Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Almanya temsilcisi Christian Mihr, Tahliye kararı da tutuklama kararı gibi tamamen keyfi” değerlendirmesini yaptı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Almanya temsilcisi Christian Mihr, Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu ve Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık’ın tahliye edilmesi ile ilgili olarak “Gazetecilerin aylar sonra cezaevinden kurtulmaları ve ailelerine kavuşmaları içimizi ferahlatan bir tablo. Ancak bu karar şunu gözler önüne serdi: Tahliye kararı da tutuklama kararı gibi tamamen keyfi” değerlendirmesini yaptı.

Araştırmacı gazeteci Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun ülke dışına çıkış yasağı bulunduğuna işaret eden Mihr, Şık ve Sabuncu’nun hâlâ cezaevine girme tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını belirtti. Mihr, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın da tahliye edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

RSF’in Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da tahliyeleri Twitter hesabından paylaştığı mesajda “Gazeteciliğin temel haklarının açıkça inkarından sonra bedeli peşinen ödenmiş 16 aylık keyfi tutukluluk nihayet son buldu” şeklinde yorumladı.

“Türkiye’de yargı bağımsızdır, tarafsızdır”

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise Cumartesi günü Konya ziyaretinde gazetecilerin soruları üzerine tahliyelerle ilgili bir açıklama yaptı. Gül, “Türkiye’de yargı bağımsızdır, tarafsızdır ve Türkiye bir hukuk devletidir. Mahkemelerin kararlarına herkes saygı duymak zorundadır. Kararı beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ama mahkeme kararı herkesi bağlar” dedi.

Gül, bir yanlış varsa da bunun Türkiye’deki hukuk sistemi içinde yargı yoluyla giderilebileceğini söyledi.

Türkiye kara listeye yaklaştı

Türkiye, RSF’in dünyada basın özgürlüğünün durumunu yansıttığı 2017 raporuna göre, Türkiye basın özgürlüğünde en kötü ülkeler sıralamasında 180 ülke arasında 155’inci sırada. Türkiye’nin RSF’in en kötü ülkeleri aldığı kara listeye girmesine dört sıra kaldı.

Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’ya tahliye

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık ve gazetenin genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu hakkında tahliye kararı verildi. Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın ise tahliye talebi reddedildi.

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri dahil 20 sanığın yargılandığı davaya bugün devam edildi. Silivri’de görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanıkların yanı sıra tutuklu bulunan Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık hazır bulundu. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Utku Çakırözer, HDP Milletvekili Garo Paylan, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Almanya Direktörü Christian Mihr, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Rebecca Harms takip etti.

Tanıkların dinlendiği davanın altıncı duruşmasında Ahmet Şık’ın dava dosyasıyla ilgisi olduğunu gösteren tek bir belge olmadığını söyleyen avukat Can Atalay, müvekkilinin tahliyesini istedi. Tutuklu avukat Akın Atalay ise duruşmaya ara verilmeden önce, “Biz suçsuzuz. Tahliye olacağız diye çirkin bir pazarlığa girişmeyiz. Haksız gerekçelerle 16 aydır tutukluyuz” dedi.

Mahkeme heyeti de duruşmaya verilen aranın ardından Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun tahliyesine karar verdi. Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay ile “JeansBiri” Twitter kullanıcısı olduğu iddia edilen Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise tutuklululuk hallerinin devamına hükmedildi. Mahkeme başkanı ara kararı açıklarken Akın Atalay’a hitaben “Kaptanlar en son gemiyi terk eder” dedi. Savcı ise sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istemişti.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here