Dün yüzde 9.1 düşüş gösteren Bitcoin’in bugünkü kaybı yüzde 6.2’yi buldu.

Ekonomi haberleri: Bitcoin'in değerinde iki günde yüzde 15 kayıp

Sanal para birimi Bitcoin’in değeri bugün 6 bin 273 dolara kadar gerilerken günlük kaybı yüzde 6.2’yi buldu.

Dün de yüzde 9.1 düşüş gösteren Bitcoin, son iki gün içerisinde yüzde 14.8 değer kaybı yaşadı.

Ayrıca, popüler sanal para birimlerinden olan Ethereum’un değeri de dün yüzde 20 azalmasının ardından, bugün yüzde 7.2 düşüşle 211 dolara kadar geriledi.

Amerikalı yatırım kuruluşu Goldman Sachs’in dün kripto para işlemleriyle ilgili yeni bir birim kurma planını askıya aldığı ve sanal paraların regülasyonu alanlarında belirsizlik gördüğü bildirilmişti.

Söz konusu karar yatırımcılar tarafından, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralarda işlem hacmi ve kullanıcı sayısında orta dönemde düşüş yaşanabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Bitcoin, 2017’de altın yılını yaşayarak değeri yüzde bin 300’ün üzerinde artmış ve 17 Aralık’ta 19 bin 892 dolara kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Söz konusu tarihten bugüne kadar yüzde 68.5 düşüş kaydeden Bitcoin, sene başından bu yana ise yüzde 54.7 değer kaybetti.

Merkez Bankası elindeki döviz rezervini açıkladı

Ekonomi haberleri: Bitcoin'in değerinde iki günde yüzde 15 kayıp

Merkez Bankası’nın toplam döviz rezervinin 92.692 milyar dolardan 88.849 milyar dolara düştüğü belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 27 Ağustos haftasında 92.692 milyar dolardan 88.849 milyar dolara düştü.

Altın rezervi, önceki hafta kaydedilen 19.768 milyar dolardan 18.435 milyar dolara geriledi.

Brüt Döviz rezervler ise 72.924 milyar dolardan 70.414 milyar dolara indi.

Mücevher firması Gilan, konkordato ilan etti

Ekonomi haberleri: Bitcoin'in değerinde iki günde yüzde 15 kayıp

Türkiye menşeili mücevher firması Gilan, konkordato ilan etti.

Bloomberg’den Burak Karagöz’ün haberine göre, firmanın üst düzey yöneticilerinden Osman Geylan, 3 Eylül Pazartesi günü konkordato için başvurduklarını, 5 Eylül Çarşamba günü konkordato ilan ettiklerini belirtti ve “İşimize odaklanabilmek için bunu yaptık, amacımız mevcut vadeleri uzatmak. Borçlu olduğumuz bankaların markamıza bakış açısı olumlu, böyle dönemler beraber hareket edilmesi gereken dönemler, Türkiye hedeflerine markalarıyla ulaşabilir” dedi.

Geylan, şu anda, mevcut varlıklarının bankalara olan borçlarına rahat rahat yetecek düzeyde olduğunu da vurguladı.

Şirketin beşi katılım bankası olmak üzere toplamda 12 bankaya borcu bulunuyor.

Shazam’ın Apple’a satışına Avrupa Birliği’nden onay

Ekonomi haberleri: Bitcoin'in değerinde iki günde yüzde 15 kayıp

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, İngiltere merkezli müzik tanıma uygulaması Shazam’ın Amerikan teknoloji devi Apple tarafından satın alınmasına uzun incelemeler sonucunda onay verdi.

Geçen yılın sonlarında Shazam’ın Apple’a 400 milyon dolara satışına pek çok AB devletinin karşı çıkması üzerine durdurma kararı çıkaran Avrupa Komisyonu, nisanda başlattığı derinlemesine soruşturmayı tamamlayarak nihai kararını açıkladı.

‘REKABETE VE TERCİH SEÇENEKLERİNE ETKİSİ OLMAZ’

Apple’ın Shazam’ı satın almasının önünde bir engel bulunmadığına hükmeden Avrupa Komisyonu, bunun dijital müzik yayını hizmetler arasında giderek keskinleşen rekabete zarar vermeyeceğini ve tüketicilerin tercih seçeneklerini azaltmayacağını savundu.

