Anasayfa / Manşet / Bu VR Gözlüğü Devrim niteliğinde: Sanal Gerçeklik (Video)
Bu VR Gözlüğü Devrim niteliğinde: Sanal Gerçeklik Haber Videosunu izleyin

Bu VR Gözlüğü Devrim niteliğinde: Sanal Gerçeklik (Video)

Uzun süredir var olan ancak Oculus Rift‘le birlikte son zamanlarda iyiden iyiye alevlenen VR (Virtual Reality / Sanal Gerçeklik) gözlüklerine yeni bir alternatif daha geliyor.

 

Bu alternatif, sahip olduğu farklı özellikle birlikte rakiplerinin bir adım önüne geçmeye hazırlanıyor.

Peki Fove isimli bu gözlüğün özelliği ne? Göz takibi yapabiliyor olması! Geliştirici firmanın açıklamalarına göre Fove, anlık göz takibi özelliği sayesinde daha iyi bir takip doğruluğu ve daha doğal bir hareket imkânı sağlıyor. 5.8″lik ve 2560 x 1440 piksel çözünürlük sunan gözlüğün geliştirici kiti de Unity, Unreal Engine ve CryEngine gibi dev isimleri destekliyor. Kısacası bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkarmayacaktır.

Şu anda Kickstarter’da destekçi toplayan Fove’un geliştirici versiyonları, gerekli ilgiyi görürse Mayıs 2016′da sahipleriyle buluşacak. Cihaza Kickstarter’dan destek sunanlar, Fove’u 349$’dan alabilecekler. VR gözlüğün fiyatı ise 399$ olarak belirlenmiş.

Fove ve Oculus Rift haricinde, özellikle oyuncuların merakla beklediği bir diğer VR gözlüği de SteamVR. Yazılım tarafında Valve’ın, donanım tarafında da HTC’nin çalıştığı bu gözlük, ardındaki dev isimlerle birlikte oyuncular tarafından şimdiden alışveriş sepetine eklenmiş durumda. Oculus Rift’i de Facebook satın almıştı hatırlayacak olursanız.

İlk geliştirildiği zamanlarda Fove’u, Japonya’da engelli bir öğrenci denemiş. Geliştirici ekip tarafından piyanoya bağlanan gözlük, öğrencinin sadece gözlerini kullanarak okul resitalini çalmasını sağlamış. Kısacası cihaz, herhangi bir noktaya bakıp göz kırparak da sanal dünyayla etkileşim içerisinde olmamızı sağlıyor. Piyano, klavye, ya da oynan oyundaki herhangi bir nesne.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *