Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz kararını yorumladı: Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız

MÜSİAD EXPO Fuarı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Türkiye’yi kur-faiz sarmalından çıkarmak gerekiyor. Dünkü faiz artırımı kararını bu aşamada değerlendiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız” dedi.

Bugün 18. MÜSİAD EXPO Fuarı’nda konuşan Erdoğan, “Hem ekonomi politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasimizin ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz. Her şeyden önce yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü faiz kararına dair “Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız” dedi ve ekledi:

“Türkiye’yi kur faiz sarmalından çıkarmak gerekiyor. Dünkü faiz artırımı kararını bu aşamada değerlendiriyoruz. Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir.

“Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir. Yeni ekonomi yönetimimizle birlikte tüm mesaimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya vererek ülkemizi bu kronik sancıdan inşallah kurtaracağız.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here