Böylece AB’nin Facebook, Google ve Amazon’a karşı daha sıkı düzenlemeler yürürlüğe sokmasına karşın, Brüksel-Silikon Vadisi arasındaki son kapışmada gülen taraf ikincisi oldu.

‘VERİ ANAHTARI’

Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, ”Veri, dijital ekonominin anahtarı. O yüzden potansiyel olarak ticari açıdan hassasiyet taşıyanlar dahil önemli veri dizilerinin alım-satımıyla ilgili işlemleri dikkatle incelemek zorundayız” diyerek ekledi:

”Shazam’ın kullanıcı ve müzik verilerini ayrıntılı analiz ettikten sonra, Apple tarafından satın alınmalarının dijital müzik yayını piyasasında rekabete zarar vermeyeceği sonucuna vardık.”

APPLE, SPOTIFY’A KARŞI

Apple Shazam’ı bünyesine katarak dijital müzik yayını piyasasındaki İsveç merkezli Spotify’ın üstünlüğünü kırma çabasında.

Apple CEO’su Tim Cook, mayıs ayında Apple Music servisinin 50 milyon ödeme yapan üyesi olduğunu açıklamıştı. Bu, Spotify’in temmuzda açıklanan 83 milyon paralı üye sayısının çok gerisinde.

SHAZAM 1 MİLYAR KEZ İNDİRİLDİ

Ama yine de Apple Music, Avrupa’da en çok dinlenilen ikinci dijital müzik yayın sistemi. En önde gelen müzik tanıma sistemi olan Shazam geçen yıl akıllı telefonlara 1 milyar kez indirildi ve günde 20 milyon kez kullanılıyor.

‘RAKİP SERVİSLERİN TÜKETİCİLERİNİ KENDİSİNE ÇEKEBİLİR’ ENDİŞESİ

Shazam, akıllı telefondan dinletilen müziği tanıyıp çok sayıda üyeli müzik servisine link verdiğinden, Apple’a rakip firmalar ve onların tüketicileriyle ilgili hassas bilgilerin Apple’a geçmesi, Amerikan devinin de bu veriler üzerinden rakiplerinin tüketicilerini kendi servisine geçmeye ikna etmesi endişesi gündemde.

KOMİSYON, SATIŞ VE BİRLEŞMELERİ ENGELLEYEBİLİYOR

AB Komisyonu, yaptığı soruşturmalarda rekabete aykırılık olup olmadığını değerlendirme ve rekabete zarar verecek durumların tespiti halinde, şirket satın alma ve birleşmelerini engelleme yetkisine sahip.

RYANAIR’E FREN ÇEKİLMİŞTİ

Daha önce İrlanda’nın Ryanair havayolu şirketi, yüzde 30 hissesine sahip olduğu rakibi Aer Lingus havayolunu 3 defa satın almaya kalkışmış, fakat Komisyon bunu Ryanair’ın tekelleşmesine yol açacağı gerekçesiyle reddetmişti.

Sosyal medya devi Facebook, Asya’da ilk veri merkezini Singapur’da kuracağını açıkladı.

Ekonomi haberleri: Bitcoin'in değerinde iki günde yüzde 15 kayıp

Channel News Asia’nın Facebook’un Altyapı Veri Merkezlerinin Başkan Yardımcısı Thomas Furlong’un açıklamasına dayandırdığı haberine göre, şirket Singapur’un batısında Tanjong Kling’de kurulacak veri merkezi için 1,4 milyar dolar harcayacak.

YÜZLERCE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK

Merkezin, 170 bin metrekarelik bir alana kurulacağı, ‘yüzlerce iş imkanı sağlayacağı’ ve 2022’de faaliyete geçmesinin planlandığı belirtildi.

Singapur Ticaret ve Endüstri Bakanı Çan Çun Sing, sosyal medya devinin, Asya’daki ilk veri merkezini ülkeye kurma kararını “önemli bir dönüm noktası” sözleriyle nitelendirdi.

[divider]

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here