Anasayfa / Genel / Erdoğan’dan taze KKTC Cumhurbaşkanı’na sert tepki

Erdoğan’dan taze KKTC Cumhurbaşkanı’na sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’deki seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı’nın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuveyt’e gitmeden yaptığı açıklamaların hedefinde ‘paralel yapı’ ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Akıncı’yı kastederek, “Ağzından çıkanı kulağı duyması lazım” dedi.
Erdoğan, şöyle konuştu:
“Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı şu anda Kuzey Kıbrıs halkı tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Yazılı mesajımı gönderdim, arkadaşlarıma telefonla bağlamalarını söyledim. Kendisini telefonla tebrik edeceğim.

“İki kardeş ülkeyiz” dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. KKTC Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkanı kulağı duyması lazım. Türkiye, Kuzey Kıbrıs’a niye, niçin sahipleniyor. Kardeş olarak bir çalışmanın bile şüphesiz şartları vardır. Yavru vatan olarak çalışmanın bir bedeli vardır. Bu ülke Kuzey Kıbrıs’ta bedel ödemiştir, bedel ödemeye devam etmektedir. Şehitler vermiştir. Sadece kuru kuruya kardeşlikle bu olmuyor.

Uluslararası camiada Kuzey Kıbrıs kavgasını veren kim? Acaba Sayın Akıncı bu kavgayı tek başına vereceğini mi sanıyor, böyle bir şey mi var. Onların baktığı açıdan biz Kıbrıs’a bakamayız.
Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı, evet yavru vatandır. Bundan sonra da yavru vatan olarak bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavruya ilgisi, alakası neyse bundan sonra o ananın yavruya ilgisi devam edecektir. Kendi bunu ifade edebilir, bu şekilde ifade etmesini hoşgörüyle karşılarım ama burada hassas olmak lazım, dikkatli olmak lazım diye düşünürüm.”
YARGI KRİZİ

Yargıda tahliye tartışmasını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yetki gaspı yapan bir yargı merci var” diye konuştu.

ek_haber_vurgu_kktc

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
“Yetki gaspı yapan bir yargı merci var. HSYK’nın toplantısı geç kalmış bir toplantıdır. Bunlar biliyorsunuz, 23 Nisan tatil gününde bu işi başlattılar. Ardından cumartesi-pazar tatil. Aynı şekilde bu tatilde de bunu sürdürdüler ve çok daha ilginci, gece sabaha kadar odasında çalışma yürüten bir hakim ve oda kilitli, kimseye bu odayı açmayacak derecede de bu işi anlaşılmayacak şekilde sürdüren bir hakim veya iki hakim.

Türkiye’de bu ilişkilerin nerelere geldiğini göstermesi bakımından çok çok tehlikeli, çok çok sıkıntılı bir süreç. HSYK karar vermeden benim açıklama yapmam doğru olmaz.
Bazı milletvekilleri adliye sarayına gidiyor. Yargıyı baskı altına alamazsınız. Bunlara oraya giriyor ve içeri giriyorlar. Milletvekillerin içeri girmesi yanlış bir olay.
“PENSİLVANYA’DAN TALİMAT ALIYORLAR”
Bunların hukukla alakası yok, tamamen hukuk dışı. Pensilvanya’dan aldıkları talimatla, yapılmış olan dualarla vesairelerle bir yönlendirme burada söz konusu. Temenni ederim ki bugün HSYK’nın alacağı kararla ideal netice yakalanmış olur.
Tahliye kararı, bu tahliye kararıyla bir taraftan sosyal medyada bir algı operasyonu sürdürülmesi, bu algı operasyonuyla dikkat edilirse arşiv resimleriyle adeta sanki cezaevinden çıkmışlar dışarıdalar gibi şeyler yayınlamak, bunlar çok çok çirkin. Nasıl bir örgüt çalışması olduklarını göstermesi bakımından çok çok önemli.
“BEDELİNİ ÖDEMELERİ LAZIM”
Şimdi bu örgütün içerisinde yer alanların hepsinin a’dan z’ye tabii ki bedelini ödemesi lazım. Bu ülke rastgele bir ülke değil. Bu ülkede artık demokrasi egemen olacak. Hukuk yerini bulacak. Adalet yerini bulacak. Öyle isteyenin istediği gibi adaleti tanzim etme şekillendirme yetkisi de yoktur, hakkı da yoktur.
“ÇANAKKALE’YE BİR KEZ GELDİLER Mİ?”
Erdoğan, muhalefetin Çanakkale’deki törenlere davet edilmedikleri şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise şöyle konuştu: “Ben davet edilip edilmediklerini bilmiyorum. Başbakanlığım sürecinde ne Sayın Kılıçdaroğlu’nu, ne Sayın Baykal’ı, ne Bahçeli’yi ben Çanakkale’de görmedim. Her yıl 18 Mart’ta ben orada olmuşumdur ama onlar hiçbir törene katılmadılar. Bunu da bir siyasi spekülasyon malzemesi yapmak istiyorlar. Kendilerine genel başkan olduktan sonra bir kez Çanakkale’ye anma törenlerine geldiler mi? Bir kez gelmediler, ben görmedim. Farklı yerlerde tören düzenlemişlerse onu bilemem.”
“PUTİN’E KIRGINIM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erivan’daki törenlere katılan aralarında Rusya’nın da bulunduğu ülkelere yaptırım uygulanıp uygulanmacağı konusundaki bir soruya ise şu şekilde yanıt verdi:

“Rusya bu ifadeyi daha önce de kullandı. Benzer ifadeyi Fransa da kullandı. Putin’in böyle bir adım atmasına üzüldüm. Üzgünüm, kırgınım. Rusya’nın kendi tarihini masaya yatırması lazım. Bunların hesabını versinler. Türkiye soykırım yapmamıştır. Biz arşivlerimizi açıyoruz. Varsa Ermenistan arşivlerini açsın, üçüncü ülkeler de arşivlerini açsın. Bir milyon 400 bin Ermeni öldürüldü diyorlar, hangi belgeye bilgiye dayanarak söylüyorlar. Fransa neye dayanarak bunu söyleyebiliyor. Hollande yanlış yapmıştır. Biz şehitlerimiz andık, bunu Ermenistan’a saldırı olarak yapmadık. Bizim Ermenistan halkı ile bir sorunumuz yok. Sorun, Ermeni yönetimidir, Ermeni diasporasıdır. Bunun da gayet iyi anlaşılması, bilinmesi lazım.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *