ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin 52 yıl sonra İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımasının zamanının geldiğini söyledi. İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’de işgal, 1981’de ilhak etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında yaptığı konuşmada Trump’ı eleştirdi. Erdoğan, “Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz. Trump’ın Golan Tepeleriyle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir” dedi.

Suriye’nin güneybatısında görece küçük bir alan olan kayalık Golan Tepeleri, uluslararası politikada yüzölçümünü çok aşan bir öneme sahip.

İsrail’in 1967’de Golan Tepeleri’ni ele geçirmesinin ardından bölgede yaşayan Suriyeli Arap nüfusun çoğu çatışma sırasında kaçmak zorunda kalmıştı.

Savaşın sonunda bir ateşkes hattı oluşturuldu ve bölge, işgal gücü olan İsrail ordusunun denetimine geçti.

İsrail çok kısa bir süre içinde Golan Tepeleri’nde Yahudi yerleşimleri inşasına başladı.

1973 Yom Kippur Savaşı

Suriye 1973’teki Arap-İsrail (Yom Kippur) Savaşı sırasında Golan Tepeleri’ni geri almaya çalıştı. İsrail güçlerine büyük kayıplar da verdirdi ama sonunda çekilmek zorunda kaldı. İki ülke 1974’de bir ateşkes anlaşması imzaladı. Birleşmiş Milletler’e bağlı bir gözlem gücü 1974’ten itibaren bölgedeki ateşkes hattına yerleşti.

İsrail 1981 yılında tek taraflı olarak Golan Tepeleri’ni ilhak ettiğini açıkladı. Uluslararası toplum bu kararı tanımadı.

Bugün uluslararası platformda İsrail işgali altındaki Suriye toprağı sayılan Golan Tepeleri’nde inşa edilen 30’u aşkın Yahudi yerleşiminde tahminen 20 bin yerleşimci yaşıyor.

Bölgede ayrıca 20 bin civarında, çoğu Dürzi mezhebine mensup Suriyeli de yaşıyor.

6 Gün Savaşı Öncesi ve Sonrası

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Stratejik önemi

Golan Tepeleri’nin en yüksek noktasından Suriye’nin güneyi ve 60 kilometre kadar mesafedeki başkent Şam çok rahat gözlemlenebiliyor.

İşgalden önce 1948 savaşı ve 1967’deki 6 gün savaşının sonuna kadar bu tepelere egemen olan Suriye, diğer taraftaki İsrail’in kuzey bölgelerini rahatça top ateşine tutuyordu.

Tepelerin ele geçirilmesi İsrail’e Suriye’nin askeri hareketlerini kontrol etmek için mükemmel bir mevzi sağlamış oldu. Ayrıca bu coğrafya Suriye ile yeni bir savaş durumunda ideal bir tampon bölge oluşturuyor.

Bunun da ötesinde su sıkıntısı çekilen bir coğrafyada Golan Tepeleri önemli bir su kaynağı. Golan’da toplanan yağmur suları Ürdün nehrini besliyor. Bölge şu anda İsrail’in su ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Verimli tarım arazilerine sahip Golan Tepeleri’nin volkanik toprakları ise üzüm bağları, meyve bahçeleri yetiştirmekte ve büyük baş hayvancılık için kullanılıyor.

Golan Tepeleri ayrıca İsrail’in tek kayak tatil merkezini de oluşturuyor.

Sorun neden çözülemiyor?

İsrail, Golan Tepeleri’ni 1967’de ele geçirmişti.

Suriye, Golan Tepeleri’nin bir barış anlaşması ile kendisine geri verilmesini talep ediyor.

2003 yılı sonlarında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad İsrail ile barış görüşmelerini yeniden başlatmaya hazır olduğunu söylemişti.

İsrail’de de barış karşılığında toprak verilebileceği ilkesi kabul edilmişti. ABD aracılığıyla 1999-2000 yıllarında yürütülen barış görüşmelerinde dönemin İsrail Başbakanı Ehud Barak, Golan Tepeleri’nin büyük bölümünü Suriye’ye geri vermeyi teklif etmişti.

Fakat 1999 barış görüşmelerinin tökezlemesine sebep olan şey muhtemelen bundan sonra yapılacak her barış görüşmesinde de tarafların önüne çıkacak.

Suriye kısmi bir ödün değil, İsrail’in 1967’deki Altı Gün Savaşı öncesi sınırlarına tamamen çekilmesini istiyor.

Bu ise İsrail’in Celile Denizi’nin doğu kıyısının kontrolünü Suriye’ye bırakması demek. Oysa bu İsrail’in, ana içme suyu kaynağını oluşturduğundan riske atamayacağı kadar önemli bir kaynak.

İsrail askerleri Hermon Tepesi’nde kayak yapıyor

İsrail her koşul altında Celile’nin kontrolünü elinde tutmak istiyor ve sınırın Celile Denizi’nin doğu kıyısından birkaç yüz metre öteden başlamasını istiyor. Bu da Suriye tarafından kabul edilmiyor.

Bir başka önemli anlaşmazlık noktası ise Golan Tepeleri’ne işgal yılları boyunca inşa edilen Yahudi yerleşimleri.

Suriye bu yerleşimlerin yıkılmasını istiyor.

İsrail kamuoyunun eğilimine bakıldığında İsrailllerin Golan Tepeleri’nin geri verilmesine genel olarak karşı olduğu ve bu bölgenin stratejik önemi nedeniyle elde tutulması gereğine inandıklarını gösteriyor.

Türkiye’nin arabuluculuğundaki dolaylı görüşmeler

İsrail ile Suriye arasında 2008 yılında dolaylı bazı görüşmeler başladı ve bunda Türkiye hükümeti arabulucu rolü oynadı. Fakat görüşmeler, zamanın İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in bir yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifası ardından kesintiye uğradı.

Birleşmiş Milletler 1974’ten bu yana Golan Tepeleri’nde gözlem gücü ile ateşkesi denetliyor

İsrail’de 2009 yılında iş başına gelen Binyamin Netanyahu hükümeti Golan Tepeleri konusunda daha katı bir tutum izlemekte kararlı olduğunu belli etti ve 2009 yılı Haziran ayında Suriye, İsrail tarafında barış görüşmeleri için muhatap bulunmadığını ilan etti.

Suriye’de iç savaş

Eski ABD Başkanı Barack Obama ve yönetimi İsrail ile Suriye arasında barış görüşmelerini yeniden başlatmanın, en önemli dış politika hedeflerinden biri olduğunu açıklamıştı. Fakat Suriye’de 2011 yılında patlak veren ve büyüyen iç savaş bu konuda bir adım atılmasının önünü kesti.

Suriye’deki çatışmalar 2013 yılında ateşkes hattına yaklaşacak kadar yayılmıştı. Ancak güç toplayan Suriye hükümeti Ekim 2018’de işgal altındaki Golan Tepeleri ile sınırını yeniden Birleşmiş Milletler gözlemcilerine açmıştı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Peters: Erdoğan güvence verdi, vatandaşlarımız hoşgörü ve sevgiyle karşılanacak

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı için gittiği İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Peters, “iki ülke arasındaki yanlış anlamaların ortadan kaldırıldığını” söyledi.

Yeni Zelanda saldırısının görüntüleri: Erdoğan Konya mitinginde videonun buzlu halini gösterdi

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da gerçekleştirdiği mitingde Yeni Zelanda saldırısının görüntülerinin de yer aldığı videoyu barkovizyonda gösterdi.

Cami saldırısı görüntülerinin buzlanarak gösterildiği videoda, saldırganın hazırladığı manifesto da, Türkiye ile ilgili ifadeler öne çıkarılarak gösterildi.

Christchurch saldırısının videosunun mitinglerde gösterilmesi, Yeni Zelanda ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin başlıklarından biriydi.

Yeni Başbakan Yardımcısı ve Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, bugün gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti öncesi “ülkenin acısının iç politika malzemesi yapılmasından duyduğu endişeyi paylaşacağını” açıklamıştı.

Ancak Bakan Peters, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiği toplantı sonrası, görüşmede”saldırı videosu” konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Peters konu ile ilgili sorulara, “Hayır, bunu gündeme getirmeyi gerekli görmedim. Çünkü artık bunu yapmıyorlar” dedi.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Peters: Erdoğan, vatandaşlarımızın seyahatleri konusunda güvence verdi

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Winston Peters, İslam İşbirliği Teşkilatı acil toplantısına katılmak için geldiği İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası soruları yanıtlayan Peters, iki ülke arasındaki “yanlış anlamaların ortadan kaldırıldığını” söyledi.

Winston Peters, Erdoğan’ın Yeni Zelanda vatandaşlarının Türkiye’ye ziyaretleri konusunda da güvence verildiğini ifade etti.

Bakan, Christchurch saldırısının videosunun seçim konuşmalarında gösterilmesinin gündeme gelip gelmediği ile ilgili soruya ise “Hayır” yanıtı verdi.

Peters konu ile ilgili, “Hayır, bunun gerekli olduğunu düşünmedim. Çünkü artık bunu yapmıyorlar” dedi.

25 Nisan Anzak günü ‘güvencesi’

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters’ın ziyareti Nisan ayında gerçekleşecek anma günü etkinlikleri kapsamında da değerlendiriliyor.

Her yıl nisan ayının 25’inde Gelibolu’da düzenlenen Anzak Günü etkinliklerine binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı katılıyor.

Geçen Cuma günü gerçekleşen saldırı sonrası 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü’nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz buradayız, biz Çanakkale’deyiz. Bin yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul’u Konstantinopol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacamızdan hiç şüpheniz olmasın.” ifadesini kullanmıştı.

Bu ifadelerle ilgili Yeni Zelanda’dan gelen tepki sonrası, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, sözlerin bağlamından çıkarıldığını belirtmişti.

Altun, Cumhurbaşkanı’nın “Christchurch’de 50 masum Müslüman’ı öldüren teröristin sözde manifestosuna karşılık verdiğini” söylemişti.

Konser mekanında kadın müşterinin darp edilmesi: Kalben ve Nil Karaibrahimgil konserlerini iptal etti

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

İstanbul Beşiktaş bulunan Dorock XL isimli konser ve eğlence mekanına girmek isteyen bir kadın müşterinin darp görüntülerinin ortaya çıkması sonrası sanatçılar Kalben ve Nil Karaibrahimgil burada gerçekleşecek konserlerini iptal ettiklerini açıkladı.

İki sanatçı da sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla iptal kararlarını duyurdu.

21 Şubat günü yaşanan olayda mekanın giriş kapısını gören güvenlik kamerasına, arbedenin ayrıntıları yansıyor.

Bu anlarda mekanın güvenlik görevlilerinin, kadın bir müşteriyi darp ettiği görülüyor.

Bu olayın görüntülerinin ortaya çıkması sonrası konser iptali açıklamaları gelirken Dorock XL isimli mekandan da “uzlaşma” açıklaması yapıldı.

İşletmenin avukatlarından biri Twitter hesabından yaptığı duyuruda, olayda sorumluluğu bulunan kişilerin ilişikliklerinin kesilmesi ve kanun önünde cezalandırılmaları sürecinde ortak hareket edilmesi konusunda mutabakat sağlandığını açıkladı.

Dolar/TL karşısında Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 5.58’i gördü

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Dolar kuru dünkü kapanış değerlerine göre TL karşısında yüzde 2 oranında değer kazanarak 5.5814 seviyesine yükseldi ve Ocak ayının ilk evresinden bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Reuters haber ajansı, dolardaki yükselişin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik Golan Tepeleri açıklamaları sonrası gerçekleştiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Acil Toplantısı’nda kürsüye çıkmadan hemen önce dolar 5.48 seviyesinden işlem görüyordu.

Diğer yandan Borsaİstanbul’un BIST 100 endeksinin kaybı da günlük olarak yüzde 2’yi aştı. Bankacılık endeksindeki kayıp da yüzde 3’e kadar geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri ile ilgili açıklaması ile ilgili bir değerlendirme yaptı ve “Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Acil Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Golan tepeleriyle talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir.” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Trump, Perşembe günü yaptığı bir Twitter paylaşımıyla “ABD’nin İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımasının zamanı geldi” demişti.

Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik terör saldırısının ardından organize edilen İslam İşbirliği Teşkilatı, Dışişleri Bakanları düzeyinde İstanbul’da gerçekleşiyor.

Toplantıya üye ülkelerin yanı sıra, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters da katılıyor.

Erdoğan’ın Golan Tepeleri açıklamaları:

Dün Amerika Başkanı Trump’ın Goran Tepeleri ile ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri 1967’de bu yana İsrail’in işgali altında bulunmaktadır. 1967 senesindeki İsrail işgali sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi topraklarından göçe zorlamıştır. Türkiye’nin ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın hassas bir meselede sessiz kalması emrivakilere boyun eğmesi düşünülemez. Golan Tepelerinin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz. Veremeyiz. Bununla beraber Müslümanların huzurunu bekasını hayat hakkını hedef alan her kritik hadise her saldırı biz ve teşkilat için önemlidir. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İslam Dünyası ile tüm insanlığın geleceğini tehdit eden olaylar karşısında bigane kalması kayıtsız kalması düşünülemez. Bu hassas süreçte doğrudan bizi ilgilendiren hususlarda daha aktif daha girişken olmamız mesuliyet üstlenmemiş gerekiyor”
Dün Amerika Başkanı Trump’ın Goran Tepeleri ile ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri 1967’de bu yana İsrail’in işgali altında bulunmaktadır. 1967 senesindeki İsrail işgali sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi topraklarından göçe zorlamıştır. Türkiye’nin ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın hassas bir meselede sessiz kalması emrivakilere boyun eğmesi düşünülemez. Golan Tepelerinin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz. Veremeyiz. Bununla beraber Müslümanların huzurunu bekasını hayat hakkını hedef alan her kritik hadise her saldırı biz ve teşkilat için önemlidir. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İslam Dünyası ile tüm insanlığın geleceğini tehdit eden olaylar karşısında bigane kalması kayıtsız kalması düşünülemez. Bu hassas süreçte doğrudan bizi ilgilendiren hususlarda daha aktif daha girişken olmamız mesuliyet üstlenmemiş gerekiyor”

Konuşmasında Yeni Zelanda’daki terör saldırısına da değinen Erdoğan, “Bu teröristi hak ettiği şekilde cezalandırarak, tüm bağlantılarını ortaya çıkartarak aynı hevesleri taşıyanlara çok güçlü mesaj vermeliyiz.” dedi.

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Quote Message: Londra’da, Paris’te, Brüksel’de, Amsterdam’da yaşanan araba kazalarında bile hemen terör ihtimali aranırken, organize ve örgütlü saldırıların adi suç kapsamında değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz. İnsanlık Holokost felaketi sonrasında nasıl Anti-Semitizm ile mücadele etmişse, yükselen İslam düşmanlığıyla da aynı kararlılıkla mücadele etmelidir.”
Londra’da, Paris’te, Brüksel’de, Amsterdam’da yaşanan araba kazalarında bile hemen terör ihtimali aranırken, organize ve örgütlü saldırıların adi suç kapsamında değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz. İnsanlık Holokost felaketi sonrasında nasıl Anti-Semitizm ile mücadele etmişse, yükselen İslam düşmanlığıyla da aynı kararlılıkla mücadele etmelidir.”

 “Gerçekleri dile getirdiğimiz için şahsımı hedef almak, batı dünyasında nefret objesi haline getirmek kimseye bir fayda getirmez. Biz doğru bildiklerimizi söylemekten çekinmeyiz. 40 yıldır manşetlerle çarpışıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de hakkı söyleyeceğiz.”
“Gerçekleri dile getirdiğimiz için şahsımı hedef almak, batı dünyasında nefret objesi haline getirmek kimseye bir fayda getirmez. Biz doğru bildiklerimizi söylemekten çekinmeyiz. 40 yıldır manşetlerle çarpışıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de hakkı söyleyeceğiz.”

Atatürk Havalimanı’ndan büyük taşınmanın ayrıntıları belli oldu

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

6 Nisan Cumartesi günü Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılacak taşınmanın ayrıntıları belli oldu.

Buna göre, THY’nin taşınmasının en yoğun saatleri 00:00 ile 10:00 saatleri arasında olacak.

Toplam 10 saat sürmesi planlanan taşınmanın en yoğun diliminde, aralarında TIR’ların da olduğu 800 araç yollarda olacak.

Dev konvoy, Basın Ekspres güzergahı ile otobandan geçerek İstanbul Havalimanı’na ulaşacak.

5 Nisan saat 03:00’da başlayacak operasyonun, 7 Nisan gece yarısı son bulması planlanıyor.

THY 1000 TIR ile taşınıyor

Taşınmanın sonlanması ile Atatürk Havalimanı da ticari yolcu taşımacılığına kapanacak.

5 bin personelin görev alacağı, THY’nin taşınmasında ise toplamda 1000 TIR’ın kulanılacağı belirtiliyor.

Bu arada 6 Nisan saat 02:00’a kadar THY’nin tüm uçuşlarının Atatürk Havalimanı’ndan devam edeceği de duyuruldu.

S&P Global: Fed’in faiz artırımı ile işi henüz bitmedi

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

S&P Global Ratings’e göre, ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri bu yıl için başka faiz artırımı öngörülmediğini açıklasalar da, Fed’in “faiz artırımları ile işi henüz bitmedi.”

S&P Global Ratings Asya-Pasifik Ekonomisti Shaun Roache CNBC’nin sorularını yanıtlarken, bu yıl içinde veya gelecek yılın başlarında “bir faiz artırımı daha” geleceğini düşündüğünü söyledi.

Roache, beklenenden daha iyi ekonomik büyüme ve güçlü istihdam piyasasının Fed’e bir faiz artırımı için alan bıraktığını savundu.

Global ekonomideki zayıflık dikkate alındığında Fed’in faiz artırımlarına ara vererek işlerin nasıl geliştiğini izlemek istemesinin “akıllıca olduğunu”n altını çizen Roache, “Ancak global büyüme için endişelerin biraz aşırıya kaçtığını hissediyorum” dedi.

Roache, ABD ekonomisinde bu yıl büyümenin yüzde 2’nin üzerinde olmasını beklediklerini ve aylık 130 bin gibi bir istihdam yaratımı öngördüklerini de vurguladı.

Euro kritik eşiğin üzerinde

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Küresel gelişmelerle, dolar gün içi en yüksek 5,5812 lirayı, euro 6.32 lirayı ve sterlin de 7.31 lirayı gördü.

Güne yüzde 0.24 artışla 103 bin 653 puanda başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BİST), yüzde 2.03 düşüşle 101 bin 309 puana indi.

BİST Bankacılık Endeksi, yüzde 2.90 düşüşle 140 bin 916 puana geriledi.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 2.88 artışla yüzde 16.41’e, iki yıllık gösterge tahvilin gösterge faizi de yüzde 1.09 artışla yüzde 18.48 düzeyine yükseldi.

Küresel gelişmelere paralel olarak euro dolar karşısında yüzde 0.43 artışla 1,1375 dolardan işlem görürken, gün ortası işlemlerde;

– dolar en düşük 5.4572 lira ve en yüksek 5.5812 lirayı gördükten sonra, 5.55 – 5.56 lira aralığında,
– euro en düşük 6.2123 lira ve en yüksek 6.3222 lirayı gördükten sonra, 6.27– 6.28 lira aralığında,
– sterlin en düşük 7.1662 lira ve en yüksek 7.3191 lirayı gördükten sonra 7.27– 7.28 lira aralığında işlem görüyor.

Merkez Bankası’ndan yeni hamle

Günün Haber başlıkları 22-03-2019 Cuma

Merkez Bankası, “Piyasalarda yaşanan gelişmeler göz önüne alınarak 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırıldı” açıklamasını yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasalardaki son gelişmeleri dikkate alarak yeni bir adım attı.

Merkez Bankası’nın aldığı kararla 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verildi. İhalelere verilen aranın süresi ise belirtilmedi.

KDV indirim süresi uzatıldı

MOBİLYA Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV indiriminin uzatılması yönündeki karardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, mobilya sektörünün büyümesi için KDV indiriminin 2023 yılına kadar sabitlenmesi gerektiğini söyledi. Güleç, KDV indirimiyle beraber satışlarda yüzde 30 oranında artış olacağını kaydetti.

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç yaptığı açıklamada, “Bizim beklediğimiz karardı. Çok teşekkürler. Mobilya da artış grafiğinin düşmemesi için önemliydi. Düğün mevsimi başladı. Tüketicinin daha uygun mobilya alabilmesi için güzel bir uygulama” dedi.

Güleç, “Mobilya ham maddeleriyle beraber ve özellikle yonga levha, MDF, süngerle beraber bu KDV indiriminin 2023’e kadar kalıcı olmasını istiyoruz. Hedeflerimiz var. İç pazarın daha dinamik olması lazım, dünya pazarından pay almak için. Mobilya sektörünün başarısı var. Geleceği olan bir sektör. Üretimin çoğunluğunu gelişmiş ülkeler yapıyor. Mobilyacılarımız inovasyon ve tasarımla katma değerli ürünler üretebilmeli. Karar, devletimiz iş adamlarının yanında olduğunu gösteriyor. Dünya pazarından büyük pay almamız gerekiyor” diye konuştu.

‘FATURA ALIN’

Tüketicilere uyarılarda bulunan Güleç, “Tüketicilerinden isteğimiz aldıkları ürünün faturasını istesinler. Böylelikle haksız rekabet ortadan kalkıyor. Maliyenin daha fazla vergi toplayabilmesi için fatura şart. KDV indirimi tüketici için büyük bir fırsat” dedi. Güleç, satışların iyiye gideceğini belirterek, “Düğün mevsimiyle beraber yüzde 30 oranında artış olur. İç pazar durgun. Bizim daha fazla ihracat yapmamız gerekiyor. Nisan, mayıs haziran ayları önemli. Çünkü giderlerimiz artıyor” diye konuştu.

İNEGÖL FUARI GÜZEL GEÇECEK

2-6 Nisan tarihleri arasında yapılacak MODEF Fuarı’na da değinen Güleç, “Mobilya fuarımız önemli. İMOB çok başarılı geçti. Çin’e otuz firmayla gittik. Guanza Fuarı da iyi geçti. İnegöl de çok başarılı geçecek. Türkiye mobilya sektörü iyi durumda. Biz çalıştıkça İnegöl’e daha fazla müşteri gelecek” ifadelerini kullandı.

İngiltere MB faizi değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası politika faizini Brexit endişeleriyle değiştirmeyerek %0.75’te tuttu. Varlık alım programında da değişiklik yapmayarak 435 milyar sterlin olarak korudu. Karar oy birliğiyle alındı.

Banka gelen verilerin karışık olduğunu ve ekonomik görünümün önemli ölçüde AB’den çıkışın zamanlamasına ve doğasına bağlı olduğunu belirtti.

Bildiride enflasyonun genel olarak tahminlerle uyumlu olduğu, istihdam artışının ılımlılaşabileceği belirtildi.

Brexit riskine dikkat çekilerek “Para politikasının Brexit’e tepkisi otomatik değil ve para politikasının her 2 yönde de gitmesine neden olabilir” dendi. Brexit’e dair belirsizliklerin güven ve kısa vadeli ekonomik aktivite üzerinde, özellikle de şirket yatırımları üzerinde baskı yarattığına dikkat çekildi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma zamanı yaklaşırken ilişkiler hiç olmadığı kadar belirsiz. Anlaşmasız ayrılık ihtimalinin ticarette kaosa yol açacağı, sterlinde de sert düşüşe neden olacağı belirtiliyor.

Gram altın 2,5 ayın zirvesinde

Altının gram fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın dünkü kararları sonrası yükselişe geçerek bugün 230.95 ile 2.5 ayın zirvesini gördü.

Fed kararları sonrası güne yükselişle başlayan gram altın, 230.95 ile son 2.5 ayın zirvesini görmesinin ardından 230.90 liradan alıcı buluyor.

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 377 lira, Cumhuriyet altını 1.543 liradan satılıyor.

Dün döviz kurları ve ons altın fiyatına paralel dalgalı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0.53 azalışla 228.8 liradan tamamlamıştı.

Altının ons fiyatı, Fed kararları sonrası başlayan yükselişini Asya piyasalarıyla bugüne de taşıyarak 1.318 dolara çıktı. Böylece altının ons fiyatı, yükselişini üst üste 5. güne taşımış oldu.

Fed üyelerinin faiz beklentilerini gösteren grafiğinde (dot plot) 2019’da faiz artırımı öngörmediğini ve 2020 sonuna kadar da bir kez faiz artışı tahminine yer verdiğini belirten analistler, Fed’in ‘güvercin’ tavrı ve geleceğe yönelik tahminlerin etkisiyle doların emtialar karşısında değer kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here