6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’da etkili olan sağanak yağış sele dönüştü. Şanlıurfa’da 12, Adıyaman’da 2 kişi hayatını kaybetti. Kayıp 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinde can kaybının Şanlıurfa’da 12’ye yükseldiğini, Adıyaman’daki 2 kişiyle birlikte toplam 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Soylu, “5 vatandaşla ilgili arama kurtarma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Selden etkilenen illerde hasar tespit çalışmaları başlatıldığı kaydedildi.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte Adıyaman’ın Tut ilçesinde metrekareye 136 milimetre, Şanlıurfa’ya ise 111 milimetre yağış düştü.

Şanlıurfa’da Tandoğan Mahallesi’nde bulunan Yavuzlar Apartmanı’nın bodrum katındaki dairede 5 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. Suriye uyruklu oldukları belirtilen bu kişilerin cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Abide Köprülü Kavşağı’nın alt geçidinden vinç yardımıyla bir hafif araç çıkarıldı. Araçta yapılan incelemede 2 kişinin cansız bedeni bulundu.

Adıyaman’daki sel felaketinde de Tut ilçesinde bir konteyneri su basması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin 1,5 yaşında bir çocuk olduğu açıklandı.

Adıyaman Valisi Numan Hatipoğlu, arama kurtarma çalışmalarının 150’ye yakın kişiyle devam ettiğini söyledi.

Adıyaman’da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”Şu anda 25 kilometrelik bir bantta 163 kişilik 10 ekip arama kurtarma yapıyor, dalgıçlar da var. Ama hava ve koşullar çok imkan vermiyor” dedi.

AFAD, polis, jandarma ve belediye ekipleri, su baskını riski yaşanan çadırlarda tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

Demirören Haber Ajansı’na göre Şanlıurfa’da dün akşam başlayan sağanak yağışın sele dönüşmesi nedeniyle kentte çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı, ekili tarlalara zarar gördü.

Habertürk televizyonuna konuşan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kaybolanlardan ikisinin itfaiye erleri olduğunu, 2 evde polis dalgıçlarının çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Kent merkezindeki Abide Kavşağı’nın altında araçlarıyla ilerlemeye çalışanlar ile itfaiye ekibinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin sel sularına kapıldığı bildiriliyor.

Şanlıurfalılar su basan evlerini kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalışıyor.

DHA’nın geçtiği görüntülerde, Şanlıurfa kent merkezinde de çok sayıda aracın sulara kapıldığı görülüyor.

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni su basarken, kentte eğitime bir gün ara verildi.

Şanlıurfa Valiliği kentteki bazı bölgelerde zemin ve bodrum katlarda yaşayanlar için uyarı yayımladı.

Şanlıurfa Valisi Ayhan, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) katıldığı toplantıda, “Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını aldı, bugün de bekliyoruz” dedi ve sözlerine devam etti:

“Urfa’nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışısın etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi.”

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ölümlerin yaşandığı kavşakta protesto edildi

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ölümlerin yaşandığı Abide Kavşağı’nda protesto edildi.

Bir grup tarafından yuhalanan Beyazgül’ün çevresi polisler ve zabıtalar tarafından sarıldı.

Beyazgül aracına götürüldüğü sırada çekilen görüntülerde, bir kişinin “Sen vatandaşa silah çek. Anca ona yararsınız” dediği duyuluyor.

Beyazgül, Twitter hesabından yaşananlara ilişkin açıklama yaptı:

“CHP Genel Merkez Ankara Kurultay Delegesi Ahmet Budak’ın henüz itfaiye erlerimizin mücadelesi sürerken ve vatandaşlarımızın canı için uğraş verilirken şahsıma yaptığı fiili saldırısını kınıyorum.

“Bugün birlik ve dayanışma günüdür derken, 700 noktada sel baskını ile mücadele ederken bu yaşananları da hemşehrilerimizin ferasetine havale ediyorum.”

Şanlıurfa’da sel sularına kapılan bir kişi, bir pencereden sarkıtılan çarşafla kurtuldu

Deprem bölgesinde yaşanan sel felaketinde can kaybı 14'e yükseldi (Kader)
Malatya’da depremzedelerin çadırları yağıştan etkilendi

Malatya’da etkili olan sağanak yağışın ise Battalgazi, Yeşilyurt, Doğanşehir, Kale ve Pütürge ilçeleri ile kent merkezinde kısmen sele dönüştüğü bildirildi.

DHA’ya göre yağış nedeniyle depremzedelerin kaldığı bazı çadırlar, ev ve iş yerlerini su bastı.

Bu bölgelerde kalanlar belediye ekiplerince tahliye edildi.


Akademi Portal – Haber

Twitter

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın