Lütfi Elvan istifa etti: Hazine ve Maliye Bakanlığı’na düşük faizi savunan bakan yardımcısı Nureddin Nebati atandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi (Ekonominin yeni bakanı Nureddin Nebati kimdir?)

Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti, yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı.

Resmi Gazete’de yer alan istifa haberinde, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın “görevden af” talebinin kabul edildiği ve yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin atandığı bilgisi yer aldı.

“Görevden affını isteyen ve görevden affı kabul edilen Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Nureddin Nebati Anayasa’nın 104’üncü ve 106’ıncı maddeleri gereği atanmıştır.”

Atamaya ilişkin ilk açıklamayı Twitter hesabından yapan Nebati, “Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah” mesajını paylaştı.

2020 Kasım ayında Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atanmıştı.

Elvan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasına karşı çıktığı için görevden alınacağı konuşuluyordu.

‘Düşük faiz politikamızı bu kez uygulamaya kararlıyız’

Bakan Yardımcısı görevinde olan Nureddin Nebati ise 25 Kasım’da Twitter’dan uzun bir paylaşım ile düşük faiz politikasına destek vermişti.

Nebati yeni ekonomi modelini, “…düşük faiz yüksek üretim hacmine dayanan temel politika ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir.” olarak tanımlıyor.

Yeni Bakan, ihracattan elde edilen gelirin, ithalatın en büyük kalemleri olan “enerji, hammadde ve ara mal” yatırımlarına yöneltileceğini de söyledi.

Bazı ekonomistler, kurun, ihracat odaklı politika nedeniyle artışının, ithal mal fiyatlarına ve dolayısıyla da ihracata yansıyacağı yorumunu yapıyordu.

“Düşük faiz politikamız sonucu TL’ye yapılan manipülatif ataklar ekonomimize ciddi zararlar veremez.” diyen Nureddin Nebati, “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız.” açıklamasıyla “yeni ekonomi modeli” olarak adlandırılan politikada kararlı olduklarını da söylüyor.

Nureddin Nebati kimdir?

Nureddin Nebati, 24. ve 26. yasama döneminde İstanbul, 25. yasama döneminde Şanlıurfa milletvekilliği yapmış bir isim.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan özgeçmişe göre, 1964’te Şanlıurfa Viranşehir doğumlu olan Nebati, AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görevini yaptı.

Tekstil işiyle uğraşan 57 yaşındaki siyasetçi, MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi.

Aynı özgeçmişte yeni bakanın, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, TÜGVA ile İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı’nın da aralarında bulunduğu çeşitli dernek ve vakıflara üye olduğu belirtiliyor.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan Nebati’nin aynı bölümden doktora unvanı bulunuyor.

Nureddin Nebati’nin iyi düzeyde İngilizce ve biraz Arapça bildiği, evli ve 4 çocuk babası olduğu da bakanlığın resmi sitesindeki özgeçmişte yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na düşük faizi savunan Nureddin Nebati atandı

Lütfi Elvan kimdir?

1962 yılında Ermenek’te doğan Lütfi Elvan, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde; ilk lisanüstü eğitimini İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında; ikincisini ise ABD’de Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yaptı.

İlk olarak 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Karaman Milletvekili olarak TBMM’ye giren Elvan, 2016-2018 yılları arasında Kalkınma Bakanlığı, 2015-2016 yıllarında Başbakan Yardımcılığı; 2013-2015 yıllarında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini üstlendi.

2018 seçimlerinde Mersin’den milletvekili seçilen Elvan, son olarak Kasım 2020’de Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve geldi.

Zeliha Elvan ile evli olan ve iki çocuk babası olan Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevi öncesinde ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

 

Ekonomi haberler  »

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın