İngiltere’de parlamentonun 650 üyesini belirlemek için yapılan seçimlerde sandık çıkış anketleri koalisyonun büyük ortağı Muhafazakar Parti’nin birinci olacağını ancak tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamayacağına işaret ediyor.

Bu anketlere göre, Muhafazakar Parti parlamentoda 316, ana muhalefet İşçi Partisi de 239 sandalye elde edecek.
Koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokratlar’ın 10, İskoç Ulusal Partisi’nin 58, Plaid Cymru’nun 4, AB ve göçmen karşıtı sağcı parti UKIP ve Yeşiller’in ikişer milletvekili çıkarması bekleniyor.
Parlamentoda çoğunluk için 326 sandalye gerekiyor.
Çıkış anketlerinegöre Muhgafazakârarın lideri David Cameron mevcut sandalye sayısıyla koalisyona gerek duymadan bir azınlık hükümeti oluşturabilkir ve Başbakanlığa devam edebilir.
Ancak Cameron’ın, Liberal Demokratlar ile Kuzey İrlanda partisi olan Demokratik Birlik Partisi ile koalisyon görüşmeleri yapabileceği belirtiliyor.
Çıkış anketleri, 2010 seçimlerine kıyasla Muhafazakarların oylarını artırdığına işaret ediyor. 5 yıl önceki seçimlerde Muhafazakarlar 307 milletvekili çıkarabilmişti.
İşçi Partisi’nin oylarında ise üst üste ikinci seçimde de düşüş yaşandığı tahmin ediliyor. Yine çıkış anketlerine göre Ed Miliband öncülüğündeki İşçi Partisi, 2010 seçimlerine kıyasla 19 sandalye geride.
2010’da İşçi Partisi 258 milletvekili çıkarmıştı.
İlk sonuçlara göre oylarında büyük erime yaşanan parti ise Liberal Demokratlar oldu. 2010 seçimlerinde 57 milletvekili çıkarmayı başaran partinin bu seçimde 10 sandalyede kaldığı öngürülüyor.
Sağcı UKIP ise ilk kez parlamentoya milletvekili sokacak.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın