Donald Trump Angela Merkel’den ‘savunma’ parası istedi

Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Beyaz Saray’daki görüşmenin ardından bugün sosyal medyada görüşmeyle ilgili sıra dışı bir açıklamada bulundu.

Donald Trump Twitter’daki açıklamasında, “Yalan haberlerden duymuş olduklarınıza rağmen, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile harika bir toplantı yaptım. Bununla birlikte, Almanya’ya sağladığı güçlü ve oldukça pahalı savunma için NATO ve ABD’ye büyük meblağlarda para ödemek zorunda!” dedi.

Beyaz Saray’da cuma günü gerçekleşen görüşmelerde, Trump’ın ‘Geçen yıllarda harcanan büyük meblağlardaki paranın ABD’nin müttefiklerince geri ödenmesi’ talebinde bulunduğu belirtiliyor.

2014 yılındaki NATO zirvesinde müttefik ülkelerin 2024’e kadar savunma harcalamalarını gayrisafi yurtiçi hasılânın (GSYH) yüzde 2’sine çekmesi kabul edilmişti. Konu Beyaz Saray’daki Trump-Merkel buluşmasında da tekrar gündeme geldi. Ortak basın toplantısında Trump Merkel’e Almanya’nın savunma harcamalarını artırması talebini yinelediğini söyledi.

Trump’tan ‘dinleme’ yanıtı: Merkel ile ortak noktamız

Donald Trump Angela Merkel'den 'savunma' parası istedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki ilk görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda kendisine sorulan dinleme iddialarını yanıtlayan Trump, bu konunun Merkel’le ortak noktaları olduğunu söyledi.

Ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, “Ülkelerimiz birçok ortak noktaya sahip. Güvenlik arayışı ve barış da bunlar arasında” dedi.

Daha önceden NATO ülkelerini savunma harcamaları konusunda eleştiren Trump, Almanya Başbakanı Merkel’e savunma harcamaları konusundaki taahhütleri yerine getirdikleri ve Afganistan ve Suriye gibi ülkelerdeki misyonlara desteği dolayısıyla teşekkür etti.

‘GÖÇMENLİK HAK DEĞİL, AYRICALIKTIR’

ABD’nin ve Almanya’nın en büyük hedefinin vatandaşlarının güvenliği olduğunu söyleyen Trump, “Göçmenlik bir hak değil, ayrıcalıktır. Vatandaşlarımızın güvenliği her zaman her şeyden önce gelmelidir” dedi.

Trump ayrıca görüşmelerinde iki ülkenin ekonomik ortaklığına yönelik konuları ele aldıklarını dile getirirken, ABD ve Almanya’nın adil ve karşılıklı ticaret politikaları için birlikte çalışmak zorunda olduğunu söyledi.

‘BİRBİRİMİZ HAKKINDA KONUŞMAKTAN DAHA İYİ’

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, ABD’de sıcak karşılandığını, iki ülkenin anlaşamadığı konularda bir uzlaşmaya varmaya çalıştıklarını söyledi. “Bazen anlaşmaya varmak zordur” diyen Merkel, bu amaçla seçilmiş olduklarını sözlerine ekledi.

Merkel, Trump ile ilk kez yüz yüze görüşmekten memnuniyet duyduğunu belirtirken, “Bu görüşmeye kadar geçen süre boyunca hep birbirimizle konuşmamızın birbirimiz hakkında konuşmaktan çok çok daha iyi olduğunu söyledim” ifadelerini kullandı.

DİNLEME İDDİASI: ‘MERKEL İLE ORTAK NOKTAMIZ’

Obama tarafından dinlendiği iddialarına ilişkin bir soruya yanıt veren Trump, “Telefonların dinlenmesi konusu, eski yönetim sayesinde belki ortak noktamız ” diyerek, Obama yönetiminin Merkel’i de dinlettiği iddialarına atıfta bulundu. Trump’ın bu yanıtı salonda bulunan muhabirleri güldürdü.

LİDERLER ARASINDA TOKALAŞMA KRİZİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir de tokalaşma krizi yaşandı.

​İkilinin buluştuğu ve fotoğraf çektirdiği anlarda, fotoğrafçıların “el sıkışma” çağrısını yanıtsız bırakan Trump, Merkel’in bakışlarına da tepkisiz kaldı.

https://youtu.be/cAaMfl-Dn98

Akademi Portal Dış Haberler

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here