İtalyan bankalarında 360 milyar Euro’ya yakın batık kredi bulunuyor

Uluslararası Para Fonu IMF, İtalya ekonomisinin 2008’de başlayan mali krizde 20 yıllık ilerleme potansiyelini kaybettiğini açıkladı.

Örgüt, İtalyan ekonomisinin 2008 mali krizi öncesindeki seviyelerine 2020’lerin ortalarından önce dönmeyeceğini vurguluyor.

IMF diğer Euro bölgesi ekonomilerinin ise 2020 ortalarında 2008’dekine kıyasla yüzde 20-25 daha büyük olacağını vurguladı.

Uluslararası Para Fonu Euro Bölgesi’nin en büyük üçüncü ekonomisin olan İtalya için büyüme tahminlerini de geriye çekmişti.

IMF yılbaşında İtalyan ekonomisinde yüzde 1,1’lik büyüme beklediğini söylerken, bu oran yüzde 1’in altına çekildi. Gelecek yıl için öngörülen büyümeyse yüzde 1,25’ten yüzde 1’e geriledi.

Yüksek işsizlik ve bankacılık krizi

İtalya’da işsizlik oranları yüzde 11’i bulurken, ülkenin bankacılık sektörü de krizde. Ülke aynı zamanda Yunanistan’dan sonraki en büyük kamu borcuna sahip.

360 milyar Euro’ya yakın batık kredi yükü altında oldukları tahmin edilen İtalyan bankaları geri dönmeyen krediler sorunu yaşarken, bankalara büyük miktarlarda fon desteği gerekebilir.

IMF, İtalyan ekonomisindeki toparlanmanın “kırılgan ve uzun süreli” olacağını belirtirken, siyasi liderlerin “çok büyük sorunlarla” karşı karşıya olduğunu ekledi.

Örgüt “Yüksek işsizlik oranlarının daha hızlı azaltılması için toparlanmanın güçlendirilmesi, çeşitli desteklerin oluşturulması gerekiyor. Bunlara banka bilançolarının düzeltilmesi ve yüksek kamu borcunun azaltılması da dâhil” dedi.

IMF geçen hafta İngiltere’deki referandumda AB’den ayrılma yönünde karar çıkması üzerine Euro Bölgesi büyüme tahminlerini azaltmıştı.

Örgüt, Euro Bölgesi’nde bu yıl yüzde 1,6, gelecek yıl da 1,4’lük büyüme olacağını tahmin ediyor. Referandumdan önce bu yıl ve gelecek yıl büyüme oranının yüzde 1,7 olacağı öngörülüyordu.

İtalya bankalarını nasıl kurtaramıyor

İtalya bankaları bahar aylarından bu yana yatırımcıların merceği altına girmiş durumda.

Ülkedeki yavaş büyüme ve yüksek işsizlik oranı, İtalyan bankalarının verdiği kredilerin yaklaşık yüzde 17’sinin geri ödenemez hale gelmesine ve takibe düşmesine yol açmış durumda.

Geri ödenmeyen krediler nedeniyle 360 milyar euro civarında bir kayıpla yüz yüze olan İtalyan bankaları yılbaşından bu yana ortalama yüzde 50’nin üzerinde değer yitirdi.

Özellikle İngiltere’de yapılan referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) yönünde karar çıkmasından sonra İtalyan bankalarındaki satış baskısı hız kazandı ve ‘Kurtarma paketi gerekecek’ söylemi güçlenmeye başladı.

İtalyan banka hisselerinde yılbaşından bu yana yaşanan kayıplar şöyle

IMF: İtalyan ekonomisi 20 yıl kaybetti
Kaynak: Bloomberg

IMF: İtalyan ekonomisi 20 yıl kaybetti
Dünyanın en eski bankası olan Monte dei Paschi Siena’nın hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 80’e yakın değer yitirdi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, bankaları içine düştükleri zor durumdan kurtarıp ülkenin daha derin bir krize sürüklenmemesi için 40 milyar euroluk bir kurtarma paketi hazırlanabileceği fikrini ortaya attı.

Ancak vatandaşların ödediği vergilerle hazırlanan kurtarma paketleri, Avrupa Birliği (AB) içerisinde ciddi bir siyasi tartışma konusu.

2010’daki Avrupa borç krizinin ardından hazırlanan düzenlemelerde, Euro Bölgesi ülkeleri için bankaların kurtarılması oldukça zor hale getirilmişti.

2016’nın başından itibaren yürürlüğe giren Banka Kurtarma ve Çözümleme Planı, kamu kaynaklarının özel bankalara aktarılmasından önce, söz konusu bankaların kreditörlerinin elini taşın altına koyup alacaklarının bir kısmından feragat etmesini öngörüyor.

Düzenlemenin amacı, büyük finansal kuruluşların vatandaşların ödediği vergilerdense, kreditörlerin belli miktarda zararı kabullenmesi yoluyla düzlüğe çıkarılması.

Sadece kreditörlerin atacağı adımlar işe yaramazsa devlet desteğinin devreye sokulması öngörülüyor.

IMF: İtalyan ekonomisi 20 yıl kaybetti
İtalyan Başbakanı Renzi’nin bankalara kamu desteği planı Almanya Başbakanı Merkel tarafından hoş karşılanmadı.

Renzi geçen ay sonu yaptığı bir konuşmada bu yeni düzenlemeye atıfla “Bugün kurallar çok daha zorlu. Ancak yine de İtalyan halkına güven verecek her türlü hamle eminim ki Avrupa kurumları tarafından da kabul görecektir” diyordu.
Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Renzi’ye yanıtı “Kuralları her iki yılda bir değiştiremeyiz” şeklindeydi.

‘Her yolu deneyeceğiz’

IMF: İtalyan ekonomisi 20 yıl kaybetti
İtalya Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, bankalara kamu kaynağı aktarılmasının her tür yolunu incelediklerini söylüyor.

Euro Bölgesi ülkelerinin banka kurtarmasına getirilen yasak, İtalya’da yaşanan krizle birlikte ilk kez ciddi bir testten geçiyor.

Bugün Roma’da düzenlenen bir konferansta bankacılara seslenen İtalyan Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, AB kurallarını ihlal etmeden bankalara kamu desteği aktarmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

Padoan ayrıca AB yetkilileriyle de müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın Portekizli Başkan Yardımcısı Vitor Constancio ise yeni kuralın harfiyen uygulanmasının doğru olmayacağı görüşünü ileri sürdü.

Madrid’de düzenlenen bir konferansta konuşan Constancio, finansal kuruluşlara ‘küçük çaplı’ kamu desteğinin önlenmemesi gerektiğini ifade ederek “Yeni düzenlemenin aşırı katı biçimde uygulanması, finansal sektörü daha derin bir açmaza itebilir” diye konuştu.

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here