Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD arasında IŞİD’e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığını, askeri makamlar tarafından imzaların atıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak’la ortak basın toplantısında IŞİD’le mücadele konusuna da değindi.

Dünkü açıklamasında Türkiye ve ABD’nin ortak mutabakatının bir parçası olarak özel operasyonlara ilişkin görüşmelerin tamamlandığını söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu bu bilginin doğru olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, şunları söyledi: “O açıklamamdan sonra da bu prosedür Türk ve ABD askeri makamları tarafından da imzalandı. Bu aslında teknik bir konu. Yani sanki Türkiye ile ABD arasında görüş ayrılığı var gibi bilgiler yayımlanıyor. Tabi ben burada görüşmelerin tamamlandığını söyledim. İmzaların atıldığını söylemedim. Belki

Amerikalı sözcüler imza konusunu vurgulamışlardır ve ‘Detayların tamamlanması çok yakın’ gibi bir açıklama yaptılar. Yani bunların arasında bir çelişki yok. Belki saat farkından dolayı bilgi oraya daha geç gitmiş olabilir. Yani dünkü açıklamalarımız doğrudur. Askeri makamlar tarafından da imzalar atıldı. Ortak operasyonların nasıl yapılacağı tamamen askeri makamların ve ilgili kurumların yürüteceği konular.”

DÜN NE OLMUŞTU?
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün uluslararası haber ajansı Reuters’a verdiği demeçte Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyini IŞİD militanlarından temizlemek için yakında kapsamlı operasyonlar başlatacaklarını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’yle birlikte yürütülecek operasyonlara bölgesel müttefikler Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’ün yanısıra İngiltere ve Fransa’nın da katılabileceğini belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD ile IŞİD karşıtı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığını belirtmiş ancak Washington’dan bu konuda teyit gelmemişti.

Konuyla ilgili açıklama Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest’tan gelmişti. Sözcü Earnest “Şu anda iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmayı teyit edemem” ifadesini kullanmıştı.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın