Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirlere karar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı basın toplantısıyla kararları duyurdu.

Çok yüksek riskli olarak belirlenen ve risk haritasında kırmızı renkle gösterilen illerin sayısının 58’e yükseldiğini söyleyen Erdoğan, bu illerin nüfusun yüzde 80’ini oluşturduğunu, Ramazan ayında da “fedakarlık yapmak gerekeceğini” kaydetti.

Erdoğan’ın açıkladığı kararlara göre,

Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.

Kırmızı kategorideki (çok yüksek riskli) illerde sadece Pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek.

Turuncu kategorideki (yüksek riskli) illerde Cumartesi 21.00 ile Pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek.

Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye’de hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Lokanta ve kafeler

Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak.

Erdoğan, “Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız” dedi.

Kafe ve lokantalar sınırlı kapasiteyle hizmet vermeye devam edecek.

‘Vaka sayılarını düşüremezsek maliyeti ağır olacaktır’

Türkiye’nin vaka sayılarını azaltmasının ekonomik önemine değinen Erdoğan, “Vaka ve hasta sayılarımızı ticari ilişkilerde bulunduğumuz ülkelerden daha hızlı düşüremezsek, bunun ülkemize maliyeti ticaretten turizme kadar çok daha ağır olacaktır” ifadelerini kullandı.

Aşı çalışmalarının etkilerinin görülmeye başlandığı söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Aşılamada 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini görmeye başladık. İleri yaş gruplarının vaka, hasta, yoğun bakım içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Vaka sayıları artsa da, yatan hasta ve yoğun bakım hastası oranları aynı şekilde yükselmiyor.”

İçişleri Bakanlığı: 3-4 Nisan için tarih alınmış nikah ve düğünlere muafiyet

İçişleri Bakanlığı da kararların açıklanmasının ardından 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek. Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek. Online sipariş firmaları da Cumartesi ve/veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere daha önce illere gönderilen genelgede belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda süregelen uygulanmasına aynen devam edilecek. Daha önce kısıtlama uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan karara göre uygulama belirlenecek. Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

MEB: Eğitim faaliyetlerine il bazlı kararlarla devam edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yüz yüze ve uzaktan eğitimle ilgili uygulamaların daha önce açıklanan kriterler doğrultusunda il hıfzıssıhha kurullarının kararlarına göre devam edeceği belirtilerek, “Çocuklarımızın eğitim hakkı için herkesi daha çok sorumluluk almaya çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

Mavi renkte kalan tek il Şırnak oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise illerin risk durumunu gösteren haritayı paylaşarak, “Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde” dedi.

Haritada 58 ilin kırmızı renkte ve “çok yüksek risk” kategorisinde olduğu görülürken, yalnızca Şırnak’ın “düşük riskli” kategoride kaldığı görülüyor.

Erdoğan yeni kısıtlamaları duyurdu: 58 ilde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması
SAĞLIK BAKANLIĞI

Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller (1 il) Şırnak.

Orta Risk Grubunda Yer Alan İller(10 İl) Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van.

Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller(12 İl) Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli.

Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller(58 İl) Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

Davutoğlu: AKP kongresinden sonra olması tesadüf müdür?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoda, “Böyle bir tablonun lebaleb salonlarda yapılan AK Parti ve MHP kongresinden sonra olması tesadüf müdür? Ortada iki ihtimal var: Ya bu tablo geçen hafta da vardı ve siz AK Parti kongresini yapmak için bu tablonun üstünü örttünüz. Ya da yaptığınız kongreler ülkemizin bütünüyle kırmızıya boyanmasına yol açtı. Artık yeter. Kendiniz uymadığınız tedbirleri esnafımıza, çiftçimize, vatandaşımıza söylemeyin. Çünkü vatandaşımızın canına tak etti” dedi.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal da, “Pandemi koşullarına aykırı şekilde gerçekleştirilen lebaleb kongrelerin faturasını vatandaşa ödetiyorlar” yorumunu yaptı.

Sosyal medyada pek çok kullanıcı açıklanan tabloya yönelik eleştirilerini dile getirdi.

Son 24 saatte vaka sayısı 30 binin üzerinde

Öte yandan Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 225 bin 511 koronavirüs testi yapıldı, 32 bin 404 kişinin testi pozitif çıktı, 154 kişi de hayatını kaybetti.

Böylece ilk vakanın tespit edildiği 10 Mart 2020’den bu yana resmi olarak açıklanan toplam vaka sayısı 3 milyon 240 bin 577’ye çıktı. Can kaybı da 31 bin 230’a yükseldi.

Aşılanan kişi sayısı ise 15 milyonu aştı. 28 Mart 2021 itibarıyla 60 yaş üstündeki vatandaşların da aşılamasına başlandığı duyuruldu.

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here