Hamburg’da G20 zirvesinin faturası ağır oldu 196 yaralı polis

Protesto olaylarında 196 polis yaralandı, 83 gösterici gözaltına alındı, 19 kişi de tutuklandı.

Fotoğraflarla G20 Zirvesine ev sahipliği yapan Almanya’nın durumu.

G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise protestolara şiddet karışmasını kınadı.

https://youtu.be/bBZM6p5lqzk

Barışçıl gösteriler için her türlü anlayışı göstereceğini, ancak şiddetin insanların hayatını tehlikeye soktuğunu ve kabul edilemez olduğunu belirten Merkel, zirve süresince görev yapan güvenlik birimlerine teşekkür etti.

Hamburg polisi, perşembe gününden bu yana çıkan olaylarda toplam 83 kişinin gözaltına alındığını, 19 kişinin de tutuklandığını bildirdi.

St. Pauli semtinde sokaklarda barikatlar kurarak polis ile çatışmaya giren göstericilerede polis tazyikli su ile müdahale etti. Hamburg Emniyet Genel Müdürü Ralf Martin Meyer ise Twitter üzerinden paylaştığı bir video mesajında, cumartesi günü yeni olayların çıkmasından endişelendiklerini söyledi. Polis sözcüsü Timo Zill de, sabah saatlerinde polislerin şiddet yanlısı göstericiler tarafından sapanla fırlatılan çelik toplarla yaralandığını açıkladı.

Hamburg'da G20 zirvesinin faturası ağır oldu 196 yaralı polis

14 gösterici yaralandı

Gün boyunca zirveye eşlik eden protestolar sırasında çıkan şiddet olaylarında arabaların ateşe verilmesine devam edildi. İtfaiyeden yapılan açıklamada, perşembe günü başlayan olaylarda, özellikle şehrin batı kesiminde onlarca arabanın ateşe verildiği kaydedildi. Polis sözcüsü Timo Zill, “belli bir ideolojiyi takip eden radikal solculara” hazırlıklı olduklarını belirtti. G20’nin, şiddet olaylarını çıkaranların umurunda olmadığını, bu kişilerin “sadece şiddet meraklarını tatmin etmek” istediklerini kaydeden sözcü, militanların başlıca amacının mümkün olduğu kadar çok arabayı ateşe vermek olduğunu ve bunun daha önce rastlamadıkları bir olgu olduğunu söylüyor.

Protestolar devam ederken meydana gelen bir kazada 11’i ağır, üçü hafif olmak üzere 14 gösterici yaralandı. İtfaiyenin verdiği bilgiye göre, güvenlik görevlileriyle karşı karşıya geldikten sonra parmaklıkların üzerinden atlayarak bir şirkete ait alana girmeye çalışan göstericiler, parmaklığın yıkılması üzerine yaklaşık dört metre yükseklikten yere düşerek yaralandı.

Hamburg'da G20 zirvesinin faturası ağır oldu 196 yaralı polis

Hamburg polisinden savunma:

Hamburg polisi şiddet olaylarından “Kara Blok” (Schwarze Blok) gibi radikal solcu ya da anarşist maskeli grupları şiddet olaylarından sorumlu tutuyor.

Hamburg Emniyet Müdürü Ralf Meyer, perşembe akşamı düzenlenen “Cehenneme Hoşgeldiniz” (“Welcome to Hell”) adlı protestodaki polis müdehalesine ilişkin gelen güvenlik birimlerinin “orantısız müdehale ettiği” yönündeki eleştirileri geri çevirdi. Meyer müdehalenin “orantılı” olduğundan “kesinlikle” emin olduğunu kaydetti.

Müdehalalelerini her zaman hukukçular ile birlikte izleyerek değerlendirdiklerini söyleyen Meyer, Hamburg polisinin perşembe akşamı 45 dakika boyunca protesto geçidinin devam edebilmesi için uğraştığını belirtti. “Ancak Kara Blok grubunun” maskelerini çıkarmamakta direttiğini kaydeden Meyer “Maskelenmek, suç işlemek için bir hazırlığa hizmet eder” diye konuştu. Meyer, “Kara Blok”u barışçıl göstericilerden ayırmak için müdahaleden başka yapılacak hiçbir şey kalmamıştı” diye konuştu.

Hamburg şehir merkezindeki dükkanlar da, çıkan şiddet olayları nedeniyle daha erken kapandı. Şehir merkezindeki dükkanların ulusal ve uluslararası alanda daha iyi rekabet edebilmesi amacıyla görev yapan Şehir Menajeri Brigitte Engler, işletmelerin çalışanlarının güvenliğini düşünerek planlanandan da önce dükkanları kapattığını belirtti. G20 Zirvesi nedeniyle şehir merkezinde bugünkü ciro kaybının yaklaşık 15 milyon euro olacağı tahmin ediliyor.

Hamburg polisinden halka çağrı

G20 zirvesinde yaşanan şiddetli protestolar karşısında zor duruma düşen Hamburg polisi, halktan yardım istedi. Polis, “Sokaklarda çektiğiniz görüntüleri bize gönderin” çağrısında bulundu.

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 zirvesindeki protestolarda bilanço giderek ağırlaşıyor. Olaylarda şu ana kadar en az 213 polis ve çok sayıda gösterici yaralandı, gözaltı sayısı 203’e çıktı.

Hamburg’un Schanzenviertel semtinde dün gece şiddetlenen protesto eylemleri, cumartesi gününün ilk saatlerinde de devam etti. Göstericilerin sokaklarda çöp konteynerleri ve bisikletlerle barikatlar kurup, ateşler yaktığı eylemlerde; bazı otomobiller de ateşe verildi.

Associated Press’in haberine göre, Schanzenviertel’deki bir süpermarket ve çevredeki dükkanlar da yaklaşık 500 kişi tarafından yağmalandı.

Hamburg'da G20 zirvesinin faturası ağır oldu 196 yaralı polis

Polisin göstericilere tazyikli suyla müdahale ettiği olaylarda, bazı protestocuların güvenlik güçlerine sapan ve molotofkokteyli ile saldırdığı görüldü.

G20 protestolarının organizatörlerinden Andreas Blechschmidt, NDR televizyonuna yaptığı açıklamada, eylemlerin hedefinin saptığını ve bunu “doğru bulmadığını” söyledi. Blechschmidt, “Protestoların asıl amacı dünyadaki açlık ve savaşlardan G20 liderlerinin sorumlu olduğunu göstermekti. Süpermarketleri ya da insanların otomobillerini ateşe vermek değil” dedi.

Polis sözcüsü ambulansla kaçtı

DPA’nın haberine göre, Perşembe günkü gösterilerde protestocuların saldırısına uğrayan Hamburg polis sözcüsü Timo Zill, olay yerinden ambulansla kaçabildi.

Hamburg emniyetinin talebi üzerine, kente Almanya’nın çeşitli şehirlerinden 2 bin ek polis sevk edildi. Böylece G20 zirvesinde görev yapan polis sayısı 21 bine ulaştı.

Bild gazetesine konuşan polis sözcüsü Zill, gösteriler karşısında şaşkına döndüklerini belirterek, “Bu derece bir nefret ve şiddetle ilk kez karşılaşıyoruz” dedi.

Polisten vatandaşlara çağrı

Protestocularla ilgili delil toplamayı amaçlayan Hamburg polisi, resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda ise vatandaşlardan sokaklarda çektikleri video ve fotoğrafları göndermelerini istedi.

Emniyetten yapılan açıklamada, 22 Haziran’dan bu yana protestoculara yönelik polis operasyonlarında 203 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Terörle mücadeleyi güçlendirme kararı

G20 lideri terörle daha etkili mücadeleye dönük yeni adımlar belirledi. Ancak liderler iklim ve ticaret konularında henüz uzlaşma sağlayamadı. İlk günkü oturumların ardından akşam programına geçildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 ülke liderlerinin terörle mücadelede daha etkin işbirliği yapılması konusunda uzlaştıklarını açıkladı. Merkel, Hamburg’da düzenlenen zirvenin ilk gün oturumlarının sona ermesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terörle mücadele amaçlı bilgi paylaşımı, terörle ilgili içeriklerin internet servis sağlayıcıları tarafından daha hızlı silinmesi gibi konularda daha iyi bir işbirliğine gidilmesi konusunda uzlaşı sağlandığını duyuran Merkel, “G20 ülkeleri internette terörle mücadeleyi genişletmek istiyor” dedi.

G20 temsilcilerinin internet servis sağlayıcıları ile görüşmeler başlatacağını açıklayan Merkel, ilgililere terörle ilgili içeriklerin hızla silinmesi beklentisinin aktarılacağını, zamanlamanın terör propagandası bağlamında kritik önem taşıdığını vurguladı.

 

[divider]

 

Twitter

Facebook

Pinterest

Akademi Portal Arşiv

Akademi Portal

Haber

Arşiv

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here