İş mülakatında başarının sırrı.
İş başvurunuzu görünür kılmanın yolları.
İş mülakatında sorulan en ilginç sorular.
İş mülakatında ilk 30 saniyenin önemi.

İş mülakatında mükemmel bir özgeçmiş sunup soruları doğru yanıtlamak işe alınmak için yeterli olmayabilir. Görüşme sırasındaki tavırlarınız da karşı tarafa sizinle ilgili birçok mesaj verir aslında.

Hem pozitif hem negatif olabilecek bu mesajları ilettiğimizin farkında bile olmayız çoğu zaman.

Sürekli gözlerini kırpmak, parmağındaki yüzüğü çevirmek, saçla oynamak gibi bilinçli veya bilinçsizce tekrarlanan davranışların, mülakatı yapan kişi üzerinde sandığımızdan fazla etkisi olur.

Zira uzmanlara göre “vücudunuz her halükarda bir şey anlatır”.

Örneğin, fazla göz teması kurmuyorsanız size kolay güvenilmeyeceği ya da ayağınız içe dönük halde oturuyorsanız kendinizi güvende hissetmediğiniz mesajı veriyor olabilirsiniz.

Bu tavırların farkına varmak onlardan kurtulmanın ilk adımı olarak görülüyor. Ama insanların gergin ve heyecanlı olduğu bir ortamda bu iş biraz daha zorlaşıyor.

Davranışlarınızla yüzleşin

Tuhaf davranışlarınızın farkına varıp kabul ettikten sonra sıra onları engellemeye gelir. Karşınızda mülakatçı rolünde biri ile oturup bu gergin davranışlarınızı kontrol altına alıncaya dek konuşun. Bu sayede, örneğin parmak çıtlatma, tırnakla oynama ya da mülakatçının gözlerine bakmama gibi istenmeyen davranışlarınızı azaltabilirsiniz.

İnsan kaynakları uzmanları doğal davranışın önemini de vurguluyor. Örneğin mülakatta kişi kendisini açık ve rahat bir insan olarak tanımlıyor ama sandalyesinde hiç de öyle oturmuyorsa bu çelişki olarak görülür.

Kontrol etmesi zor bu tür davranışlar ortaya çıktığında bazen onları kabul etmek de iyi bir yöntem olabilir. Örneğin mülakatta yüzünüzün kızardığını hissediyorsanız, “eyvah, kızarıyorum, görüyorlar mı acaba?” diye kaygılanmak yerine, “şimdi kızarıyor olsam da aslında birçok ortamda ne kadar dayanıklı olduğumu kanıtlamış bir insanım” diyerek durumu kabul edip doğal davranmak daha iyi bir etki bırakabilir.

Bu makalenin tamamını bu video’dan okuyabilirsiniz

İş mülakatında başarının sırrı

İş başvuruları internet üzerinden yapılmaya başlandığından beri, yüz yüze bir mülakat haberi almak bile başlı başına bir başarı sayılıyor. Ama en cesur başvuru sahipleri bile o gün telaşa kapılabilir.

İş mülakatı sırasında uygulanabilecek yararlı teknikler için farklı meslekten insanların tecrübelerini paylaşıp tavsiyelerde bulunduğu anket sitesi Quora’ya başvurduk. Şu öneriler paylaşılıyordu:

Elleri ne yapmalı?

Elleriniz sizin hakkınızda olumlu ya da olumsuz bir izlenim yaratabilir. Soğuk bir tokalaşmadan daha kötü bir şey olamaz. Soğuk ve nemli eller itici, kuru ve sıcak eller güven vericidir.

Mülakata erken gidip lavaboda elleri ısıtmak iyi fikir olabilir. Psikolojik araştırmalar, elinde sıcak bir kahve fincanı tutmanın bile kişiyi konuştuğu insana karşı daha olumlu duygulara yönelttiğini göstermiştir.

İş mülakatında başarının sırrı: Mülakatta istenmeyen davranışlar

Mülakat sırasında ise el hareketlerini asgaride tutmak gerekir. Ellerinizi uyku moduna alın. Kullansanız bile yavaş ve minik hareketlerle kullanın.

Kollarınızı göğsünüzde kavuşturmaktan kaçının. Bu hareket karşı tarafta kendinizi kapattığınız ve anlamak istemediğiniz izlenimi yaratır.

Yansıtıcı tavırlar

Mülakatı yapan kişinin güvenini kazanmak için onun beden hareketlerini yansıtmaya çalışın. İyi pazarlamacıların kullandığı bir tekniktir bu. Onların hareketini, tonlamasını, jestlerini, nefes alıp verme hızını kendinize uygulayarak iletişim kurabilirsiniz.

Ama bunu yaparken belli etmemeye dikkat etmek gerekir. Örneğin, onlar çenesini sol elle kaşıyorsa siz sağ elinizle kaşıyın.

Beden dilini yansıtma konusunda rahat olduğunuzu hissettiğiniz anda bu kez konuşma şeklinizi, tonlamanızı uydurmaya çalışın. Onlar hızlı konuşuyorsa siz de hızlı konuşun, ritimlerine uyun.

Sakin olun

Mülakatta zamanı iyi kullanmak önemlidir; ama bu acele etmenizi gerektirmez. Kısa ve hızlı nefes alıp vermek, konuşma sırasında nefessiz kalmak heyecan belirtisi olarak görülür ve mülakatı yapan kişiyi de huzursuz eder. Yavaş ve sakin nefes alıp vermek ise her tür baskı altında sakin tavırlı davranacağınız izlenimi yaratır.

Soru sorulduğunda hemen cevap vermek zorunda hissetmeyin kendinizi. Bazen biraz düşünmek hem zaman kazanmanızı, daha önce hazırladığınız cevapları uyarlamanızı sağlar, hem de kendi değerinizin farkında olduğunuz izlenimi ve güven verir.

Fakat bunun da kararını iyi tutturmalı ve düşünme süresini fazla uzatmamalıdır. Yoksa heyecan olarak algılanabilir.

Özgüvenli, ama aşırı değil

Mülakat sırasında endişeliyken nasıl özgüvenli davranılabilir? Heyecanınızı belli etmemeye çalışın ve bundan dolayı asla özür dilemeyin.

Özgüveninizi artırmak için önceden oturup kalkma, yürüme çalışmaları yapın.

Gülümseyin ve göz kontağını koruyun. Huzursuz bir halde kıpırdayıp durmayın. Bu karşı tarafı da huzursuz eder.

Tedirgin adaylar kadar aşırı özgüvenli davrananlar da olumsuz bir izlenim bırakır. Kibar ve normal davranmak gerekir.

Dikkatli dinleyin

Sorulan soruları yanıtlamak, o işi yapacak beceriye sahip olduğunuzu gösterir. Ama karşıdaki kişinin sözünü kesmeyin.

Bazen adaylar fazlaca hevesli davranıp, sorulanı hemen anladıklarını göstermek ister. Ama sözünün kesilmesi kimsenin hoşuna gitmez.

Ayrıca uzun konuşmalardan da kaçınmak gerekiyor.

Tepkileri gözleyin

Yüz ifadeleri çok şey anlatır. Ama iki yönlü işler bu. Mülakatı yapan kişi(ler) sizi gözlemlediği gibi siz de onları gözleyin, cevaplarınıza nasıl tepki verdiklerini anlamaya çalışın.

Önemli olan, sizin söylediklerinize ilgi gösterip göstermediklerine bakmaktır. İlgisiz davranıyorlarsa, konuşmanız bitmemiş olsa bile kısa kesebilirsiniz. İlgi varsa güvenle konuşmaya devam edebilir, kendinizi ve neden sizi işi almaları gerektiğini anlatabilirsiniz.

 

Mülakatlarda Eğitim İle İlgili Sorular Sorulara verilecek Cevaplar

 

İş mülakatında başarının sırrı: Mülakatta istenmeyen davranışlar

Mülakatlarda Eğitim İle İlgili Sorular Sorulara verilecek Cevaplar Hem aday hem de mülakatı yapan kişi için oldukça stresli bir konu olan mülakatlarda, giriş konuşmalarının oldukça samimi ve beliren soğuk havayı ortadan kaldırıcı nitelikte olması gereklidir. Mülakatın başında yapılacak olan kısa, samimi bir sohbet iki tarafın da bilgi alışverişini daha verimli …

Devamını Oku »

 

 

 Mülakat Soruları: Davranışsal Değerlendirmeler

İş mülakatında başarının sırrı: Mülakatta istenmeyen davranışlar

Mülakat Soruları: Davranışsal Değerlendirmeler Mülakatın başında yapılacak olan kısa, samimi bir sohbet iki tarafın da bilgi alışverişini daha verimli hale getirmesini sağlayacaktır. Bunu sağlamanın yolu da mülakatı yönlendiren mülakatçının, mülakatla doğrudan ilişkisi olan veya olmayan sohbet türü bir girişe zaman ayırmasıdır. Bu iki taraf içinde stresi az da olsa ortadan …

Devamını Oku »

 

 

 İş mülakatlarında şu sorulara dikkat edin

İş mülakatında başarının sırrı: Mülakatta istenmeyen davranışlar

İş mülakatlarında şu sorulara dikkat edin İş görüşmeleri her zaman zorlu ve zorlayıcı olmuştur. Saç şekli, duruş, kıyafet ve gelecek sorular iş arayanı her zaman korkutup ürkütmüştür. İşte en çok sorulan 50 soru; Güçlü yönleriniz neler? Zayıf yönleriniz neler? Şirketimizde neden çalışmak istiyorsunuz? Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Şimdiki …

Devamını Oku »

 

 

 Mülakattan sağ çıkmanın Püf noktaları

İş mülakatında başarının sırrı: Mülakatta istenmeyen davranışlar

New York merkezli mülakat koçu Pamela Skilling işi gereği yıllardır mülakat fobisi olan insanlarla karşılaşıyor. Öyle ki, başarılı ve zeki müşterilerinden biri bu korku yüzünden sevmediği bir işte çalışmaya devam ediyordu. Çocukken kekemeliği olan bu kişi zaman içinde onu kontrol etmeyi öğrenmiş, fakat bir-iki mülakat sırasında kekemeliğinin yeniden başladığını görünce, …

Devamını Oku »

 

 [toggle title=”İş başvurunuzu görünür kılmanın yolları” state=”close” ]

Kunjan Zaveri bu yıl başlarında işten çıkarıldıktan sonra 1000’den fazla iş başvurusu yapmış; ama hiçbirinden yanıt gelmemiş.

Bazıları için internet üzerinden yaptıkları iş başvurusunda ‘gönder’ tuşunu tıklamak, bir daha hiç haber alınmayacak şekilde bir kara deliğe özgeçmiş göndermek gibi bir şey. Daha önce Cisco adlı şirketin insan kaynaklarında çalışan Zaveri de böyle hissedenlerden.

Londra’da yetişen, ama bugün Litvanya’da yaşayan Zaveri, hiç değilse mülakat aşamasından sonra reddedilmeye razı olduğunu belirterek “en azından biraz tatmin olur ve geliştirmem gereken zayıf yanlarımla ilgili fikir sahibi olurdum,” diyor.

Peki, sürekli bir duvara çarptığınız hissine kapılıyorsanız ne yapmak gerekir?

Özgeçmişinizi daha dikkat çekici hale getirmek, hatta mülakata çağrılmak nasıl mümkün olabilir?

Nicelik değil nitelik 

Her şeyden önce, başvuru yapacağınız işler konusunda seçici olun. Monster.com adlı iş arama sitesinde kariyer uzmanı olan Mary Ellen Slayter, “Kimse binlerce işe başvuru yapmamalı. O kadar görevin size uyması mümkün değil. Hayal kırıklığına uğrarsınız,” diyor.

Onun yerine, istediğiniz işler için gereken beceri ve eğitiminiz var mı diye bakın. “Eğer yoksa, o becerileri edinmenin bir yolunu bulun; gerekirse biraz daha eğitim alın ya da gönüllü çalışma yapın. Bu becerilerden yoksunsanız, özgeçmişinizi en iyi formatta da sunsanız sonuç alamazsınız,” diyor Slayter.

Şablon değil özgün başvuru İş başvurusunu anahtar kelimelerle doldurmanın otomatik taramadan geçmesini sağlayacağını sananlar oldukça fazla. Büyük şirketlerin yüzde 75’i bu tür programları kullanıyor.

Fakat Boston merkezli kariyer şirketi Burning Glass’ın yöneticisi Matt Sigelman tek başına anahtar kelimelerin işe yaramayacağını söylüyor. Artık bu programların da daha bütünlüklü değerlendirme yaptığını, bu nedenle olayları alt alta sıralayıp geçme yerine, düzgün cümlelerle anlatımı tercih etmek gerektiğini söylüyor Sigelman.

Yaptığınız bütün iş başvurularına, iş deneyiminizle ilgili şablon halinde aynı iş tarifini kopyalamanın yanlış olacağını belirten Sigelman, bunun yerine, başvuru yapılan işe göre uyarlanmış iyi bir anlatımla, istenen özellikleri ve kelimeleri vurgulamanın daha dikkat çekici olacağını söylüyor. “Sizin neden o iş için uygun kişi olduğunuzu anlatımınızda göstermeniz lazım.”

İyi hazırlanmak 

İnsan kaynaklarından sorumlu Mary Goldsmith, başvuruları incelerken en sinir bozucu şeyin “kuruluşun ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde özgeçmişlerini uyarlama zahmetine katlanmamış olan başvurular” olduğunu söylüyor. Bunların kötü bir izlenim bıraktığını belirten Goldsmith, “tembellikten başka bir şey değilmiş, karşı tarafta başvuruları inceleyen kişiye saygısızlıkmış gibi algılanabilir,” diyor.

Başvurunuzu göndermeden önce şirketi araştırın. LinkedIn’de şirket olarak sayfası olup olmadığına bakın. Başvurunuzu nasıl ele alacağınıza dair ipuçları arayın. Orada çalışan birini tanıyorsanız bilgi alın. Bu şekilde edindiğiniz bilgilerle başvurunuzun uygun olup olmayacağına, uygunsa ne şekilde uyarlamalar yapmanız gerektiğine karar verin.

Ünlü isimleri kullanmak

Singapur’da bir danışmanlık şirketinde çalışan Steven Yeong ise daha önce iyi bilinen bir şirkette çalışmışsanız bunu avantaj olarak kullanabileceğinizi söylüyor. Bu şekilde hazırlanmış özgeçmişinizi özellikle rakip şirketlere gönderin. “Birçok şirket, daha önce rakiplerine çalışmış kişileri işe alma eğilimi taşır,” diyor Yeong.

İlişki ağları 

Özgeçmişinizi ya da CV’nizi ne kadar iyi hazırlamış olursanız olun, sizi doğrudan işe alacak kişiye tavsiye edilmeniz kadar etkisi olmayacaktır. Virginia’daki CV Yazma Akademisi’nin sahibi Wendy Enelow şunları söylüyor:

“İş arama alanında her şey değişiyor, hiçbir şey aynı kalmıyor. Fakat işe girmek açısından hala bir numara olan yöntem ilişki ağları geliştirmek.”

İş başvurusunu göndermeden önce sorulması gereken sorular:

İşin gerekleri ve kuruluşun ihtiyaçları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?

Başvuru kriterlerinin en azından yüzde 70’i bana uyuyor mu?

İş tarifinde hangi anahtar kelimeler kullanılmış?

Başvurumun ilk elemeden geçmesi için özgeçmişimi zenginleştirebilir miyim?

Diğer adaylardan farklılığımı yeterince açıklayabildim mi?

O kuruluşa nasıl faydam olacağını özgeçmişim net bir şekilde gösteriyor mu?

İş ilanında belirtilen başvuru talimatlarını yerine getirdim mi?

Kaynak: Mary Goldsmith

[/toggle]

 

[divider]

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here