HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini söyledi.

HDP’li 80 vekil, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için parlamentoya dilekçe verecek.
Açıklamayı partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş yaptı.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Yargıtay’a yaptığı çağrıyla başlayan parti kapatma tartışmalarına neden olan Demirtaş, şunları söyledi:

“Partileri halk açar, halk kapatır. Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. ‘Dokunulmazlık’ mı diyorsunuz 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz Parlamentoya. Siz var mısınız Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir çağrıda bulunmuş ve “Terörle arasına mesafe koyamayan Kandil siyasetçileri hakkında hemen devreye girmeli, hukuku çalıştırmalıdır” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya Çin ziyareti öncesi düzenlenen basın toplansında değinmiş ve parti kapatmaya karşı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:
“Gerçek kişilere yönelik olarak parlamento, bence gerekli değerlendirmelerini yapmalı. Bunları dokunulmazlık zırhından arındırmak suretiyle de ‘terör örgütüyle iş mi tutuyorsun Senin sırtını dayadığın yer terör örgütü mü ‘ Bunun bedelini ödeyeceksin ve bunu ödetmeli. Yapılması gereken budur diye düşünüyorum.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın