Anasayfa / Genel / “caretta caretta” Uyarısı Sakın Elinize Almayın

“caretta caretta” Uyarısı Sakın Elinize Almayın

Uzmanlar, fiziksel gelişimlerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle caretta caretta yavrularının ele alınmasının yanlış olduğunu vurguluyor.

Mersin’deki yuvalama alanlarında önümüzdeki günlerde yumurtalardan çıkış yapacak yavru deniz kaplumbağaları kumsalda zorlu bir mücadele verip denize ulaşacak.

Gelişimlerinin sağlıklı olabilmesi için yavruların kumsalda kendi mücadelesini vererek denize ulaşması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, yardım etme duygusuyla hareket edilip canlıların ele alınmaması gerektiği uyarısında bulundu.
Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, yaptığı açıklamada, “caretta caretta” ve “kelonya midas” türü deniz kaplumbağalarının Mersin’de 5 farklı yuvalama alanına sahip olduğunu söyledi.
Deniz kaplumbağalarının mayıs ayından itibaren kumsala çıkarak yumurtalarını bıraktığını anımsatan Ergene, bu ayın sonuna doğru yavruların yumurtadan çıkışlarının olacağını bildirdi.

“İYİ NİYETLİ DE OLSA YANLIŞ”
Ergene, yavruların yumurtadan çıkıp kumsalı aşarak denize ulaştığını anlatarak, şöyle devam etti:
“Bu yürüyüş gören herkesin ilgisini çekiyor. Tabi bu tarz bir olayla karşılaşanlar bazen iyi niyetle de olsa yanlış davranışlarda bulunabiliyor. O minik canlıların kumsalda yürüme mücadelesi insanları üzüyor ve yardım etme duygusuyla onları ellerine alıp denize bırakıyorlar. Bu doğru bir davranış değil çünkü kumsaldan denize kadar kendi başlarına yürümeleri gerekiyor. Bu sayede hem kasları, akciğeri açılacak hem de kumsalın kokusunu yapısını kavrayacak ki tekrar oraya dönebilsin.”

2

“BALIKLARA YEM OLURLAR”

Yavruların denize girdiğinde balıklara kolaylıkla yem olmaması için de karın kısmının sürtünmesi gerektiğine dikkati çeken Ergene, “O kuma sürtünerek böylece yumurta kokusunun oradan gitmesi gerekiyor. Tüm bunları canlı o kumsalı yürüyerek gerçekleştiriyor. Ancak biz bu canlıları toplar denize bırakırsak bunları gerçekleştiremez ve balıklara kolay yem vermiş oluruz. Bizim için kısa bir mesafe ancak onlar için çok uzun bir yol. Onların denize ulaşmasını bekleyelim ancak elimize kesinlikle almayalım” dedi.

3

DEMİR KAFESLİ KORUMA
Ergene, bazı kişilerin ise yavruları toplayıp kovaya koyduktan sonra denize atabildiğini vurgulayarak, birden suya giren canlının neye uğradığını şaşırdığını ve çoğu zaman boğulduğunu ifade etti.

Anaç deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktıkları yerlere uyarı amaçlı “Deniz kaplumbağası yuvasıdır, lütfen koruyalım” yazılı tabela astıklarını aktaran Ergene, köpeklerin zarar vermemesi için de yumurtaların olduğu bölgelere demir kafesler koyduklarını bildirdi.
Ergene, yavruları herkesin koruması gerektiğine dikkati çekerek, yumurtadan çıkan bin yavrudan sadece bir tanesinin anaç olarak tekrar kumsala dönebildiğini kaydetti.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *