Erdoğan: Berat Bey’in en büyük talihsizliği, damat sıfatının, vasıflarının ve bu alanlardaki başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır

Partisinin İzmir il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, 8 Kasım’da istifa eden eski Hazine ve Maliye Bakanı ve damadı Berat Albayrak’la ilgili açıklama yaptı

CHP, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Bu iş artık siyaset boyutunu aşıp bir insan olarak temel hak ve özgürlüklere de, özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca ağızların payını vermek de üzerimize vacip oldu.”

Mücadelenin en ön safında Berat Bey yer almıştır. Önce enerjide, ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği, damat sıfatının, vasıflarının ve bu alanlardaki başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır. Herhangi bir siyasetçi olarak bu görevleri yürütseydi kendisiyle ilgili değerlendirmeler daha objektif olurdu diye değerlendiriyorum. Sondaj gemileri onun attığı adımlar sayesinde satın alındı. Bunun adına finans yönetimi denir. Bunu başardığı için kuduruyorlar. Türkiye ekonomisi için pek çok alanda tarihi öneme sahip uygulamalar da Berat Bey’in bakanlığı döneminde hayata geçirildi.”

Erdoğan, “Bu süreçte Berat Bey’e yönelik kampanyanın amacı kesinlikle bilgi sahibi olmak değildir.” diyen Erdoğan, döviz rezervinin “göreve geldikleri gün 27,5 milyar dolardan bugün 95 milyar dolara yükseldiğini” söyledi:

“Ne haksız kazanç ne de hukuka aykırı işlem söz konusudur. Berat Bey hukuk çerçevesinde hakkını arayacaktır.”

Bakanlıktan istifası bir gün sonra kabul edilen ve Lütfi Elvan’ın yerine geçtiği Berat Albayrak, aynı ayın sonunda Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliğinden de istifa etmişti.

Bu tarihten sonra 20 Şubat’a kadar herhangi bir açıklama yapmayan Albayrak’ın avukatı Sinan Göktaş, Albayrak’ın evinde eşi ve çocuklarıyla vakit geçirdiğini açıkladı. CHP’ye de iddiaları sebebiyle 500 bin TL’lik dava açılacağını duyurdu.

CHP, son dönemde “Merkez Bankası’nın 128 milyar doları kayıp, sorumlusu damat firarda” ifadeleriyle sosyal medya hesabından bir video paylaşmıştı. Ocak ayında ise CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Merkez Bankası’nın geçen yıl yaklaşık 128 milyar dolarlık döviz rezervinin satış yoluyla eritilmesine ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşımıştı.

Avukatın açıklamasının ardından AKP’li üst düzey isimler, ardı ardına sosyal medya hesapları üzerinden Berat Albayrak’ı destekleyen açıklamalar yaptı.

https://twitter.com/fahrettinaltun/status/1363806466398949376?s=20

Gazeteci Levent Gültekin, bir hafta önce Halk TV’de katıldığı programda “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak’ın arasındaki buzların eridiğini ve Albayrak’a Cumhurbaşkanlığı’nda bir görev verileceğini” ifade etmişti.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here