iOS 14’le gelen yeni özellikler Temel Özellikler ve İyileştirmeler

iOS 14 yeni özellikleriyle karşınızda.

iOS 14, sıklıkla gerçekleştirdiğiniz işlere yepyeni bir hava katıyor ve hepsini her zamankinden çok daha kolaylaştırıyor

Temel Özellikler ve İyileştirmeler

Araç Takımları

Yeniden tasarlanan araç takımları

Araç takımları daha güzel görünecek ve daha fazla veri sunacak şekilde yeniden tasarlandı. Bu sayede şimdi gün içinde daha da çok işinize yarıyorlar.

Her uygulama için araç takımları

Hava Durumu, Saat, Takvim, Harita, Fitness, Fotoğraflar, Anımsatıcılar, Borsa, Müzik, TV, İpuçları, Notlar, Kestirmeler, Pil, Ekran Süresi, Dosyalar, Podcast’ler ve Siri Önerileri için yeniden tasarlanan Apple araç takımları.

Ana Ekran’daki araç takımları

Önemli bilgileri bir bakışta görmek için araç takımlarını Ana Ekran’da istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Yolculuk, aktivite veya Takvim etkinliklerinizi takip etmek şimdi çok kolay.

Farklı boyutlarda araç takımları

Araç takımları şimdi küçük, orta ve büyük boylarda sunuluyor. Bu sayede ne kadar bilgi görmek istediğinizi kendiniz seçebiliyorsunuz.

Araç takımı galerisi

Apple ve üçüncü taraflara ait araç takımlarının hepsi tek bir yerde. Galeri, kullanıcılar tarafından en sık yüklenen ve kullanılan araç takımlarını gösteriyor.

Araç takımı yığınları

Ana Ekran’ınızdaki alandan en iyi şekilde yararlanmak için 10 adede kadar araç takımından oluşan yığınlar oluşturabilirsiniz. Bir araç takımını diğerinin üzerine sürükleyin ve parmağınızı kaydırarak araç takımları arasında gezinin.

Akıllı Gruplama

Araç takımı galerisinde, parmağınızla kaydırarak aralarında gezinebileceğiniz bir araç takımı seti olan Akıllı Gruplama’yı seçebilirsiniz. Akıllı Gruplama özelliği, aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak zaman, konum ve aktivite gibi faktörlere göre doğru anlarda ihtiyacınıza en uygun araç takımlarını öne çıkarıyor. Örneğin, sabahları Hava Durumu araç takımını, gün içinde Takvim etkinliklerini, akşamlarıysa Apple Harita uygulamasından yolculuk sürelerini görebiliyorsunuz.

Siri Önerileri araç takımı

Siri Önerileri araç takımı, aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanıyor. Kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak kahve siparişi vermek veya podcast başlatmak gibi ilginizi çekebilecek eylemleri gösteriyor. Uygulamayı başlatmadan eylemi gerçekleştirmek için öneriye dokunabilirsiniz.

Geliştirici API’ı

Geliştiriciler, yeniden tasarlanan araç takımlarından yararlanmalarına imkan veren yeni bir API’ı kullanarak kendi araç takımlarını oluşturabilir, Ana Ekran’a yerleştirebilir ve bunların doğru zamanda gösterilmesini sağlayabilirler.

Uygulama Arşivi

Ana Ekran’da Uygulama Arşivi

Uygulama Arşivi, Ana Ekran sayfalarınızın sonunda bulunan ve
tüm uygulamalarınızı gezinmesi kolay, sade bir görünümde otomatik olarak düzenleyen yeni bir alan.

Otomatik kategorizasyon

iPhone’unuzdaki tüm uygulamalar otomatik olarak Sosyal, Üretkenlik ve Eğlence gibi kategorilere ayrılıyor. Kategoriler uygulama kullanımına göre akıllı bir şekilde yeniden düzenleniyor.

Öneriler

Uygulama Arşivi zaman, konum veya aktivite gibi kullanım alışkanlıklarınıza göre arama ihtimalinizin yüksek olduğu, önerilen uygulamaları gösteriyor.

Arama

Aradığınız uygulamayı hızlı bir şekilde bulmak için Uygulama Arşivi’nin üst kısmında bulunan arama çubuğunu kullanın. Ara’ya dokunduğunuzda uygulamalar alfabetik sırayla gösteriliyor. Böylece aralarında gezinmeniz ve istediğiniz uygulamayı bulmanız kolaylaşıyor.

Ana Ekran sayfalarını gizleme

Ana Ekran’ınızı rahatlatmak için sayfaları gizleyebilir, Uygulama Arşivi’ne erişmeyi kolaylaştırabilirsiniz. App Store’dan indirilen yeni uygulamalar otomatik olarak Uygulama Arşivi’ne gidiyor.

Son Eklenenler

Son açılan App Clip’ler ve App Store’dan indirilen uygulamalar Uygulama Arşivi’nde bulunuyor. Bu sayede onları kolayca bulabiliyorsunuz.

Kompakt Kullanıcı Arayüzü

Telefon aramaları

Gelen aramalar tüm ekranı kaplamak yerine banner olarak gösteriliyor. Böylece yaptığınız iş bölünmüyor. Yok saymak için banner’ı yukarı, tüm telefon özelliklerini görmek için aşağı kaydırabilir ve aramayı dokunarak yanıtlayabilirsiniz.

Üçüncü taraf VoIP aramaları

Skype gibi uygulamaların kompakt gelen aramaları destekleyebilmesi için bir geliştirici API’ı sunuluyor.

FaceTime aramaları

Gelen FaceTime aramaları tüm ekranı kaplamak yerine banner olarak gösteriliyor. Yok saymak için banner’ı yukarı, tüm FaceTime özelliklerini görmek için aşağı kaydırabilirsiniz.

Kompakt Siri

Siri, ekrandaki bilgilere başvurmanıza ve bir sonraki görevinize kolayca geçiş yapmanıza imkan veren yepyeni ve kompakt bir tasarıma sahip. Siz bir istek başlattığınızda Siri, ekranınızın altında beliriyor. Size gösterebileceği bir sonuç olduğunda, tıpkı bildirimler gibi ekranın üst kısmında görünüyor. Yeni kompakt tasarımla, sonuçlar da tam olarak ihtiyacınız olan bilgiyi verecek şekilde yenilendi.

Resim İçinde Resim

Şimdi başka bir uygulamayı kullanırken videonuzu izlemeye devam edebilir, gelen FaceTime aramalarını yanıtlayabilirsiniz. Bir arkadaşınızla ne zaman buluşacağınızı kararlaştırırken görüntülü arama yapmak veya mail’lerinizi kontrol ederken kaçırdığınız TV programına göz atmak istediğinizde bu özelliği kullanabilirsiniz.

Resim İçinde Resim penceresinin boyutunu ayarlayın

Videonuzu büyütmek veya küçültmek için kıstırarak Resim İçinde Resim penceresinin boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Resim İçinde Resim penceresini istediğiniz köşeye taşıyın

Video penceresini ekranın istediğiniz köşesine taşımak için sürüklemeniz yeterli.

Resim İçinde Resim penceresini ekran dışında küçültün

Video penceresini ekran dışına taşıyarak küçültün. Böylece ses dosyasını dinlemeye devam ederken uygulamaya sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.

Arama

En İyi Eşleşen sonuçlar

Uygulamalar, kişiler, bilgiler, Harita uygulamasında ilginizi çeken yerler ve web siteleri de dahil aramanıza en uygun sonuçlar en üstte gösteriliyor. Böylece ihtiyacınız olan şeyi kolayca bulabiliyorsunuz.

Siz yazdıkça gösterilen arama önerileri

Arama önerilerini arama alanının altında görmek için yazmaya başlamanız yeter.

Hızlı başlatıcı

Git’e dokunarak uygulamaları ve web sitelerini hızla açmak için
birkaç karakter yazmanız yeterli.

Uygulama içi arama

Mail, Mesajlar ve Dosyalar gibi uygulamalarda bir arama başlatın.

İnternette arama

İnternette arama yapmak şimdi her zamankinden daha kolay. Yazmaya başladığınızda ilgili sonuçları ve internet araması önerilerini ekranın en üst kısmında görüyorsunuz. Böylece Safari’yi hızla ve kolayca açıp internette kapsamlı arama yapabiliyorsunuz.

Mesajlar

İğnelenmiş sohbetler

İstediğiniz zaman ulaşabilmek için favori sohbetlerinizi listenizin en üstüne iğneleyin. Son mesajlar, Tapback’ler ve yazma göstergeleri için animasyonlar iğnenin üstünde görüntüleniyor. İğnelenmiş bir grup sohbetinde, son üç katılımcının mesaj gönderdiğinde iğnenin etrafında döndüğünü görüyorsunuz.

Dokuz adede kadar iğnelenmiş sohbet

Dokuz adede kadar sohbeti iğneyle işaretleyebiliyorsunuz. Bu sohbetler iOS, iPadOS ve macOS’teki Mesajlar uygulamasında eşzamanlanıyor.

Bahsetmeler

Grup sohbetlerinde mesajları yönlendirmek istediğiniz kişilerin adını yazmanız yeterli. Hatta dilerseniz, aktif olarak sohbet edilen bir grubu sadece sizden bahsedildiğinde bildirim gönderilecek şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz.

Direkt cevaplar

Bir grup sohbetindeki belirli bir mesajı direkt yanıtlayabilirsiniz. Yazışmalarınızı kolayca takip etmek için ilgili mesajların tümünü kendi görünümlerinde açabilirsiniz.

Grup fotoğrafı belirleyin

Bir fotoğraf, Memoji veya emoji kullanarak grup sohbetleriniz için, grubun tüm üyeleriyle paylaşılacak bir görsel ayarlayabiliyorsunuz.

Memoji

Yeni saç stilleri

Erkek topuzu, üstten topuz ve yandan ayrılmış sade saç stili gibi 11 yeni saç stiliyle Memoji’nizi özelleştirin.

Yeni baş aksesuarı stilleri

Bisikletçi kaskı, hemşire şapkası ve bone gibi 18 yeni baş aksesuarı stiliyle hobinizi veya mesleğinizi belli edin.

Yeni Memoji çıkartmaları

Üç yeni Memoji çıkartması arkadaşlarınıza sarılma, yumruk tokuşturma ve hatta utanma ifadesi göndermenize imkan veriyor.

Daha fazla yaş seçeneği

Hayatınızın ister ilk baharını, ister son baharını, isterseniz de orta yaşlarınızı yaşıyor olun, altı yeni yaş seçeneğiyle görünümünüzü özelleştirebiliyorsunuz.

Kendinizi en doğal şekilde ifade edebileceğiniz Memoji’ler

Yenilenen yüz ve kas yapısı sayesinde Memoji’ler ve Memoji çıkartmalarıyla şimdi kendinizi en doğal şekilde ifade edebiliyorsunuz.

Son moda saç stilleri

Saçların yüzün yan taraflarında kademeli bir şekilde kısaldığı on üç
yeni saç modeliyle stilinizi yansıtın.

Yüz maskeleri

Yeni yüz maskeleriyle Memoji’nizi kişiselleştirin, renkleri seçerek görünümünüze uygun hale getirin.

Harita

Rehberler

Güvenilir markalar tarafından oluşturulmuş Rehberlerle şehirlerin gezilecek en güzel yerleriyle ilgili öneriler alın. Rehberler dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde yemek yiyebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, yeni insanlarla tanışabileceğiniz veya dolaşabileceğiniz muhteşem yerleri keşfetmenize yardımcı oluyor. Sonradan kolayca başvurabilmek için Rehberleri kaydedebiliyorsunuz. Üstelik yeni yerler eklendiğinde Rehberler de otomatik olarak güncelleniyor. Böylece her zaman en yeni önerileri yakalayabiliyorsunuz.1

Trafik sıkışıklığı ücretlendirmesi uygulanan bölgeler

Trafik sıkışıklığı ücretlendirmesi, Londra ve Paris gibi büyük şehirlerde trafiği rahatlatmayı amaçlayan bir uygulama. Harita uygulaması, trafik sıkışıklığı ücretlendirmesi uygulanan bölgeleri size haritada gösteriyor ve isterseniz rotanızı bu bölgelere girmeden oluşturabileceğiniz yolları öneriyor.2

Yeni haritalar şimdi daha fazla ülkede

Detaylı yeni haritalar bu yıl Kanada, İrlanda ve Birleşik Krallık da dahil daha fazla ülkede kullanıma sunuluyor. Yollar, binalar, parklar, marinalar, plajlar, havaalanları ve çok daha fazlası hakkında daha detaylı bilgiler sunan yeni haritalar, dünyayı gerçeğe daha da yakın bir şekilde görmenizi sağlıyor.

Konumu düzelt

GPS sinyallerinin zayıf olduğu bölgelerdeyken doğru yön ve konum bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşın.

Çeviri

Sohbet modu

Çeviri uygulaması sayesinde sohbet etmek hem çok doğal hem çok kolay. Telefonunuzu yatay konuma getirerek ekranı bölebiliyor, sohbetteki her iki tarafın yazdığı metinleri görüntüleyebiliyorsunuz. Bir şeyler söylemek için mikrofon düğmesine dokunduğunuzda otomatik dil algılama özelliği, orijinal metni ve çevrilmiş metni ekranın iki yanında görüntülüyor. Ardından, çevrilmiş metin sesli olarak okunuyor. İnternet bağlantınız olmadığında bile Sohbet modu, indirdiğiniz dillerde çalışmaya devam ediyor.

Ses çevirisi

Gelişmiş aygıt içi akıllı teknolojiler, konuşmalarınızı bir dilden diğerine çevirmenize imkan veriyor. İndirilen diller, internet bağlantısı olmadığında bile ses üzerinden çevrilebiliyor.

Metin çevirisi

Metinlerin çevrilmesi için her dil kendi klavyesiyle birlikte sunuluyor. Bu sayede klavyeleri ayrıca indirmek veya manuel olarak klavyeler arasında geçiş yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

Favoriler

Daha sonra kolayca erişebilmek için çevirileri Favoriler sekmesine kaydedin. Ayrıca yakın geçmişinizi görüntüleyin ve son çevirilerinizi kaydedin.

Dikkat modu

Telefonunuzu yatay modda tutarak metni büyütün, çevirinin daha kolay okunmasını ve daha çok dikkat çekmesini sağlayın.

Aygıt içi çeviri modu

Çeviri deneyiminin tamamını offline yaşayın. İndirdiğiniz diller için uygulamanın tüm özelliklerinden yararlanın ve telefonunuzun internet bağlantısını kapatmak zorunda kalmadan çevirilerinizi gizli tutun.

Sözlük

Tamamlanmış çevirilerde, yerleşik sözlükteki tanımını görmek istediğiniz kelimeye dokunmanız yeterli.

Desteklenen diller

Çeviri özelliği şu anda 11 dil arasındaki tüm kombinasyonlarda çeviriyi destekliyor: İngilizce, İspanyolca, Mandarin Çincesi, Japonca, Korece, Rusça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Brezilya Portekizcesi ve Arapça.

Siri

Kompakt Kullanıcı Arayüzü

Siri, ekrandaki bilgilere başvurmanıza ve bir sonraki görevinize kolayca geçiş yapmanıza imkan veren yepyeni ve kompakt bir tasarıma sahip. İstek başlattığınızda Siri ekranın altında beliriyor. Sonuçlar tıpkı bildirimler gibi ekranın üst kısmında görünüyor. Yeni kompakt tasarımla sonuçlar da tam olarak ihtiyacınız olan bilgiyi verecek şekilde yenilendi.

Daha fazla bilgi

Siri, üç yıl öncesine göre bugün 20 kattan fazla bilgiye sahip.

Sesli mesaj gönderimi

Şimdi Siri’yi kullanarak iOS ve CarPlay üzerinden sesli mesaj gönderebiliyorsunuz. Mesajlarınızda kendinizi en doğal şekilde ifade etmek istediğinizde bu özellik çok işinize yarayacak. Üçüncü taraf mesajlaşma uygulamaları SiriKit üzerinden destekleniyor.

Tahmini varış zamanı paylaşma

Apple Harita uygulamasını kullanarak yolculuk yaparken Siri’den tahmini varış zamanınızı kişilerinizden biriyle paylaşmasını isteyebilirsiniz.

 

Diğer çeviri dilleri

65’in üzerinde dil çiftini destekleyen Siri, çok daha fazla dil arasında çeviri yapabiliyor:

 • İngilizceden (Avustralya, Kanada, Hindistan, İrlanda, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD) İspanyolca, Mandarin Çincesi, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Portekizce ve Arapçaya
 • İngilizceden (ABD) Koreceye
 • İspanyolcadan (İspanya, Meksika, Şili, ABD) İngilizce, Mandarin Çincesi, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Portekizceye
 • Mandarin Çincesinden (Çin Ana Karası) İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Japonca ve Koreceye
 • Mandarin Çincesinden (Tayvan) İngilizce ve Japoncaya
 • Almancadan (Almanya) İngilizce, İspanyolca, Mandarin Çincesi, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Portekizceye
 • Fransızcadan (Fransa) İngilizce, Mandarin Çincesi, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Rusça ve Portekizceye
 • İtalyancadan (İtalya) İngilizce, İspanyolca, Mandarin Çincesi, Almanca, Fransızca, Rusça ve Portekizceye
 • Japoncadan (Japonya) İngilizce, Mandarin Çincesi ve Koreceye
 • Rusçadan (Rusya) İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Portekizceye
 • Portekizceden (Brezilya) İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Rusçaya
 • Arapçadan (Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan) İngilizceye
 • Koreceden (Kore) İngilizce, Mandarin Çincesi ve Japoncaya

Daha fazla dilde yeni ses seçeneği

Siri’nin yeni sesi, gelişmiş nöral metin okuma teknolojisini kullanıyor ve son derece doğal duyuluyor. Önceden sadece ABD İngilizcesi dilinde sunulan yeni ses seçeneği birkaç bölgede daha kullanıma sunuluyor:

 • İngilizce (Avustralya, Hindistan, İrlanda, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD)
 • Fransızca (Fransa)
 • Almanca (Almanya)
 • İspanyolca (Meksika, İspanya)
 • Çince (Çin Ana Karası)
 • Japonca (Japonya)

Ev

Önerilen otomasyonlar

Ev uygulaması, eklediğiniz yeni aksesuarları otomatik olarak çalıştırmanın kullanışlı yollarını sunuyor. Verandanızdaki ışıkların her akşam otomatik olarak devreye girmesini, eve geldiğinizde garaj kapınızın açılmasını ve çok daha fazlasını ayarlayabiliyorsunuz.

Ev durumu

Ev uygulamasının en üst kısmındaki yeni durum göstergesi, sürekli dikkat etmeniz gereken, durumlarında bir değişiklik olan veya hızlıca kontrol edebileceğiniz aksesuarların bir özetini gösteriyor.

Ev denetimleri

Denetim Merkezi’ndeki Ev denetimleri şimdi günün hangi saatinde olduğunuza ve kullanım sıklığınıza bağlı olarak ayarlamak isteyebileceğiniz aksesuar ve ortamları dinamik olarak öneriyor. Örneğin, sabahları yatak odanızın ışıklarına ait denetimleri ve bir sabah ortamı görürken, akşamları eve geldiğinizde kapı kilidi ve dış mekan ışıklarıyla ilgili denetimlerle karşılaşabiliyorsunuz. Diğer aksesuar ve ortamları görmek için Ev simgesine dokunmanız yetiyor.

Akıllı ampuller için Uyarlanabilir Aydınlatma

Renk değiştiren ampuller, renk sıcaklığını gün boyunca otomatik olarak ayarlayarak rahatlığı ve üretkenliği en üst düzeye çıkarıyor. Güne daha sıcak renklerle yavaş yavaş başlayabiliyor, daha soğuk renklerle gün içinde odağınızı ve dikkatinizi koruyabiliyor, geceleriyse mavi ışığı kapatarak rahatlayabiliyorsunuz.3

Video kameralar ve kapı zilleri için Yüz Algılama teknolojisi

Güvenlik kameraları insan, hayvan ve araçları algılamanın yanı sıra Fotoğraflar uygulamasında etiketlediğiniz kişileri de tanıyarak size daha kapsamlı hareket bildirimleri sunuyor. Kişileri kolayca etiketleyin ve istediğiniz kişiye göre bildirim almayı seçin.3

Video kameralar ve kapı zilleri için Hareket Bölgeleri

HomeKit Güvenli Video ile kameraların görüş alanında Hareket Bölgeleri belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede, yalnızca bu bölgelerde bir hareket algılandığında video çekiliyor ve size bildirim gönderiliyor.3

Safari

Web Sitelerinde Gizlilik Raporu

Gizlilik Raporu düğmesine basarak, Safari’deki Akıllı Takip Önleme özelliğiyle engellenen siteler arası izleyicilerin tümünü gösteren Gizlilik Raporu’na erişebiliyorsunuz.

Parola kontrolü

Safari tüm kayıtlı parolalarınızı güvenli bir şekilde izleyerek veri ihlali dolayısıyla ele geçirilmiş olabilecek parolalarınızı otomatik olarak takip ediyor. Bunu yapabilmek için, güçlü kriptografi teknikleri kullanarak parolalarınızın türevlerini ele geçirilmiş parolalardan oluşan bir listeyle düzenli olarak karşılaştırıyor. Karşılaştırma işlemi, parola bilgilerinizin Apple dahil kimseye açıklanmadığı güvenli ve gizli bir yöntemle yapılıyor. Safari bir veri ihlali tespit ederse, mümkün olduğunda Apple ile Giriş Yap özelliğine geçmenize yardımcı oluyor veya otomatik olarak yeni ve güvenli bir parola oluşturuyor.

Performans

Safari, ışık hızındaki JavaScript motoru sayesinde Android işletim sistemindeki Chrome’a kıyasla 2 kata kadar daha hızlı JavaScript performansı sunuyor.4

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here