÇİÇEK: “KARANLIK BİR ÇAĞ KAPANDI”
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul’un fethiyle 562 yıl önce karanlık bir çağın kapandığını belirterek, “İlme, ilmi düşünceye, insani değerlere açılan bir kapı var. Yeni bir çağ açıldı. Eğer bu kapı açılmasıydı, bu çağ açılmasaydı, bugün insanlar, insanlığın uğruna mücadele verdiği değerlerin önemli bir kısımını kazanamamış olacaktı” dedi.

Bugün kendileri için çok önemli ve anlamlı bir gün olduğunu ifade eden Çiçek, “562 yıl evvel karanlık bir çağ kapandı, ilme, ilmi düşünceye, insani değerlere açılan bir kapı var. Yeni bir çağ açıldı. Eğer bu kapı açılmasıydı, bu çağ açılmasaydı, bugün insanlar, insanlığın uğruna mücadele verdiği değerlerin önemli bir kısımını kazanamamış olacaktı. Onun için bu fetih gerçekten kutlu bir fetihtir, tüm insanlık için mutlu bir fetihtir” diye konuştu.

Çiçek, “Bu fetihle beraber, İstanbul ebediyen bizim olmuştur” diyerek, 8500 yıllık bir tarihi olan Roma ve Bizans imparatorluklarına, sonra da Osmanlı’ya başkentlik yapmış şehrin, bu coğrafyada inşa edilen muhteşem kültürün ve medeniyetin sembolü olduğunu vurguladı.
İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN: “İMDAT ÇAĞRILARINA DUYARSIZ KALMADIK, KALMAYACAĞIZ”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türk milletinin, “zulüm ve kan altında inleyen dünyanın nefes almasını sağlamak” gibi bir sorumluluğu olduğunu belirterek, “Yakın coğrafyamız başta olmak üzere imdat çağrılarına duyarsız kalmadık, kalmayacağız” dedi.

Şahin, Yenikapı Etkinlik Meydanı’nda düzenlene İstanbul’un fethinin 562. yılı kutlamalarındaki konuşmasında, 21 yaşındaki bir padişahın, kararlılıkla çıktığı yolda cihan imparatoru olduğu, karanlık bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açan bir zaferin yıl dönümünün yaşandığını anımsattı.

Türk milletinin, 1071’de Malazgirt’te başlayan yürüyüşünün, İstanbul’un fethi ile zirveye çıktığını anlatan Şahin, Türk milletinin, fetihlerin kılıçla değil gönülle kazanıldığını bildiğini ve bu anlayışla insanlara yaklaştığını kaydetti.

Şahin, Türk milletinin asla sömürgeci bir anlayışla davranmadığını vurgulayarak, “Atalarımız bu anlayışla insanlara güveni, huzuru vermiş, zulmetmekten Allah’a sığınmıştır” diye konuştu.

“Fatih’in torunu olmanın gururunu yaşıyoruz” diyen Şahin, onun insanlığa huzur veren büyük medeniyetini devam ettirmenin, haksızlık ve zulme karşı durmaktan geçtiğini dile getirdi.

Şahin, bu büyük adalet temsilcilerinin torunları olarak, aynı anlayışa sahip olmak gerektiğinin altını çizerek, şunları aktardı:

“Bizlerin, ‘zulüm ve kan altında inleyen dünyanın nefes almasını sağlamak’ gibi bir sorumluluğumuz var. Yakın coğrafyamız başta olmak üzere imdat çağrılarına duyarsız kalmadık, kalmayacağız. Devleti yaşatmanın, insanı yaşatmaktan geçtiğine inanıyoruz. Zulümle değil, adaletle abat olunacağına inanıyoruz.”

KADİR TOPBAŞ: “İSTANBUL DÜNYAYI AYDINLATACAK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul’un fethinin “olmuş bitmiş bir mesele” ve “nostalji” olmadığını, çok daha derin manaya sahip büyük bir iş olduğunu söyledi.

Fethin, askeri bir başarı ile sınırlı olmadığını anlatan Topbaş, “Fetih, gönülleri açmaktır. Fetih, karanlığı kapatıp aydınlığı, kötülüğü kapatıp iyiyi açmaktır. Şehirleri, ülkeleri kazanmak başka, gönülleri almak başkadır” şeklinde konuştu.

Topbaş, İstanbul’un, peygamber müjdesine mazhar olan büyük bir şehir olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“İstanbul, peygamberimizin müjdesine nail olmak için can verenlerin bize emanetidir. O şehitlerle gönlü bağımız var. Gelecekte İstanbul bir başka anlam kazanacak, dünyayı aydınlatacak. Yeni fetihler yaklaşıyor. İşte bu yüzden, ‘yeniden diriliş, yükseliş’ diyoruz. İstanbul barış şehridir. Burada kimse kendisini yabancı hissetmez. İstanbul herkesi sarıp sarmalar. Herkes burada adaletin teminatı altındadır. Dünyanın her yerinde başımız dik geziyoruz. İşte bu yüzden, ‘barışın, huzurun gerçek temsilcileri biziz’ demeye hakkımız var.”

Alanda Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı Fethin bu yıl başka bir heyecanla kutlandığını vurgulayan Topbaş, "Bu meydandan nice fatihler çıkacak. Ecdadımızın yolundan giderek, yine dünyaya huzuru getirecek olan, gönülleri fethedecek olan bizleriz" ifadelerini kullandı.

Alanda Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı
Fethin bu yıl başka bir heyecanla kutlandığını vurgulayan Topbaş, “Bu meydandan nice fatihler çıkacak. Ecdadımızın yolundan giderek, yine dünyaya huzuru getirecek olan, gönülleri fethedecek olan bizleriz” ifadelerini kullandı.

MEHTER TAKIMININ KONSERİYLE BAŞLADI
“Yeniden diriliş, yeniden yükseliş ve yeni Türkiye için fethin 562. yılında Yenikapı’da buluşuyoruz” sloganıyla Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen kutlamalar, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ile Tarihi Osmanlı Birliği’nden 562 kişilik mehter takımının konseriyle başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Tarabya Köşkü’nden helikopterle alana hareket etti. Helikopter bir süre alanın üzerinde tur attı. Alanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu helikopterin tur attığı anonsu yapılınca, vatandaşlar Türk bayrakları sallayarak kendisini selamladı.

Helikopter, alanın yanındaki piste indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mehter takımı konser verdiği esnada, ellerinde bayraklarla 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yerden yürüyerek, alana giriş yaptı.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a alana gelişinde yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Eşiyle sahneye çıkan Erdoğan da vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından protokoldeki yerine geçti.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *