Apple,Kullanıcılarını tamamen güvende olduklarını inandırma konusunda oldukça uzman.

Hatta geçtiğimiz mart ayın da, App store’da bulunan anti-virüs uygulamalarını”kullanıcıları şühelendirecek uygulamalar verdikleri” gerekçesi ile kaldırıldı.

Apple’in uygulama denetimi Google’a kıyasla daha sıkı, bundan ötürü App store’da bulunan uygulamaları iOS cihazlara zarar verme olasılığı neredeyse sıfır.

Ancak uygulamaların güvenli olması, sistemin tamamının güvenli olacağı anlamına da gelmiyor.

Apple,en son yayımladığı iOS 8.3 güncellemesi ile, sistemdeki 60’in üzerinde güvenlik açığını kapattığını vurguladı,ki bunlar arasında tarayıcı motoru Webkit’de bulunan ve cihazda uzaktan kod yürütmeye yarayan bir açıkta bulunuyordu.

Google’in aksine Apple’e eski cihazlara da yazılım desteği vermeye devam ediyor.

Yeni yeni yayımlanmaya başlayan iOS 8.3, üç bucuk yaşında ki 4S’e kadarki cihazların tümüne yüklenebiliyor.

Ancak daha eski kullanıcılar içinde, ya güvenlik açıkları ile yaşamayı öğrenin ya da yeni bir telefon alın mesajını veriyor.

Eski cihazlar da da son sürüm iOS özelliklerini hatta daha fazlasını elde etmek isterseniz de Jeailbreak yapabilirsiniz,ancak dükkanda ki uygulamalar APPLE denetiminden geçemediği için cihazınız için büyük bir risk anlamına gelmektedir.

(iOS geliştiri CRAİG HOCKENBERRY’nin) belirrttiği üzere, onaylı uygulamalarda güvenlik riski oluşturabilmektedir.

Apple,Google’a kıyasla daha sağlam bir sürümünü kullanmış olsada tıpki Android’de olduğu gibi iOS’ta da uygulamaların web içeriğini görüntülemesini sağlayan WebView isimli sistem bileşenleri sorunlara yol açabiliyor.

Uygulamalar internet sitesi görüntülemeye çalışırken,WebView aracılığı ile erişim sağlamaktadır,burada kullanıcı adı ve şifreler uygulama üzerinden geçeceği için teorik olarak bu bilgileri yabancı ellere de geçmesini mümkün kılıyor.

Bundan ötürü geliştiriciler hassas verilerinizi sadece safari üzerinden girmenizi tavsiye etmektedir.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here