Şırnak’ta, bölgeye elektrik ileten Cizre-Silopi hattında 40 numaralı direğin önceki gün yıkıldığı bildirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cizre-Silopi hattında 40 numaralı elektrik direğinin önceki gün yıkıldığı belirtildi.

 

Bölgeye giden TEİAŞ ve jandarma ekiplerinin ilk kontrollerine göre olayın sabotaj sonucu gerçekleştiğinin ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada, söz konusu hattı besleyen elektriğin, Silopi termik santralından karşılandığı ve santralda yerli kaynak asfaltit kullanıldığı kaydedildi. Açıklamada, bu yıl içerisinde aynı hatta ikinci kez sabotaj yapıldığı bildirildi.

cizre-silopi-hattina-

BAKAN YILDIZ: VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETME ÇABASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuya ilişkin değerlendirmesinde, söz konusu hattan üretimin yerli kaynaklarla karşılandığını ve elektriğin bölge halkının kullanımına sunulduğunu belirtti.

Yıldız, şunları kaydetti:

“Bu saldırılarla hem yerli kaynaklarımızın kullanımı engellenmeye çalışılmış hem de bölge halkı karanlıkta bırakılmak istenmiştir. Burada yapılan aynı zamanda orada yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etme çabasıdır. Hükümetimizin bölgeye götürdüğü hizmeti engelleme çabaları boşa çıkacaktır. Yıkılanın yerine yenisini getirmeye ve bölgeyi aydınlatmaya devam edeceğiz.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın