DW Türkçe İle Dünya’dan ve Türkiye’den Haber Başlıkları…

ABD ön seçimlerinde sürpriz sonuç

ABD’de başkan adaylığı yarışının ilk etabı Iowa’da Cumhuriyetçi Parti’den Teksas Senatörü Ted Cruz kazandı. Demokrat Parti’de zafer Hillary Clinton’ın oldu.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Cumhuriyetçi Parti içinde muhafazakâr kanadın önde gelen temsilcilerinden Teksas Senatörü Ted Cruz, oyların yüzde 28’ini toplayarak ilk sırada yer aldı. Cruz’u yüzde 24’le Donald Trump izledi. Trump, ilk açıklamasında, “İkinci sırada yer almaktan onur duydum” dedi. Üçüncü sıradaki Florida Senatörü Marco Rubio, yüzde 23 oy oranıyla Trump’ı çok yakından izledi. Rubio, “Seçim kampanyasında partiyi yeniden birleştireceğim” dedi.

>> Daha Fazla Oku

 

Steinmeier Ortadoğu yolcusu

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanabilmesi amacıyla 3 günlük bir Ortadoğu turuna çıkıyor.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’in gezisinin ilk durağı İran. Steinmeier Tahran’dan sonra Suudi Arabistan’a geçecek.

Steinmeier’in Tahran programında mevkidaşı Cevat Zarif ve Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüşme bulunuyor. Almanya Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan’da bir kültür festivalinin açılışına katılacak. Dışişleri Bakanlığı çevreleri, Steinmeier’in Suudi Arabistan ziyaretinde insan hakları meselelerini de gündeme getireceğine dikkat çekiyor.

>> Daha Fazla Oku

 

Esad yardımlara izin verdi

Cenevre’de ikinci gününe giren Suriye barış görüşmeleri ilk meyvesini verdi. Şam yönetiminin, abluka altındaki bölgelere yardım girişine izin verdiği açıklandı.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Cenevre’de süren Suriye görüşmeleri ilk meyvesini verdi. BM, Şam yönetiminin Madaya gibi insanların açlık çektiği abluka altındaki kentlere yardım malzemeleri gönderilmesine izin vereceğini açıkladı.

Cenevre’de resmi olarak pazartesi günü başlayan Suriye barış görüşmelerinden ilk somut sonuç çıktı. Şam hükümeti, abluka altındaki kent ve kasabalara yardım konvoylarının girişine izin verdi.

Suriye’deki rejim karşıtı İslamcı grup temsilcilerinden oluşan Müzakere Yüksek Komitesi (MYK), konuyu BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Cenevre’de yaptığı görüşmede dün gündeme getirmişti.
>> Daha Fazla Oku

 

Roma’da IŞİD’e karşı strateji arayışı

IŞİD karşıtı koalisyonun dışişleri bakanları, örgütün Libya’daki ilerleyişinin durdurulması ve Irak ile Suriye’deki yeni gelişmeler karşısında strateji belirlemek üzere toplandı.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ülkelerin dışişleri bakanları İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya geldi. Irak ve Suriye’de gerileyen IŞİD’in Libya’daki operasyonlara ağırlık vermesi konferansın önemli gündem maddelerinden biri.

Ev sahibi İtalya’nın Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry başkanlığında düzenlenen konferansta IŞİD ile mücadelede bundan sonra izlenecek strateji ele alınıyor, geçen yıl Londra ve Paris’te yapılan toplantılar sonrasında kaydedilen gelişmelerin bilançosu çıkarılıyor.
>> Daha Fazla Oku

 

Yorum: Sevinme zamanı değil

Iowa ön seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin katı muhafazakar adayı Ted Cruz birinci oldu. Ines Pohl’a göre, Trump’un yenilmesinden duyulan sevincin Cruz’un kim olduğunu unutturmaması gerekir.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Cumhuriyetçiler açısından iyi olduğu söylenemez. Yüzü kızarmadan kadınları tahkir edip bütün Müslümanları şaibe altına alan ve Meksika sınırına duvar örmek isteyen bir adamın Cumhuriyetçilerin yüzde 24’ünün oyunu aldığı için. Iowa’daki önemli ön seçimi kazanamamış olması kimine rahat nefes aldırdı.

Ancak Donald Trump’un ırkçı ve insan düşmanı üslubuyla Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı yarışındaki ilk yoklamada ikinci sırayı aldığı da unutulmamalı. Bu sonuç insanı endişelendirmeye yeter.
>> Daha Fazla Oku

 

AB ve ABD arasında veri anlaşması

Avrupa Adalet Divanı ‘Güvenli Liman Anlaşması’nı iptal etmişti. AB ve ABD ise şimdi yeni bir anlaşma için el sıkıştı. Ancak kişisel verilerin korunmasını savunanlar endişeli.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

ABD ve AB, aylar süren müzakerelerin ardından kişisel verilerin değiş-tokuşuna ilişkin yeni bir düzenleme konusunda anlaştı. AB’nin adaletten sorumlu komiseri Veda Jouruva, anlaşma uyarınca ABD’nin soruşturma makamları ve gizli servislerin Avrupa’daki kişisel verilere erişimine kesin sınırlar getireceği konusunda AB’ye ‘bağlayıcı’ olarak söz verdiğini vurguladı.

Anlaşmada, kişisel verilerin korunmasına ilişkin AB ve ABD’de farklı düzenlemeler bulunması nedeniyle ortaya çıkan sorunların giderildiği belirtiliyor. Kişisel verilerin ihlali durumunda bundan etkilenen kişilere daha fazla hak tanınıyor.
>> Daha Fazla Oku

 

İran ve Suudi Arabistan diyaloğa yanaşır mı?

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İran ve Suudi Arabistan arasında arabulucuk yapmak üzere Ortadoğu turunda. Bölge uzmanı Henner Fürtig, Steinmeier’in başarı şansına ilişkin DW’nin sorularını yanıtladı.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

DW: Tahran ile Riyad arasındaki anlaşmazlıkta her iki taraf da tavize yanaşmıyor. Almanya Dışişleri Bakanı bu durumda ne yapabilir?

Henner Fürtig (Hamburg GIGA Enstitüsü Ortadoğu Araştırmaları Bölüm Başkanı): Suudi Arabistan’da, aralarında tanınmış bir Şii din adamının da bulunduğu rejim aleyhtarlarının idam edilmesinden sonra kopma raddesine gelen bağların tamir edilmesine yardımcı olabilir. İdamların ardından diyalog tamamen kesildi ve Suudi Arabistan diplomatik ilişkilere son verdi. Bu ortamda Almanya gerçekten etkili arabuluculuk yapabilir.
>> Daha Fazla Oku

 

Camiye molotof kokteylli saldırı ( ALMANYA )

Almanya’nın Neunkirchen kentinde bir camiye molotof kokteylli saldırı düzenlendi.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Almanya’nın Saar eyaletindeki Neunkirchen kentinde bir camiye molotof kokteylli saldırı düzenlendiği açıklandı. Polisin salı günü yaptığı açıklamaya göre pazar akşamı meydana gelen olayda yaralanan olmadı.

Polisin açıklamasında, güvenlik kameralarında yapılan inceleme sonucu kimliği belirlenemeyen iki kişinin caminin avlusuna iki molotof kokteyli fırlattığı, molotof kokteyllerinden birinin içindeki sıvının alev aldığı, ancak çıkan alevin kendiliğinden söndüğü kaydedildi. Camide hasar oluşmadığı da bildirildi.
>> Daha Fazla Oku

 

Yorum: Vadeli ilticadan başka çare yok!

Almanya Başbakanı Merkel Suriyeli mültecilerin ilerde geri döneceklerini söyledi. Volker Wagener bu sözlerin öncelikle Almanlar için söylendiği görüşünde.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in işi zor. Kısa adımlarla, tartışılmaz gerçek olarak gördüğü ‘açık sınırlar’ politikasını yaşatmaya çalışıyor. Mülteci sayısına üst sınır getirilmesini de tabu ilan etti. Her iki ilkesinden de taviz vermeye yanaşmıyor. Ama bunu yaparken de, uzun zamandır ‘nasıl düzeltirim’i düşünüyor. ‘Hem, hem de’nin sesini duyar gibiyiz. Birinden vazgeçmeksizin diğerinde ısrar etmek….

