Financial Times Muhafazakar Parti içindeki kararsızlara dikkat çekiyor.

İngiltere gazeteleri Muhafazakar Parti’de süren AB üyeliği tartışmasına geniş yer ayırmaya devam ediyor.

Financial Times Muhafazakar Parti içindeki kararsızlara dikkat çekiyor. Gazete, İngiltere’nin AB üyesi olarak kalmasını savunan Başbakan David Cameron ile üyelikten çıkılmasını savunanlar arasındaki mücadelenin sonucunu, kararsız yaklaşık 80 Muhafazakar milletvekilinin belirleyeceğini yazıyor.

FT, 140 Muhafazakar milletvekilinin AB’de kalınmasını, 118’inin ise AB’den çıkılmasını savunduğunu vurguluyor.

Times da aynı konuyu “Bölünmüş bir ülke” başlığı altında irdeliyor. Yapılan son kamuoyu araştırmasına göre üye kalınmasını ve AB’den çıkılmasını isteyenlerin oranının birbirine çok yakın olduğuna dikkat çekiliyor.

YouGov araştırma şirketinin son anketine göre İngiliz seçmenlerin yüzde 38’i AB üyeliğinden çıkılmasını savunurken, yüzde 37’si üye kalınmasını destekliyor. Seçmenlerin yüzde 25’i ise kararsız ya da referandumda oy kullanmayı düşünmüyor.

Independent gazetesinde yer alan kamuoyu araştırmasının sonuçları ise daha farklı. Sosyal Araştırma için Ulusal Merkez adlı kuruluşun yaptığı kamuoyu yoklamasına göre sçemenlerin yüzde 60’ı AB’de kalınmasını, yüzde 30’u ise çıkılmasını istiyor.

Ancak araştırmaya katılanların üçte ikisi, İngiltere’nin şu anki üyelik koşullarından mutlu olmadıklarını dile getiriyor. Independent’ın duyurduğu araştırmaya 4 bin 328 kişi katılmış ancak araştırma birkaç ay önce yapılmış, yani son tartışmaların kamuoyu üzerindeki etkisini göstermiyor.

Daily Telegraph ise emekli üst düzey askeri yetkililerin ülkenin güvenliği için AB’de kalınması gerektiğini savunduğuna dikkat çekiyor.

13 eski komutan tarafından gazeteye gönderilen mektupta, “IŞİD ve Rusya tehdidine karşı İngiltere’nin AB içinde yer alması gerektiği” belirtiliyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana İngiltere’nin içinde bulunduğu tüm çatışmalarda görev aldıklarını belirten askeri yetkililer, “İngiltere AB içinde mi yoksa dışında mı daha güvenli bir ülke olur? Günümüz koşullarına bakınca bunun tek bir cevabı var” diyor.

İngiltere’nin AB üyeliğine dair referandum 23 Haziran’da yapılacak.

“Kürtler Esad ve Ruslarla iş birliği yapıyor”

Daily Telegraph, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın dün parlamentoda yaptığı konuşmada, Suriye’deki Kürtlerle Esad rejimi ve Rusya arasındaki koordinasyondan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini yazıyor.

Gazeteye göre Hammond “Geçtiğimiz haftalarda Suriyeli Kürtlerle Suriye rejimi ve Rusların iş birliği yaptığına dair rahatsız edici kanıtlar gördük. Bu durum bizi Kürtlerin tüm bunlar içindeki rolüne yönelik olarak açık şekilde huzursuz ediyor” dedi.

Daily Telegraph, Kürt YPG güçlerinin Batı’nın Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan ana kara gücü haline geldiğine, rejimin Suriye’nin kuzeyindeki hava saldırılarından da faydalanarak IŞİD’in kontrolündeki yerleri ele geçirdiğine dikkat çekiyor.

Asistan doktorlar yeniden greve gidecek

Guardian, İngiltere’de asistan doktorların, hükümetin kendilerine sunduğu yeni kontrata tepki olarak yeniden greve gitme kararı aldığını duyuruyor.

Asistan doktorlar, çalışma saatleri ve ücretlerinin yeniden düzenlenmesini öngören sağlık yasasına tepki olarak, 40 yılın ardından ilk kez Ocak ve Şubat ayı başında greve gitmişti.

Guardian, doktorların Sağlık Bakanı Jeremy Hunt’ın yasayı çıkrma ısrarına karşılık 48’er saatlik 3 greve daha gideceklerini yazıyor.

Asistan doktorlar maaşlarına yüzde 11 zam yapılmasına karşın bazen 7 gün çalışmalarını öngören sağlık yasasına tepki gösteriyor.

Sağlık çalışanları sendikaları, 7 gün çalışma için daha fazla hemşire, doktor ve finansal yatırıma ihtiyaç duyulduğunu savunuyor.

Grevin planlandığı tarihler 9 Mart, 6 Nisan ve 26 Nisan.

İran, Salman Rushdie’nin başına 600 bin dolar ödül koydu

Times, İran’da içinde resmi haber ajansı Fars’ın da bulunduğu yaklaşık 40 kuruluşun, yazar Salman Rushdie’nin başına yeni ödül koyduğunu duyuruyor.

Şeytan Ayetleri’nin yazarı Rushdie için ülkede ilk ölüm fetvası İran İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Humeyni tarafından 27 yıl önce verilmişti.

Times bu girişimin İran hükümeti tarafından desteklendiğini gösteren bir işaret olmadığını belirtirken, İranlıların Cuma günü yeni parlamentoyu seçmek üzere sandık başına gideceğini hatırlatıyor.

Telefonlardaki internet 100 kat hızlanabilir

Independent, İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nde mobil telefonlardaki internet hızı üzerine yapılan multi milyar sterlinlik bir araştırmaya dikkat çekiyor.

Üniversitenin telekom şirketleri ile birlikte 5G üzerinde çalıştıkları, bu teknolojinin 2018 yılında uygulamaya sokulabileceği, 5G hızla bir uzun metraj filmin 5 saniyede indirilebileceği belirtiliyor.

Üniversitedeki 5G İnovasyon Merkezi’nin başındaki Profesör Rahim Tafazolli, 5G teknolojisinin 1 kilometrekaredeki yaklaşık 1 milyon cihazın internetin bağlantısını sağlayabileceğini söylüyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here