Bugün İngiliz gazetelerinin manşetlerinde. Saldırıların tüm Avrupa’yı hedef aldığı yazılırken, Belçikalı güvenlik güçlerinin gerekli tedbirleri alma konusunda başarısız olduğu konusunda eleştiriliyor.

Financial Times gazetesinin başyazısında saldırı için “Brüksel’e ve Avrupa değerlerine saldırı” başlığı kullanılıyor.

Yazıda, “Brüksel’deki bombalı katliamlar, terör hücrelerinin Avrupa kentlerinde ne kadar kolaylıkla saldırı düzenleyebildiğini ve koca bir şehri nasıl felç ettiğini bir kez daha anımsattı” deniyor.

Brüksel’deki saldırının Paris saldırılarına çok benzediğini söyleyen gazete, “Bu korkunç olaylar karşısında kararlı ancak metanetli sonuçlar çıkarmalıyız. Avrupa kendi kabuğuna çekilerek sorunların çözülmesini bekleyemez” diyor.

Saldırıların Brüksel’de gerçekleşmesinin ayrıca bir anlamı olduğu yorumunu yapan gazete, “Brüksel sadece Belçika’nın değil, Avrupa Birliği’nin de başkenti. IŞİD, Avrupa’da daha sıkı bir birliktelik oluşturulması gerektiğini gösteriyor” vurgusunu yapıyor.

AB üyesi ülkelerin azınlıklarla daha sağlıklı bir ilişki kurup hep birlikte kararlı adımlar atması gerektiğini söyleyen Financial Times, “Aksi takdirde beyaz bayrağı çekeriz ve teröristlerin işini kolaylaştırmış oluruz” diyor.

Belçika saldırıyı önleyemez miydi?

İngiltere basını: Saldırıların tüm Avrupa'yı hedef aldığını yazıyor

Gazetede yer alan bir diğer haberde ise Belçika istihbaratının saldırıları önlemek için yetersiz kaldığı ifade ediliyor:

“Ocak 2015’te Belçika parlamentosu istihbarat teşkilatının bütçesinde kesintiyi oylamak üzereydi. Fikirleri değiştiren şeyse, Verviers kentindeki bir terör hücresinin çökertilmesi oldu.

“30’dan fazla kişinin hayatına mal olan Brüksel saldırılarının ardından Belçikalı siyasiler istihbarat ve güvenlik birimlerini yeteri kadar destekleyip desteklemediklerini düşünmeli.

“Avrupa Demokrasi Vakfı araştırmacılarından Alexander Ritzmann, ‘Bu terör hücresinin saldırıları önlenmeliydi’ diyor.

“Abdeslam’ın yakalanması büyük bir başarı olarak lanse edilmiş olsa da gerçek tablo pek de öyle değil.

“Çocukluğundan beri yaşadığı evden birkaç yüz metre uzaktaki bir dairede yakalanan Abdeslam, aylarca Belçika güvenlik güçlerinden kaçmayı başarabildi.

“Fransa merkezli İstihbarat Araştırmaları Enstitüsü’nden Eric Denece, ‘ Fransızlardan bile daha hazırlıksız vaziyetteler’ diyor.

“Ritzmann, Belçika’nın güvenlik ve istihbarat için daha fazla kaynak ayırmasının yanı sıra diğer AB ülkeleriyle de daha fazla bigi alışverişi yapması gerektiğini söylüyor.”

‘Belçika polisi IŞİD’in bomba yapım uzmanını arıyor’

İngiltere basını: Saldırıların tüm Avrupa'yı hedef aldığını yazıyor

Daily Telegraph gazetesi, Kasım 2015’teki Paris saldırılarında kullanılan bombaları imal ettiği sanılan Belçika vatandaşı Najim Laachraoui’nin dün Brüksel’de yeniden ortaya çıktığını ve hem havalimanındaki hem de metro istasyonundaki saldırıları organize ettiğini yazıyor.

Haberde, “24 yaşındaki IŞİD militanı Laachraoui Avrupa’nın en çok aranan ismi. Geçen yıl gizlice Suriye’den Belçika’ya girmişti. Dün gece saatlerinde Belçika Emniyeti’nin basına verdiği güvenlik kamerası görüntüsünde yer alan üç zanlıdan birisi olduğu ihtimali üzerinde duruluyor” deniyor.

‘Reza Zarrab tutuklaması Independent’in kaleminde’

'Reza Zarrab tutuklaması Independent'in kaleminde'

Independent gazetesi ise Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bırakabileceğini yazıyor.

Gazetenin dünya haberleri bölümünde birinci habere olarak aktarılan Zarrab’ın tutuklanması için “Tutuklama kararı, Erdoğan’ın yakın çevresine kadar ulaşan ve kurduğu partinin itibarını sorgulatan yolsuzluk suçlamalarını tekrar gündeme getirdi” deniyor.

Gazetenin konuştuğu isimlerden İran yaptırımları konusunda uzmanlaşmış olan Nigel Kushner, soruşturmayı yürüten ekibin olabilecek en geniş ilişki ağına ulaşmak için uğraşacağı görüşünde.

Kushner, “Bu tür davalarda bir ya da iki kişi ceza indirimi alabilmek için itirafçı olur. Böylece şebekenin diğer üyelerine ulaşmak için yol açılır. ABD’nin amacı güçlü bir mesaj vermek. Bu davanın kapsamı muhtemelen çok dar olmayacaktır” diyor.
Haberin devamını okumak için tıklayın

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here