Durum bu kadar ciddi olmasaydı bir ‘piyesten’ söz edilebilirdi. Merkel’in açık sınırlar prensibinden taviz vermemesi onu Avrupa’da ‘tek’leştiriyor. Avrupa Birliği’nde kimse yolunu izleyip Merkel’e yardımcı olmuyor. Hatta Birlik partileri ailesinde ona darbe hazırlığı yapıldığı da iddia ediliyor.
>> Daha Fazla Oku

 

Türkiye ile Almanya aynı gemide

Mülteci krizinde çözüm için zaman daralıyor. Merkel “fırsat penceresi” kapanabilir dedi, Davutoğlu ilk kez güvence verdi. İşbirliğinde başarı AB’de dönüm noktası olabilir, başarısızlık ise herkesin en büyük korkusu.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Mülteci krizini çözüm çabaları Türkiye ile Almanya’yı yakınlaştırırken, Türkiye’nin AB üyelik sürecini yeniden canlandırdı. Dış politikadaki başarısızlıkları ve demokrasideki gerileme sonucunda uluslararası alanda yalnızlaşan Türkiye bu açılım ile bir “fırsat penceresi” yakaladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kısa bir süre önce Berlin’de ağırladığı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Türkiye politikasındaki yeni açılımın devam etmesinin Ankara’ya bağlı olduğu mesajını verdi. Merkel, gelecek haftalarda Avrupa’ya gelen sığınmacı sayılarında azalma olmaması halinde farklı planları devreye sokmak zorunda kalacağını, Türkiye için açılan “fırsat penceresinin” kapanabileceğini anlattı.
>> Daha Fazla Oku

 

Alman meclisine Türkiye raporu

Sığınmacı krizinde Türkiye ile işbirliği konusunda Brüksel Bağlantı Ofisi’nin Alman Federal Meclisi için hazırladığı rapor her iki tarafın eksiklerine dikkat çekiyor.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Türkiye ile AB arasında varılan anlaşma gereği sığınmacı akınını frenlemesi karşılığı Türkiye’ye ödenmesi taahhüt edilen 3 milyar euro ile ilgili belirsizlik sürüyor. Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD, Brüksel’deki AB Bağlantı Ofisi’nin Alman Federal Meclisi için hazırladığı rapora ulaştı.

Raporda, AB Komisyonu verilerine göre, Türkiye’de 1 milyon 200 bini 18 yaşın altında olmak üzere 2,5 milyon Suriyeli sığınmacı bulunduğu, sadece Ekim 2015’ten ocak ayı ortasına kadar Türkiye’de 300 bin yeni sığınmacının kayıt altına alındığı belirtiliyor.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin İstanbul bürosu rapordan ayrıntılar aktardı. Raporda, Türkiye’nin 29 Kasım’daki AB-Türkiye zirvesinde kararlaştırılan önlemleri almaya ‘en azından‘ başladığı, ancak buna karşılık AB ülkelerinin kendilerine yöneltilen taleplere henüz karşılık veremediği belirtiliyor.
>> Daha Fazla Oku

 

AİHM 28 Şubat’ı mahkum etti ( Türkiye )

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 28 Şubat döneminde “yaşam tarzı” nedeniyle Ankara merkezden Gaziantep’e atanan dönemin vali yardımcısı Ramazan Sodan’ın açtığı davaya ilişkin kararını verdi.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 28 Şubat döneminde vali yardımcısı olarak görev yapan Merkez Valisi Ramazan Sodan’ın özel yaşam ve adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Vali Ramazan Sodan, 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu kararı temelinde 16 Haziran 1998 mülkiye başmüfettişleri tarafından hazırlanan bir rapor ile fişlenmişti. Raporun sonuç bölümünde, “Ankara Vali Yardımcısı Ramazan Sodan, İçişleri Bakanlığı’nda merkezde de görev yaptığı için Bakanlıkça da yekinen tanınan ve bilinen bir kişidir. Yıllardan beri eşinin türbanlı olması, genel davranış ve tutumu ile içine kapalı bir kişiliğe sahip olmasının herkesçe bilinmesi mülki idare amirliği görevini yürütmede olumsuzluk yarattığı kanısını oluşturmuştur.
Mülki idare amiri, çağdaş bir görünüş ve çağdaş görüşe sahip örnek bir vatandaş olması, kamuoyunun da beklediği bir husustur. İrticai bir faaliyetinin görülememesi ve kanıtlanmaması Ankara Vali Yardımcısı olarak görevine devam etmesine bir gerekçe olamayacağı, görüşüne başvurduğu kişilerin de aynı kanı da olmaları nedeniyle Ankara Vali Yardımcısı Ramazan Sodan, irticai bir faaliyette bulunduğu kanıtlanmamış ise de temsil yetkisi olmayan bir kadroya atanması uygun olacağı kanaat ve sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.
>> Daha Fazla Oku

 

Ege’de sığınmacı teknesi battı ( Türkiye )

İzmir açıklarında sığınmacı taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu en az 9 kişi hayatını kaybetti.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

İlk bilgilere göre sabah saatlerinde meydana gelen olayda sığınmacıları taşıyan bot, Doğanbey açıklarında alabora oldu. Bölgeye ulaşan kurtarma ekiplerinin 4’ü çocuk 9 kişinin cesedine ulaştığı haber verildi. Sahil güvenlik ekiplerinin 13 kişiyi kurtardığı bildirildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre yılbaşından bu yana Türkiye’den Yunan adalarına ulaşan sığınmacıların sayısı 50 bin 700’ü aştı. Sığınmacıların kötü hava koşullarına rağmen Avrupa’ya ulaşmak için can tehlikesi yaratan tekne ve botlarla Yunanistan’a geçtikleri belirtildi.
>> Daha Fazla Oku

 

Güneydoğu’daki çatışmaların siyasi maliyeti ne olacak? ( Türkiye )

Meclis’teki siyasi partilerin milletvekilleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde aylardır devam eden çatışma ve operasyonların siyasi sonuçlarını DW Türkçe’ye değerlendirdi. Kürşat Akyol’un haberi.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uygulanan sokağa çıkma yasakları bugün Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ikinci ayını doldurdu. Şırnak’ın Cizre ilçesinde ise 50 gündür sürüyor.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) geçen ay açıkladığı rakamlara göre, son 6 ayda Güneydoğu’daki 7 kentin 21 ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında, 200’e yakın sivil yaşamını yitirdi. İHD’ye göre, ölen sivillerden 29’u çocuk, 39’u kadın.

İHD ölen asker, polis, korucu ve PKK’lının toplam sayısının ise bine yaklaştığını belirtiyor.

İnsan hakları savunucuları çatışmalardan 1 – 1,5 milyon kişinin etkilendiğini söylerken, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) birkaç gün önce Genel Başkan Vekili Mehmet Ali Şahin imzasıyla milletvekilleri ve parti örgütlerine gönderilen “Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Raporu”na göre, 93 bin kişi göç etmek zorunda kaldı.
>> Daha Fazla Oku

 

BM’den Türkiye’ye Cizre uyarısı ( Türkiye )

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Cizre’de sivillere ateş açılmasıyla ilgili olarak temel haklar uyarısı yaptı. BM, basın özgürlüğü konusundaki endişelerini de dile getirdi.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

BM, Türkiye’ye, çatışmaların sürdüğü Cizre’de sivillerin temel haklarını göz önünde bulundurması uyarısı yaptı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Ra’ad el Hüseyin, Cizre’de 20 Ocak tarihinde sokakta karşıdan karşıya geçerken ateş altında kalan sivillerle ilgili videoyu basın toplantısında gündeme taşıdı.

Videoyu ‘şoke edici‘ olarak nitelendiren Zeyd Ra’ad el Hüseyin, “Görüntüde ellerinde beyaz bayrak taşıyan bir kadın ve bir erkeğin muhtemelen içinde insan bedenleri olan bir el arabası ile karşıdan karşıya geçtiği ve zırhlı bir askeri araç tarafından izlendiği görülüyor. Karşı tarafa geçtiklerinde üzerlerine kurşun yağıyor” dedi. Zeyd, olayda yaralanan kameramanın gözaltına alınmasından da endişe duyduğunu söyledi.

Bir el arabası içinde yaralıları naklederken ateş altında kalan sivillerin görüntüsünü kameraya çeken İMC-TV kameramanı Refik Tekin de olay sırasında yaralanmış, terör örgütü üyesi olduğu suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Olayda on sivil yaralanmıştı.
>> Daha Fazla Oku

 

Dünyanın en değerli şirketi ‘Alphabet’ oldu ( Ekonomi )

Google’ın çatı şirketi Alphabet, en değerli şirket yarışında Apple’ın birinciliğini elinden aldı.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Alphabet’in hisseleri, borsa kapanışından sonra yapılan işlemlerde yüzde 8 dolayında değer kazanarak 570 milyar dolara yükseldi. Apple’ın piyasa değeri 535 milyar dolar.

Alphabet’in hisselerinin tırmanmasında son çeyrek kârının beklentilerin üzerinde olduğunu açıklaması etkili oldu. Alphabet’in 2015 ekim – aralık aylarındaki net geliri 4,9 milyar doları buldu. Alphabet’in cirosu ise yüzde 18’lik artışla 21,33 milyar dolara ulaştı.
>> Daha Fazla Oku

 

Berlinale’nin uluslararası jüri heyeti açıklandı ( YAŞAM )

Uluslararası film festivali Berlinale için geri sayım başladı. Festivalin uluslararası jüri başkanlığını Hollywood’un ünlü siması Merly Streep yapacak.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Festival Başkanı Dieter Kosslick, Berlin’de düzenlenen basın toplanlantısında Berlinale’de altın ve gümüş ayılar için karar verecek uluslararası jüri heyetini kamuoyunu açıkladı.

Başkanlığını Merly Streep’in üstleneceği jüri heyetinde Almanya’yı da oyuncu Lars Eidinger temsil ediyor.

İngiliz oyuncu Clive Owen, İngiliz film eleştirmeni Nick James, Fransız fotoğrafçı Brigitte Lacombe, İtalyan oyuncu Alba Rohrwacher ve Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska da jüri koltuğunda oturacak diğer isimler. Uluslararası jüri, festivalde yarışacak 18 film arasından ödül alacak filmleri seçecek.
>> Daha Fazla Oku

 

WhatsApp kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı ( YAŞAM – Teknoloji )

Anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp 1 milyar abone sayısını geride bırakarak rekor kırdı.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Whatsapp ile ilgili güncel veriler Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu. Zuckerberg, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda WhatsApp kullanıcı sayısının milyar barajını aştığını belirtti. Zuckerberg, dünya üzerindeki hemen her 7 kişiden birinin Whatsapp abonesi olduğuna dikkat çekti.
>> Daha Fazla Oku

 

5 soruda dünyayı korkutan Zika virüsü ( Yaşam – Sağlık )

Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel acil durum ilan ettiği Zika virüsü hızla yayılıyor. Virüsün hangi hastalığa yol açtığını, belirti, tedavi ve önleyici aşısının ne olduğunu derledik.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Zika virüsü nedir?

İlk olarak 1947 yılında Uganda’da malta humması taramaları sırasında Rhesus cinsi maymunlarda rastlantısal olarak izole edildi. Belirtileri, Zika virüsü bulaştıktan 3 – 12 gün sonra görülüyor. Gribi andıran ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi semptomlar görülüyor. Vakaların yalnızca yaklaşık yüzde 20’sinde bu belirtiler ortaya çıkıyor. Sivrisinek sokması ile bulaşan virüs, gebelik için tehlike oluşturarak henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme neden oluyor.
>> Daha Fazla Oku

 

GÜNÜN VİDEOSU
Fransa: Saklı hayat

Rusya rahatsızlık veren muhaliflere göz açtırmıyor. Rus makamlarının sanayi casusluğu ile suçladığı tanınmış çevre dostu Nadeşta Kutepova da Paris’e yerleşti. Ama Fransa’da da henüz normal bir hayat sürdüremiyor.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

>> Videoyu İzleyin

 

 

Alman Basını‘nın en elit en tarafsız en sade ve En güvenilir haber basın yayın organı DW ile Dünya’dan ve Türkiye’den Haber başlıklarını sizler ile paylaştık… © Deutsche Welle Türkçe. Haberin ve Bilginin Doğru adresi.

DW Türkçe İle Dünya'dan ve Türkiyeden Haber Başlıkları...

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here