Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul’da kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yaptıkları gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından suç duyurusunda bulunulan İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı.

A.A.’nın haberine göre HSK 1. Dairesi tarafından iddiaları araştırmak üzere görevlendirilen HSK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda hakimlerle ilgili karar verilecek.

YSK’nin suç duyurusu dilekçesinde isim belirtilmediği, müfettişlerin araştırması sonucu, kanuna aykırı görevlendirme yapanların belirleneceği öğrenildi.

YSK, 31 Mart’ta düzenlenen İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerini memur olmayan sandık kurulu başkanlarının olması dolayısıyla iptal etmişti.

Müfettiş raporunun gelmesinin ardından bir kusur tespitinde bulunulursa söz konusu hakimler hakkında HSK disiplin cezasına hükmedebileceği gibi ceza davası açılması için kovuşturma izni de verebilecek.

Diğer yandan, HSK’nın hakimler dışında kalan diğer seçim kurulu üyeleri hakkındaki soruşturmalarının İstanbul savcılıklarına devredilmesine karar verildi.

Bu karar sonrası İstanbul cumhuriyet savcılıklarınca bu kişiler hakkında başlatılan soruşturmalar kaldığı yerden devam edecek.

Günün diğer sıcak gelişmeleri:

İbrahim Kalın, F-35 mektubuyla ilgili konuştu: Gönderilmesiyle eş zamanlı sızdırılması ciddiyetsizliktir

İstanbul İlçe Seçim Kurulu Başkanları hakkında inceleme

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası basın açıklaması yapıyor:

Kalın, Rusya’dan alınacak S-400 füze savunma sistemi ile ilgili olarak ABD ile yaşanan gerilimle ilişkili, “Türkiye barışın istikrarın huzurun merkezde olduğu bir dış politika izlemektedir. Biz hiçbir zaman bir ilişki öbeğini, başka bir ilişki öbeğinin alternatifi olarak görmedik. Güvenliği de bu çerçevede bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu adımlar milli güvenliğimizi sağlamaya yönelik atılan adımlardır” dedi.

(ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın F-35 mektubu) Müttefiklik ruhuna da ikili ilişkilerin ruhuna da aykırıdır. Bu mektubun gönderildiği zamanla eş zamanlı olarak sızdırılması da ciddiyetsizliktir. Birkaç saat içerisinde kamuoyu ya da basın üzerinden baskı oluşturmak için bu minvalde yazılan mektuplar sızdırılmaz, bu devlet ciddiyetine uymaz. Bu mektuba bir cevap hazırlandığı daha önce açıklanmıştır. Görüşmeler bu konuda devam etmektedir. John Bolton ile biraz önce görüştük ve bu konu ele alındı. Hiçbir zaman biz ilişkileri koparmaktan yana olmadık, müttefiklik ruhuna uygun adımlar atmayı kendimize ilke edindik. Cevap hazırlanırken de mektubun uslubuna yönelik bir cevap verileceğinden kimsenin kaygısı olmasın. Türkiye’nin haksız bir şekilde F-35 programından çıkarılmak istenmesi Türkiye’nin egemenlik haklarına bir saygısızlıktır. G-20 zirvesinde 29 Haziran’da çok büyük ihtimalle Erdoğan ve Trump bu konuyu ele alacaktır.

“Biz F-35 programının bir müşterisi değil, bir parçasıyız, bu uzun vadeli bir yatırım. Umarım Pentagon S-400 konusunu bahane ederek bunu geciktirmek ve başka alanlara çekmek yoluna girmez, bu sadece ikili ilişkilere zarar verir.

“Cumhurbaşkanı’nın bütün ilçelerde miting yapacağına diye bir strateji açıklanmadı. Bu kampanyanın en büyük stratejisi hep olduğu gibi insanımıza dokunan projeler gerçekleştiren bir yaklaşımdır. Bunun dışında bir strateji değişikliği söz konusu değil.

İbrahim Kalın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni askerlik sistemi açıklaması: Yarıya yakını hemen terhis olacak

İstanbul İlçe Seçim Kurulu Başkanları hakkında inceleme

https://twitter.com/RTErdogan/status/1139110161774067714

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak Twitter hesabından açıklama yaptı.

“Yeni düzenlemenin ülkemize, gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum” diyen Erdoğan, paylaştığı görselde sistem değişikliğine neden ihtiyaç duyulduğunu ve yapılacak değişiklikleri açıkladı.

Buna göre yükümlülerin yarıya yakını hemen terhis olacak, yükümlü olarak kıtaya gidenler temel eğitimleriyle birlikte 6 ay askerlik yapacak.

Hrant Dink suikasti: Davada 9 sanığın dosyası ayrıldı

İstanbul İlçe Seçim Kurulu Başkanları hakkında inceleme

Hrant Dink’in Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesinin İstanbul Şişli’deki ofisinin önünde öldürülmesine ilişkin 85 sanıklı davada, aralarında Yasin Hayal, Erhan Tuncel ve tetikçi Ogün Samast’ın da olduğu 9 sanığın dosyası ayrıldı.

Duruşmada savcı Mehmet Yeşilkaya, 9 sanığın birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolması ihtimali bulunduğunu belirterek bu sanıklar yönünden dosyanın ayrılmasını ve dosyanın mütalaa için kendisine gönderilmesini talep etti. Mahkeme heyeti savcının talebini kabul etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 95. celsesi görülen duruşmaya, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu 3 tutuksuz sanık katıldı. Tutuklu sanık eski Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek, eski jandarma görevlisi Muharrem Demirkale ve gazeteci Ercan Gün, tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Müdahil Dink ailesini de avukatları temsil etti.

Üç gün süren duruşmada, tanık olarak dinlenmesine karar verilen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlileri için kuruma yapılan yazıya MİT’in cevap vermemesi üzerine bu kişilerin ifadeleri alınamadı.

Dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ise Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’nde SEGBİS bağlantısı için hazır bulundu. Ancak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) sistemindeki arıza nedeniyle bugün dinlenemedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Muharrem Demirkale ve Ercan Gün’ün tutukluluk hallerinin devamına da karar verdi.

Bir sonraki duruşma 4-5-6 Eylül tarihlerine bırakıldı.

Erdoğan – Bahçeli görüşmesi sonrası açıklama yapılmadı

İstanbul İlçe Seçim Kurulu Başkanları hakkında inceleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün 11:30’da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Beştepe’de görüştü.

Erdoğan ve Bahçeli’nin 23 Haziran’da yenilenecek İStanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili çalışmaları ele aldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM’de görüşülen yeni askerlik yasasıyla ilgili MHP’nin çekincesi olan başlıklar hakkında bilgi verdiği aktarıldı.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası resmi açıklama yapılmadı.

Rasim Ozan Kütahyalı hakkında yakalama kararı

İstanbul İlçe Seçim Kurulu Başkanları hakkında inceleme

Televizyonda katıldığı bir spor programında Boşnaklara hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan ve zorla getirme kararına rağmen duruşmalara katılmayan köşe yazarı ve yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verildi.

Kütahyalı hakkında Beyaz TV’deki programda sarf ettiği sözlerle ilgili olarak “Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Rasim Ozan Kütahyalı katılmazken, şikayetçi Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği avukatları ile çok sayıda müşteki katıldı.

Rasim Ozan Kütahyalı’nin avukatı Esennur Ezgi, müvekkillinin zatürre hastalığına yakalandığını belirterek 9 günlük hastane raporunu mahkemeye sundu.

Şikayetçi dernek avukatları ise, sanığın yargılamayı uzatmaya yönelik davrandığını belirterek hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Mahkeme, sanığın haklı bir mazeret sunmayarak duruşmalara katılmadığı, bu celse de hasta olduğuna dair rapor sunduğunu belirterek yargılamanın uzamasına yönelik hareketlerde bulunduğu anlaşıldığı gerekçesiyle sanık hakkında savunması alınmak üzere yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

İmamoğlu İstanbul’a dair kapsamlı proje ve çözümlerini açıkladı

İstanbul İlçe Seçim Kurulu Başkanları hakkında inceleme

Millet İttifakı’nın CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “Kentsel Gelişim Çözümleri” konulu basın toplantısında kente dair kapsamlı projelerini ve çözümlerini açıkladı:

İstanbul’un bütünsel bir bakış olmadan, parça parça projelerle yönetilmeye çalışıldığını belirten İmamoğlu, bunun sorunları daha da büyüttüğünü söyledi.

Konuşmadan öne çıkan noktalar şöyle:

Deprem: “Deprem konusunda kaybedecek bir günümüz bile yok. Deprem, haksız hukuksuz YSK kararlarını bekleyecek bir olay değil. istanbul’un toplanma alanları maalesef imara açıldı. sığınacağımız yerler bir avuç insane rant kapısı olarak açıldı.”

 • İlk iş olarak raflarda duran afet planını hızla hazırlayacağız.
 • Beylikdüzü’nde uygulamaya geçirdiğimiz afet bilgi sistemini tüm İstanbul’da hayata geçireceğiz
 • Oluşturacağımız yeni yeşil alanlar olası bir afet anında toplanma alanları olacak.
 • Çocuklardan başlayarak herkese afet bilinci ve eğitimi vereceğiz,

Kentsel dönüşüm: “15 senedir kentsel dönüşüm konusu İstanbul’un sürekli gündeminde, ortada ne bir strateji ne bir model ne de başarılı bir uygulama var. Halkın çıkarlarını gözetmeyen, maduriyete yol açan kentsel dönüşüm uygulamalarına son vermemiz gerekiyor.”

 • İstanbulluya yıllardır yaşadığı yaşam yerinde yaşam garantisi sağlayacağız
 • Tapu sorununu çözeceğiz. Beylikdüzü’nde 20 bin aileye tapu dağıttık.
 • Kentsel dönüşüm fonu oluşturacağız. Kentsel dönüşüm projelerimizi halk için halkla birlikte yapacağız.
 • Sadece kentin dış bölgelerinde değil, merkezi bölgelerde de sosyal konutlar inşa edeceğiz. Hızlıca Kiptaş aracılığı ile 15 bin yeni konut üreteceğiz. Bunların yüzde 40’ı kiralık konut olarak üretilecek.
 • Yıkım esnasında halk sağlığı konusunda gerekli önlemleri alacağız.

Trafik:

 • Uzun zamandır ihmal edilen toplu ulaşımı destekleyecek ve geliştireceğiz, ilk işmiz metro olacak. Bu kent 630 km metro hattına ulaşacak. 11 yeni füniküler hattı açacağız.
 • Yıllardır ihmal edilen bir başka konu deniz ulaşımı, deniz ulaşımı payı yüzde 3’lerde. Tuzla’dan Büyükçekmeceye yeni iskeleler açıp bunları raylı sistemle entegre hale getireceğiz.
 • Kademeli saat uygulaması yapacağız. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kargo hariç mal yükleme saatleri 22 ile saat 6 saatleri arasında yapılacak.
 • Boğaz Köprüsü’nden geçişlerde taksi ve dolmuşlardan ücret alınmaması için adım atacağız.
 • Şehir içinde kalan TEM gişelerinin kaldırılması için de mutlaka girişimde bulunacağız.
 • TEM üzerine kurulacak Megabüs hattında yerli ve temiz enerjili, yüksek kapasiteli araçlar kullanacağız.
 • Hiçkimse kendi mahallesindeki sokağındaki İŞPARK’a para ödemeyecek. Kamu kurumlarına ait otoparklar mesai saatleri dışında vatandaşa açılacak.
 • Aracını park eden herkes toplu taşımadan ücretsiz faydalanacak. Transfer merkezlerinde 100 bin araçlık yeni otoparklar yapacağız.
 • Toplu ulaşımı 24 saat devam edecek hale getireceğiz

Yeşil alanlar ve çevre:

 • 15 yeni yaşam vadisi açılacak.
 • Kuzey Ormanları’nı, Validebağ gibi koruları, kent içinde kalan park alanlarını kesinlikle muhafaza edeceğiz ve bununla birlikte yeni yeşli alanlar kazandıracağız.
 • İstanbul’a 20 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırmış olacağız. istanbul’un birçok bölgesinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1 metrekareden bile az. Hedefimiz bunu kişi başına 15 metrekareye ulaştırmak.
 • İstanbul’un kuzeyinde 70 km’lik yeni yeşli alan hattı oluşturacağız.
 • İşlevini kaybetmiş alanları yeşil alan ve park olarak istanbul’a kazandıracağız.
 • İklim değişikliği eylem planını hayata geçireceğiz.
 • İleri düzey biyolojik arıtma sistemleri ile Marmara Denizi’ni yeniden yüzülebilir bir hale getireceğiz.
 • Atık suların enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayacağız. İstanbul atık su eylem planını hazırlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
 • Ataköy’ü, Tuzla’yı, Haramidere’yi pis kokudan kurtaracağız. koku sorununu çözeceğiz.
 • 5 yıl içinde istanbul’da musluktan su içilecek.
 • Temiz enerji önceliğimiz olacak, yenilenebilir enerji yatırımlarımızı artıracağız.
 • Atıl durumdaki Atatürk Olimpiyat Stadı’nı güneş panelleri ile kaplayarak temiz enerji santrali haline dönüştüreceğiz.

Spor:

 • 5 yıl içerisinde 30 yeni yüzme havuzu, 30 kapalı spor salonu, öncelikle bu hizmetlerden yoksun kalan mahallelerimizden başlayarak hayata geçirilecek.
 • Yeşil alanlarla bütünleşik toplu ulaşım ile entegre toplam 500 km uzunluğunda bisiklet yolları hedefimiz olacak.
 • E-spor merkezleri kuracağız.
 • Mobil uygulamalarla İstanbullunun sporu bir yaşam biçimi haline getirmesi için teşviklerde bulunacağız.

Kültür, sanat, turizm:

 • Kültür ve sanat politikalarını bizzat bu alanlarda çalışan insanlarla oluşturacağız.
 • İstanbul Kültür Sanat Meclisi kuracağız.
 • Mevcut 11 adet şehir tiyatrosunun sayısını 22’ye çıkaracağız. Özellikle gezici tiyatro ile her mahalleye tiyatro ulaştıracağız. Kadın ve çocuklarımız için gündüz ücretsiz tiyatro gösterilerimiz olacak. Sanatı toplumun her kesimine ulaştıracağız.
 • İstanbul’u bir festivaller kenti haline getireceğiz. Sanat, gastronomi, dijital birçok alanda festivaller yapacağız. Ulusalrarası kültür ve sanat, gastronomi, müzik festivalleri, dijital, e-spor festivalleri yapacağız.
 • İstanbul kendi nüfusunun üçte ikisi kadar turist çekiyor. bu Londra’nın, Paris’in çok altında. Turizm master planını devreye sokacağız.
 • Yabancı ziyaretçiler İstanbul’a sadece tarihi ve mutfağı için değil, kültür ve sanat için de gelecek. Istanbul dünyanın en çok ziyaretçi çeken ilk 3 şehri arasına girmek zorunda.
 • Turistlere özel İstanbul kartla yabancı misafirlerimiz kent içerisinde rahatça hareket edebilecek.

15 yeni müze kazandıracağız. Doğa tarihi, müzik, Mimar Sinan mimarlık müzesi gibi….

 • Şehirde gezi rotaları oluşturacağız. Tarihi surlar, çevresinde ve üzerinde dolaşılabielcek önemli bir rota haline gelecek.

Kalkınma:

 • İstanbul’da belirlediğimiz Turizm, Tarım, Ticaret ve Hizmet, Sanayi, Finans, Lojistik, Enerji sektörlerinde uzmanlaşmış bölgeleri yerleşim alanları ile birlikte ele alacak ve bu bölgelerde gerekli altyapı yatırımlarını yaparak bu sektörleri destekleyeceğiz.
 • İstanbul’un 150 kırsal mahallesi yani eski adıyla köyleri organik tarım üretiminin ve aynı zamanda doğa ve kıyı turizminin merkezi olacak.
 • Silivri, Çatalca, Eyüp, Şile ve Büyükçekmece ilçelerimiz İstanbul’un belki de en değerli yerleşimleri olacak.
 • Aynı atılımı özellikle yüksek teknolojiye dayalı üretimde de sağlayacağız. Katma değeri yüksek sektörler önceliğimiz olacak. Özellikle ileri düzey teknolojiyle, inovasyona dayalı, ar-ge ve bilişim vadileri ile kirletici olmayan sanayiyi destekleyecek, yerel ekonomiyi güçlendirerek, İstanbul’un küresel rekabet gücünü arttıracağız.
  İstanbul’u dijtial üretim merkezi haline getirmeliyiz.

Kent yönetimi:

 • Kent enstitüleri kuracağız. Mahalle yönetişim müdürlüğnü kurup mahallelerle koordinasyon sağlayacağız.
 • Kaılımcı İstanbul belediyesi olacağız. 39 belediyenin 39’u da bizim. Başkalarının söylediği gibi 25’i 14’ü değil.
  Tüm İstanbul halkının karar süreçlerine katılımını sağlayacağız.
 • İBB’nin de çok deneyimli personel kadrosu olduğunu biliyorum. 82 bin çalışana vadediyorum; ben hiçbirinizi zorla bir mitinge götürmek değil, çağrı bile yapmayacağım. Görevleri sadece 16 milyon İstanbullu’ya hizmet olacak.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here