Anasayfa / Haberler / Hematolojik kanserlerle savaşta aşı tedavisi

Hematolojik kanserlerle savaşta aşı tedavisi

Amerika’da, hematolojik kanser türlerinde başarı sağlayan aşı tedavisinin bu yıl Türkiye’deki hastalarda da uygulanması için gerekli protokoller hazırlandı.

Hematoloji Uzmanlık Derneği ile ABD’de bulunan MD Anderson Kanser Merkezi’nin düzenlediği, “2. Avrasya Hematoloji Zirvesi”, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Süleyman Dinçer, merkezin hastalıkla ilgili ilaçları ilk kez deneyip onayladıktan sonra kullanıma sunduğunu belirterek, zirvede hastalıkla ilgili son gelişmeleri, lösemi ve lenfomada yeni tedavi yöntemlerini tartıştıklarını ifade etti.

Türkiye’de bu kanser türleriyle mücadelede uygulayabilecekleri son yöntemleri ele aldıklarını anlatan Dinçer, bu kanser türünün tedavisinde bilimsel açıdan dünyanın sayılı merkezlerinden biriyle ortak çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Lösemi, yani kan kanseri tedavisinde ABD’de uygulanan aşı yönteminde çok önemli başarılar yakalandığını vurgulayan Dinçer, “Kanserden, lenfomadan ölüm kalmayacak gibi görünüyor. Bazı kanser türlerinde yüzde 90’ların üzerinde başarı elde edilmiş durumda. Aşı tedavisinin bu yıl Türkiye’deki hastalarda da uygulanması için gerekli protokoller hazırlandı. Şu anda 4 Türk doktor, ABD’de aşı tedavisi hakkında eğitim alıyor. Hedefimiz, bu yıl Türkiye’deki hastalarımızda aşı tedavisini uygulamak.”

Zirveye, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, İngiltere, Amerika ve İran’dan bilim adamları katıldı.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *