e-Devlet kullanarak Soyağacı Nasıl Bulunur? Alt üst soy bilgisi

Soyağacı sorgulama nasıl yapılır? Soy bilgisi sorgulamada eski tarihlere nasıl gidilir?

Milyonları aşan soyağacı çıkarımları, alt üst soy bilgisi öğrenmeler vatandaşlar arasında günden güne konuşularak, sosyal medyada da gündem olan konuların başında yer aldı.

Büyük bir kitle e-Devlet üzerinden soy ağaçlarını, soy bilgilerini öğrenebilmiş olsa da geniş bir kitle de hala soyağaçlarını öğrenemedi.

Peki soyağacında eski tarihlere nasıl gidilir?

E DEVLET İLE SOYAĞACI SORGULAMA YÖNTEMİ

Uzun süren soyağacı sorgulama hareketliliği sırasında e-Devlet vatandaş portalında yoğunluklar yaşanmıştı; yoğunluklar aşıldıktan sonra milyonlarca vatandaş kolaylıkla alt üst soy bilgilerini öğrenebildiler Hali hazırda da soy ağacı sorgulama işlemi devam ediyor.

E Devlet’in sitesini ziyaret eden vatandaşlar soyağacı bilgisini nereden görüntüleyeceklerini de merak ediyorlar.

Bu işlemi yapmak için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Daha sonra karşınıza gelen pencereden ”Nüfus ve Vatandaşlık İşleri” sekmesini seçin. Buradan alt soy ve üst soy bilgisi sorgulama butonuna tıklayarak işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

“Soyunu araştırmak isteyen kişi ilk önce nüfus ve vatandaşlık hizmetleri genel müdürlüğünün alt-üst soy sorgulama sistemine müracaat ederek dedeleriyle ilgili ilk bilgilere ulaşabilir. Bazı nüfus müdürlüklerindeki kayıtlar 1800’lere kadar inmektedir. Ancak bu her nüfus müdürlüğü için geçerli değildir. Bu yüzden benim soyum eskilere gitmiyor diye vesveseye kapılmamak gerekir.Aile büyüklerinden ailenin geçmişiyle ilgili bilgilerin toplanması da büyük önem arzetmektedir. Çünkü ailenin geçmişini bilenler azalmaktadır ve bu bilgiler kayıt altına da alınmamıştır.

Aileden gerekli malumat öğrenildikten ve alt-üst soy sorgulamadan bilgiler alındıktan sonra arşivlere müracaat ederek daha gerilere gidilebilir. Ancak bu profesyonel bir araştırma gerekir. Eski yazı ve arşivlerin sistemini bilmeyenler bu araştırmayı yapamaz” ifadelerini kullanıyor.

e-Devlet kullanarak Soyağacını Nasıl Bulunur? Alt üst soy bilgisi

“Soy tarihi araştırmaları için ilk olarak nüfus defterlerine bakmak gerekir. II. Mahmud’un emriyle 1831’de tutulmaya başlayan nüfus defterlerinin ilk sayımları Osmanlı Arşivi’ndedir. 1880’den sonraki defterler ve arada tutulan vukuat kayıtları ise Nüfus Genel Müdürlüğü Arşivi’ndedir. Bu defterleri destekleyecek diğer kayıtlar ise Osmanlı Arşivi’nde bulunan ve 19. yüzyılın ortalarına ait olan Temettuat defterleridir.”

SOYAĞACI BİLGİLERİNİZİ KESİNLİKLE PAYLAŞMAYIN!

Geçtiğimiz günlerde yeniden hizmete açılan alt üst soy ağacı sorgulama sisteminde hala büyük yoğunluk yaşanıyor. Bazı vatandaşlar ise soyağacı bilgilerini tamamen açık bi şekilde sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başladı. Bankalar yaptıkları uyarılarda hiç kimseyle anne kızlık soyadınızı paylaşmamanız için uyarı üstüne uyarı yaparken vatandaşların soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşması kişisel veri güvenlikleri için tehlike oluşturuyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

E Devlet giriş MSB ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

E Devlet sistemi üzerinden sorgulanan soyağacı işleminin ardından şimdi de binlerce vatandaş sefer görev emri sorgulama işlemini yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Kahramanmaraş il kongresinde yaptığı konuşmanın ardından turkiye.gov.tr adresinde büyük yoğunluk yaşandı. E Devlet giriş yapan kişiler Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ‘Sefer Görev Emri Sorgulama’ sistemine akın etti. Bu hizmet muvazzaflık hizmetini tamamlamış yasal yaş sınırı içerisindeki personele Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak üzere verilen Seferberlik Görev Emri olup olmadığının sorgulandığı hizmettir.

Erdoğan’ın AK Parti Kahramanmaraş il kongresinde yaptığı konuşmanın ardından turkiye.gov.tr adresinde büyük yoğunluk yaşandı. Erdoğan’ın ‘Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun, ama şu anda ihtiyaç yok’ sözlerinin ardından ”sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır” sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. Peki E devlet ile sefer görev emri nasıl öğrenilir? İşte ayrıntılar…

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Bu emir kapsamında askerliğini yapan ve tezkeresini alan vatandaşların bir süre sonra oluşan askeri ihtiyaç nedeniyle yeniden askere alınması mümkün oluyor. Savunma Bakanlığı savaş ve diğer ihtiyaçlar halinde askere alınacak vatandaşların sefer görev emrinde, hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak bildiriyor.

e-Devlet Nedir?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

e-Devlet kullanarak Soyağacını Nasıl Bulunur? Alt üst soy bilgisi

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here