Huffington Post: Erdoğan’ın Türkiye’sini NATO’dan atma zamanı

Huffington Post’ta Stanley Weiss imzasıyla yayınlanan makalede, NATO’nun ‘ittifaka ihanet eden’ bir üyesini ihraç edecek mekanizması bulunmadığı, aksine NATO anlaşmasının 5. Maddesine göre bir NATO üyesine yapılan saldırının tüm üyelere yapılmış sayıldığı ve tüm bu etkenlerin NATO için Aşil’in Topuğu’na dönüştüğü kaydedildi.

Türkiye’nin talepleriyle beraber, NATO için 5. Maddeye bağlı olarak ittifakın değerlerini paylaşmayan ve davranışlarıyla müttefiklerini tehlikeye sürükleyen ‘sorunlu bir üyeyi’ savunma zamanının geldiği belirtilen makalede şu ifadeler yer aldı:

‘TÜRKİYE TAMAMLAYAMAYACAĞI SAVAŞLARA YÖNELMİŞ DURUMDA’

“Türkiye yarım yüzyıl boyunca Ortadoğu’da Müslüman çoğunluğa sahip bir ülkenin laik ve demokratik olabileceğini kanıtlayan sadık bir müttefikti ancak Suriye’deki IŞİD’e verdiği bilinen destekle NATO’daki müttefiklerinden oldukça uzaklaşmış durumda. İslamcı Recep Tayyip Erdoğan 2003’te iktidara geldiğinden beri Türkiye keskin bir şekilde otoriterleşti, İslamcı teröristleri kucaklayarak bölgede tamamlayamayacağı savaşlara yöneldi. IŞİD’le savaşan 25 milyonluk Kürtlerle çatışmalar yükseldi, kasım ayında uçağı düşürülen Rusya ile soğuk savaş giderek ısınıyor. Şehirlerinde bombalar patlarken ve sınırları düşmanlarıyla kuşatılırken Türk liderler NATO’dan kayıtsız şartsız destek talep ediyor.”

NATO’nun Türkiye’yi savunmak yerine bu ülkenin Batı’ya yönelik saldırganlıklarını gözden geçirmesi gerektiği belirtilen makalede, “Eğer bu saldırganlıklar yabana atılamayacak boyuttaysa ki kesinlikle öyledir, NATO üst kurulu sürekli saldırgan tavırlarla uluslararası toplumu 3. Dünya Savaşı’na sürüklemeden önce Türkiye’yi resmen ihraç etmeli” denildi.

TÜRKİYE’NİN YERİNİ KÜRDİSTAN ALABİLİR

Batı’nın müttefikleri 2 yıl önce IŞİD savaşçılarını Kobani’den atmaya çalışırken Türk tanklarının sınırda sessizce beklediği kaydedilen yazıda, Türkiye’nin IŞİD’le savaşırmış gibi görünürken Suriye’de YPG mevzilerini bombaladığı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

“YPG İslamcı teröristlere karşı ABD ile çok yakın çalıştı…Artık ABD’nin Erdoğan’ın Türkiye’si yerine Kürtleri seçme zamanı geldi. ABD’nin desteğiyle bir Kürt devleti bölgeyi istikrara kavuşturacak değerli bir bölgesel müttefik olabilir. Başka bir deyişle Kürdistan Türkiye’nin eskiden oynadığı rolü üstlenebilir.”

Yazının sonunda “NATO Aşil’in topuğu olmadan da yapabilir, kendi yararı için Türkiye’yi ittifaktan atma zamanı geldi” denildi.

AKADEMİ PORTAL ARŞİV HABER
19.02.2016

Batı’dan uyarı: Türkiye NATO’ya güvenip Rusya’yı kışkırtmasın

Huffington Post: Erdoğan’ın Türkiye’sini NATO’dan atma zamanı

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye’nin Rusya’yı askeri bir gerginliğe kışkırtması halinde NATO’nun desteğine güvenmemesi gerektiğini söyledi.

Der Spiegel’e konuşan Asselborn, “NATO, Türkiye ile Rusya arasındaki son gerilim nedeniyle, Rusya ile askeri bir gerginliğin içine çekilmesine izin vermemeli” dedi.

‘ÜYE ÜLKELERE DESTEK ŞARTSIZ DEĞİL’

NATO Anlaşması’nın 5. maddesine de atıf yapan Asselborn, bu maddenin ‘İttifak’a üye bir ülkenin tartışmasız şekilde saldırıya uğraması’ halinde geçerli olacağının altını çizdi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, Suriye hava sahasındaki Su-24 tipi Rus savaş uçağının sınır ihlail yaptığı iddiasıyla düşürülmesinin ardından bozulmuştu. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev Türkiye’ye yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararı alırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaşananlarla ilgili olarak “Sırtımızdan bıçaklandık” demişti.

AKADEMİ PORTAL ARŞİV
24.02.2016

ABD: Türkiye ile aynı fikirde olmayışımız sürecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cook, ülkesinin YPG’ye yönelik tutumunun değişmeyeceğini vurgulayarak, “Endişelerini anlamakla birlikte bu konuda Türkiye ile aynı fikirde olmayışımız sürecek” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Suriye’de çatışmaların durdurulması için ABD ve Rusya arasındaki anlaşma hakkında yönelttiği soruları yanıtladı.

Çatışmaların durdurulmasına ilişkin anlaşmanın, IŞİD gibi terör örgütlerine yönelik saldırıları kapsamadığını hatırlatan Cook, IŞİD ile sahada mücadele eden grupları desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

Türkiye’nin YPG’ye yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Cook, “Suriye’de Kürtler özelindeki durumu Türkiye ile uzun uzadıya konuştuk ve IŞİD ile savaşan gruplara olan desteğimizi ifade ettik. Bu bazı Kürt grupları da içeriyor. Terör faaliyetleriyle ilgili endişelerini anlamakla birlikte bu konuda Türkiye ile aynı fikirde olmayışımız sürecek” ifadesini kullandı.

‘ATEŞKES, RUSYA’YLA ASKERİ İŞBİRLİĞİNİ İLERLETMEYECEK’

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ABD ve Rusya’nın Suriye’de vardıkları ateşkes anlaşmasının, iki ülke arasında daha ileri düzeyde askeri işbirliğine sebep olmayacağını söyledi. “Tabii ki açık bir şekilde Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptıklarını, acı çeken Suriye halkının acısını dindirmeye çalışmasını destekliyoruz” diyen Cook, “Ancak, Ruslarla daha ileri bir askeri işbirliğine girmeyi öngörmüyoruz” diye devam etti.

Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim üssünde ateşkesi gözetlemek amacıyla bir koordinasyon merkezi kurmasını da değerlendiren Bakanlık Sözcüsü, “Bu belirli bölümde Ruslarla iletişimde olup olmayacağımızı bilmiyorum” diye konuştu.

[divider]

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here