Dermatoloji Uzmanları, sivilceleri sıkmanın oldukça tehlikeli olduğunu belirtiyor.Bazı bölgelerde sivilce sıkmak daha da tehlikelİ ve kötü sonuçlar doğurabilmekte.

Yüzünüzde ağız kenarlarınızda burun köprünüze kadar olan yerlerdeki sivilceleri sakın dokunmayın. Bu bölgelere ölüm üçgeni adı verilmiştir. Peki neden ? İçindeki kan damarları başın arka kısmında, beyne ait esas toplardamarlarla burada birleşiyorlar. Bu bölge de oluşabilecek bir enfeksiyon baş ağrısına, görme kaybına, felçlere, bazen de ölümlere bile neden olabilmekte.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, yüzde çıkan sivilcelerin sıkılmaması, ovalanmaması ve patlatılmaması yönünde uyarıyor.

“Yüzünüzle sürekli uğraşma alışkanlığınız bulunuyorsa burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınız, cildinizde oyuk açtığınız veya sivilceleri patlattığınız her defasında, oluşan yaralarda bakterilerin toplanması ve ölüm üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına neden olur.

Sivilcelerden kurtulmak ve başa çıkabilmek içini (A vitamininin) önemli rolü var. Lakin mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır.Yine çinko da cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle ergenlik çağında akne sıkıntısının, sıklıkla görülmesinin en önemli unsuru ergenlik döneminde vücuttaki çinko düzeyinin en alt seviyelerde seyretmesidir.

Çinko minerallerinin içeriği yüksek olan kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık gibi besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Bir türlü baş edemediğiniz sivilce ve aknelerinizle ilgili mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmanızda fayda var.”

Konu Başlığı :Dermatoloji Uzmanları, sivilceleri sıkmanın oldukça tehlikeli olduğunu belirtiyor.Bazı bölgelerde sivilce sıkmak daha da tehlikelİ ve kötü sonuçlar doğurabilmekte.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın